JAK ROZPOZNAĆ AGRESYWNEGO PSA?
Między wesołym i spokojnym zwierzęciem gotowym do zabawy, a takim, któremu wystarczy niewielka zachęta do ataku zauważymy oczywiście pewne różnice. Psa przygotowującego się do konfrontacji rozpoznamy po napiętych mięśniach, sztywnych łapach oraz zjeżonej sierści. Będzie on skupiał na nas swój wzrok i marszczył nos. Odsłoni też zęby i podniesie wargi, warcząc lub szczekając. Już samo to wyraźnie informuje nas, że pies nie ma pokojowych zamiarów i głaskanie go jest złym pomysłem. Jest to moment, w którym powinniśmy zrezygnować ze zbliżenia się do zwierzęcia i utrzymać dystans, gdyż nasze zachowanie często może je sprowokować. Pies, tak jak człowiek, odczuwa strach, a jego reakcją jest wtedy ucieczka, obrona lub atak. Może więc potraktować nieznajomą osobę jako wroga, niezależnie od tego czy spotka ją w parku czy w okolicy domu, gdzie mieszkają jego właściciele. Nie powinniśmy też drażnić psa, zabierać mu jedzenia, rzucać w niego różnymi przedmiotami czy niepotrzebnie go szarpać. Nawet jeśli z naszego punktu widzenia to tylko zabawa, zwierzę może potraktować to jako prowokację i zacząć się bronić. Szczególnie ważne jest pilnowanie w takich sytuacjach dzieci, które niekoniecznie znają się na zachowaniu psów i są jeszcze nieświadome konsekwencji swoich działań. Nie obronią się one same przed o wiele większym od nich zwierzęciem i mogą w przypadku ataku ucierpieć dużo bardziej niż osoba dorosła.
CO ZROBIĆ W SYTUACJI SPOTKANIA Z AGRESYWNYM PSEM?
Kiedy już zauważymy, że stojący przed nami czworonóg jest gotowy do ataku, nie powinniśmy wykonywać gwałtownych ruchów. Te mogą sprowokować go do skoku w naszym kierunku. Tak samo ma się sprawa z ucieczką - pies prawdopodobnie pobiegnie za nami, a liczenie na to, że okaże się od nas wolniejszy lub że dotrzemy do bezpiecznego schronienia zanim nas zaatakuje często jest złudną nadzieją. Powinniśmy w takiej sytuacji zachować spokój, ograniczyć swoje ruchy do minimum i nie ruszać się z miejsca. Odwrócenie się do psa tyłem lub bokiem umożliwi mu atak, którego nie zauważymy na czas. Dodatkowo zwierzę może powalić nas na ziemię, jeśli jest większego rozmiaru. Dobrym zachowaniem jest próba odgrodzenia się od niego, na przykład przez położenie między nim a nami plecaka lub torby, jeśli mamy przy sobie taki przedmiot. Jeżeli nie posiadamy akurat niczego, co można wykorzystać w formie bariery, zadbajmy o to, aby jak najmniej ucierpieć w trakcie ewentualnego ataku. W tym celu przyjmijmy pozycję żółwia, czyli kucnijmy, osłońmy rękami głowę i przyciągnijmy ją do kolan. Ochronimy wtedy swoją twarz i szyję, które często są celem ataku psa. Poza tym zwierzę, zauważając naszą uległą postawę, może się zniechęcić i po prostu zostawić nas w spokoju.
Dokładnie z takiego samego powodu nie powinniśmy patrzeć agresywnemu psu w oczy, bo traktuje to on jako rzucenie wyzwania. Gwałtowne szarpanie się, panika i krzyki również pobudzą go do większej agresji, dlatego powinniśmy unikać takiego zachowania. Wskazane jest natomiast wzywanie pomocy. Pamiętajmy też, że w wypadku ugryzienia przez psa powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby uniknąć zarażenia wścieklizną lub innych powikłań.
OPIS SZKOLENIA
Celem scenariusza jest przećwiczenie odpowiedniego zachowania wobec agresywnego psa. W ćwiczeniu będziemy mogli sprawdzić, jak odnaleźć się w sytuacji z groźnym zwierzęciem, które reaguje na każdy ruch i może zaatakować w każdym momencie. Jeśli uczestnik ćwiczenia będzie panikował i zacznie się zachowywać zbyt dynamicznie, może sprowokować psa do tego, aby zaatakował uczestnika. Jeżeli jednak pies zostanie spokojnie ominięty, nic się nie stanie, a osoba wykonująca ćwiczenie będzie mogła kontynuować wędrówkę.
Na początku uczestnik szkolenia znajduje się w wiejskiej scenerii. Zauważa psa i uchyloną furtkę. Zwierzę stoi na drodze i ma postawę ofensywną. Zbliżając się do zwierzęcia, widać coraz większe napięcie i prawdopodobieństwo podjęcia ataku przez psa. Powoli przechodząc obok zwierzęcia, nie odwracając się tyłem zmniejsza się ryzyko zostania zaatakowanym przez czworonoga. Spokojne ruchy zwiększą szansę przejścia bez uszczerbku na zdrowiu i osoba wykonująca ćwiczenie będzie mogła kontynuować spacer.
Jeśli jednak zbliży się zbyt szybko do psa, może zostać ugryziona przez rozdrażnionego i bojowo nastawionego zwierzaka. W zależności od wyboru otrzymamy negatywne lub pozytywne zakończenie.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy wykonać. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.