ZABEZPIECZANIE POJAZDU
W sytuacji awaryjnej należy działać szybko. Przede wszystkim trzeba niezwłocznie włączyć światła awaryjne i założyć odblaskową kamizelkę. Następnie wysiąść z pojazdu, starając się zawsze czynić to z prawej strony, w innym wypadku można zostać potrąconym przez jadące samochody. Znajdując się już na zewnątrz, powinniśmy w odpowiedniej odległości min. 100 m od pojazdu ustawić trójkąt ostrzegawczy. Szczególnie ważna jest konieczność ostrzeżenia innych kierowców z odpowiednim wyprzedzeniem. Kiedy już wszystko będzie gotowe ostatnim krokiem jest zadzwonienie po pomoc. Można to zrobić dzwoniąc na numer 112 lub 19 111.
PRZYCZYNY WYPADKÓW DROGOWYCH
Istnieje wiele czynników wpływających na ryzyko wypadku drogowego. Często dzieje się tak z kilku różnych powodów, między innymi z winy kierowcy pojazdu, pieszego oraz stanu nawierzchni drogi.
Okres letni, podczas, którego komfort jazdy jest o wiele większy niż w zimie lub pozostałych porach roku, sprawia, że kierowcy wykazują się niestety zbytnią brawurą, która cechuje się nadmierną prędkością. Jedną z typowych przyczyn wypadków na drodze jest nieumiejętność dostosowania szybkości jazdy samochodu do warunków drogowych. Im większa prędkość tym dłuższa droga hamowania i tym mniej czasu na jakiekolwiek reakcje względem innych uczestników drogi. Niestety, oprócz tego, dużym generatorem ryzyka wypadku jest nieustępowanie pierwszeństwa. Nierespektowanie zasad kodeksu drogowego grozi nie tylko mandatem lecz także potencjalną stłuczką. Nagminne jest również nieszanowanie odległości pomiędzy samochodami i wyprzedzanie.
Wypadki z winy pieszego mają miejsce zazwyczaj w nocy. Brak odpowiedniego zaznaczenia swojej widoczności powoduje, że kierowca jadący o późnej porze, nie zauważy go i istnieje ryzyko potrącenia.
Najczęściej wypadki mają miejsce z winy pieszego, kiedy wejdzie na jezdnię w miejscu niedozwolonym lub nagle wtargnie na ulicę, tuż przed koła pędzącego samochodu. Jednak nagminnym powodem jest przechodzenie pieszych na czerwonym świetle.
Kolizje i stłuczki oraz wszelkiego innego rodzaju zdarzenia, dotyczące stanu technicznego nawierzchni drogi, zazwyczaj wynikają z kolein i dziur na drodze oraz ogólnego złego stanu technicznego.