Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść

Warsztat

Jak działa trenażer system szkoleniowy Florian

Jak działa trenażer system szkoleniowy Florian

Trenażer Florian to łącznie ponad 30 scenariuszy szkoleniowych prezentujących zagrożenia i metody przeciwdziałania im w budynku mieszkalnym, budynku użyteczności publicznej, miejscach wypoczynku, jak góry, las, czy plaże nad jeziorem lub morzem oraz szlaki komunikacyjne – drogi lokalne, ekspresowe i autostrady.

Jeśli chcesz zapoznać się dokładnie z zawartością merytoryczną systemu i dostępnymi w systemi treściami edukacyjnymi pobierz Instrukcję obsługi  Systemu edukacyjnego FlorianVR.

Kilka pytań

Jak zachować się, gdy w naczyniu w naszej domowej kuchni zaczyna palić się tłuszcz? Odpowiedzmy od razu, że nie każdy ogień można ugasić wodą, a w przypadku palącego się tłuszczu wody na pewno nie powinniśmy użyć.

Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym pasażerom, gdy nasz samochód uległ awarii na bardzo ruchliwej autostradzie czy drodze ekspresowej?

Jak bezpiecznie wydostać się z budynku ogarniętego pożarem i skutecznie pomóc pozostałym domownikom?

Jak nie dopuścić do wybuchu gazu, gdy wyczuliśmy, że ulatnia się on z domowej instalacji?

Jak zachować się, gdy w pobliżu widzimy stado dzików, gniazdo os, czy inne niebezpieczne zwierzęta? O tym, że groźny może być nawet pozbawiony należytego nadzoru domowy pies wie chyba każdy z nas.

Jak udzielić skutecznej pomocy osobie, która zasłabła, topiła się w rzece lub jeziorze, straciła przytomność w wyniku udaru słonecznego, czy uległa groźnie wyglądającemu wypadkowi drogowemu?

Prewencja społeczna

Niemal każdy z nas zetknął się z takimi zagrożeniami i na pewno nie raz bywało, że w pierwszej chwili nie wiedzieliśmy, jak zareagować, a gdy już postanowiliśmy działać, postępowaliśmy intuicyjnie, a intuicja to nie zawsze dobry doradca. Do właściwego zachowania powinniśmy wiedzieć, z jakim zagrożeniem się mierzymy i jak najszybciej możemy się z nim uporać. Ale wiedzieć, to jeszcze nie wszystko. Nawet gdy wiemy, co należy zrobić, przed podjęciem działania może nas powstrzymać paraliżujący strach. Ale tego wroga też możemy pokonać mierząc się z tymi zagrożeniami wielokrotnie, aż do momentu, gdy właściwy sposób działania stanie się instynktowny. Dzięki temu będziemy reagować błyskawicznie, ale jednocześnie właściwie, czyli bezpiecznie dla siebie i otaczających nas osób. Oczywiście wielu z nas zada sobie w tym momencie pytanie – jak sprawdzić się w obliczu wypadku, ognia i innych zagrożeń i to wielokrotnie, ale tak, żeby nasze bezpieczeństwo nie było ani przez moment zagrożone? Odpowiedzią na tak postawione pytanie jest wirtualna rzeczywistość. Dzięki tej technologii, rozwijającej się od kilku lat, możemy zetknąć się z najbardziej niebezpiecznymi sytuacjami będąc jednocześnie całkowicie bezpiecznymi, gdyż towarzysząca nam groźna sytuacja będzie… wyłącznie wirtualna. A dzięki temu będziemy mogli przećwiczyć naszą reakcję na te zagrożenia choćby i dziesiątki razy, aż w końcu będziemy działali instynktownie, ale właściwie i szybko.

Widok scenariusza

Silne emocje, jakie towarzyszą nam w obliczu różnych zagrożeń to ważny czynnik utrwalający zapamiętywanie takich zdarzeń. Potwierdziło to wiele badań i eksperymentów psychologicznych. Ten mechanizm wykorzystujemy w systemie Florian, gdyż zależy nam, żeby uczestnik wirtualnych zdarzeń jak najlepiej zapamiętał właściwy sposób działania w odpowiedzi na zagrożenie.

Tak właśnie działa system Florian, w którym odtworzyliśmy najczęstsze zagrożenia, z którymi możemy się zetknąć na co dzień. Krok po kroku podpowiadamy jak każdy z nas powinien zachować się w obliczu niebezpiecznych zdarzeń, a ćwicząc wielokrotnie skutecznie zapamiętamy ten właściwy sposób i gdy już dojdzie do takiej sytuacji w rzeczywistości będziemy gotowi do działania. Opisany syntetycznie trenażer, działający w technologii wirtualnej rzeczywistości, to najważniejszy element całego systemu, ale nie jedyny. W niektórych przypadkach, gdy próby zastosowania technologii VR nie dawały  oczekiwanych rezultatów scenariusze szkoleniowe były realizowane w formie modułów wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość, czyli odtwarzanie treści w formie trójwymiarowej animacji na ekranach tabletów lub smartfonów, wyzwalanej na przygotowanych specjalnie makietach prezentujących scenerię, w której odtwarzane jest zagrożenie. W niektórych przypadkach zastosowanie i tej technologii nie dawało oczekiwanych efektów. Wówczas scenariusze szkoleniowe były odtwarzane w formie quizów prezentujących treści edukacyjne w atrakcyjnej wizualnie formie, również generującej pokaźną dawkę emocji.

Widok otwartej skrzynki systemu edukacyjnego FlorianVR

Szeroki wachlarz tematyczny

Trenażer Florian to łącznie ponad 30 scenariuszy szkoleniowych prezentujących zagrożenia i metody przeciwdziałania im w budynku mieszkalnym, budynku użyteczności publicznej, miejscach wypoczynku, jak góry, las, czy plaże nad jeziorem lub morzem oraz szlaki komunikacyjne – drogi lokalne, ekspresowe i autostrady. Udostępnione dokumenty w sposób klarowny pokazują jak można zmontować zestaw do prowadzenia zajęć oraz instrukcję obsługi systemu od jego uruchomienia przez prowadzenie zajęć, aż po końcowe testy sprawdzające, w jakim stopniu uczestnicy przyswoili prezentowane treści.

Widok sceny scenariusza

Technologia VR wymaga stosowania gogli VR (w tym przypadku są to gogle Vive Focus 3), które nie zawsze są dostępne. Dla osób nieposiadających dostępu do gogli zostały opracowane aplikacje szkoleniowe odtwarzające te same zagrożenia, ale na ekranach tabletów i telefonów komórkowych z najczęściej spotykanymi systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikacje dostępne są na platformach firm Google i Apple, a po ich zainstalowaniu na własnym telefonie możemy samodzielnie uczyć się zasad postępowania w obliczu zagrożeń.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak zainstalować aplikację mobilną Florian - Liczy się przeżycie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak zainstalować aplikację mobilną Florian - Bezpieczne wakacje.

Może się też zdarzyć, że z różnych powodów nie możemy użyć aplikacji szkoleniowej na tablety i smartfony. Treści prezentowane w trenażerze oraz w formie aplikacji na tabletach i smartfonach są również zebrane w formie platformy wiedzy dostępnej na tej stronie. Właśnie tu, w zakładce porady, znajduje się też pokaźny zasób porad również opisujących rozmaite zagrożenia i metody zapobiegania im oraz przeciwdziałania ich skutkom.

Widok działania scenariusza w technologii wzbogaconej rzeczywistości AR.

Niezwykle istotną zaletą całego systemu szkoleniowego jest możliwość swobodnego komponowania treści zajęć edukacyjnych, składających się z różnych scenariuszy szkoleniowych. Gdy prowadzący zajęcia chce zaprezentować treści związane z określonym miejscem, porą roku, czy też adresowane do wybranej grupy uczestników może dokonać takiej selekcji i wykorzystujące tę funkcjonalność przygotować gotowe konspekty zajęć.

System szkoleniowy FlorianVR to kompleksowy zestaw, którego głównym celem jest jedno – zaopatrzyć jak najszersze grono odbiorców w wiedzę i umiejętności, które w obliczu niebezpieczeństwa uratują życie i zdrowie uczestników i świadków groźnych zdarzeń.  

Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem skrzynki Systemu szkoleniowego FlorianVR napisz do nas na adres biuro@simfactor.pl

Możesz złożyć zestaw szkoleniowy samodzielnie. Dowiedz się więcej w artykule "Zrób to sam, czyli jak samodzielnie zbudować własny zestaw FlorianVR"

Dla kogo przeznaczony jest system szkoleniowy Florian VR?

Zasadniczo grupą docelową są osoby w wieku powyżej 7 lat bez wytyczenia górnej granicy wieku. Należy w tym miejscu  zwrócić jednak uwagę, że producenci gogli VR rekomendują używanie gogli VR przez osoby w wieku co najmniej 12 lat. Cześć scenariuszy edukacyjnych, z uwagi na ich treść dedykowanych jest  głównie dla osób dorosłych. Przykładem jest tu scenariusz dotyczący poprawnego palenia w piecu, czy też kominku. Czynności te z zasady powinny być wykonywane przez osoby dorosłe, dlatego scenariusze te są adresowane do takich osób. Większość scenariuszy będzie przydatna jednak w treningu z osobami w każdym wieku.

Galeria wybranych scenariuszy

Scenariusz VR "Kruchy jak lód" - zobacz więcej

Widok sceny w scenariuszu VR

Scenariusz VR "Bezpieczny salon" - zobacz więcej

Widok sceny scenariusza VR

Scenariusz VR "Jak poradzić sobie z rozgrzanym tłuszczem na patelni" - zobacz więcej

Widok działania scenariusza VR

Scenariusz VR "Jak zgłosić wypadek w górach na linię alarmową?" - zobacz więcej

wypadek w gorach

Scenariusz "Ewakuacja w przypadku pożaru" - zobacz więcej

Ewakuacja w czasie pozaru

Scenariusz AR + VR "Morska plaża i plażowicze" - zobacz więcej

Morska plaza

Scenariusz tabletowy "Korytarz życia na drodze..." - zobacz więcej

korytarz zycia

Scenariusz VR "Owady latające" - zobacz więcej

owady latajace

Scenariusz VR - "Pierwsza pomoc w ataku epilepsji" - zobacz więcej

pierwsza pomoc w ataku epilepsji

Scenariusz VR "Używanie gaśnicy" - zobacz więcej

Uzywanie gasnicy

Scenariusz VR "Jak zgłosić wypadek samochodowy na linię alarmową" - zobacz więcej

jak zglosic wypadek na linie alarmowa