Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Bezpieczeństwo na drodze szybkiego ruchu
Bezpieczeństwo na drodze szybkiego ruchu

OPIS

Poruszając się po drodze szybkiego ruchu, musimy nie tylko skupiać się na własnej jeździe, ale także mieć na uwadze zachowanie innych kierowców. Znajomość reguł, świadomość miejsca, jakie powinniśmy zajmować przy pewnych manewrach czy eliminowanie niebezpiecznych bodźców pozwoli nam na bezpieczniejsze dotarcie do celu. Przy tym wszystkim warto też wiedzieć, jak używać konkretnych pasów drogi oraz co zrobić w sytuacji, kiedy pojawią się problemy z pojazdem, którym jedziemy.

ODPOWIEDNIE ZACHOWANIE NA DRODZE SZYBKIEGO RUCHU

Chcąc zachować bezpieczeństwo na drodze szybkiego ruchu, powinniśmy zacząć od znajomości przepisów. Jeżeli korzystamy z autostrady, maksymalną dopuszczalną prędkością jest 140km/h, a w przypadku drogi ekspresowej 120km/h. Zabronione jest zawracanie, cofanie oraz zatrzymywanie się, a także holowanie innych pojazdów. Jeśli potrzebujemy przerwy - zalecanej zwłaszcza w przypadku dłuższej trasy - zróbmy postój na przeznaczonych do tego miejscach, takich jak parkingi. Unikajmy też czynników, które w czasie jazdy mogą nas rozpraszać. Jednoczesne korzystanie z telefonu i prowadzenie samochodu skutkuje mandatem, nie wspominając o tym, że łatwo nas dekoncentruje.

Kolejnymi rzeczami, o których należy pamiętać, są właściwa pozycja na drodze i zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu. Lewy pas przeznaczony jest do wyprzedzania pozostałych pojazdów w razie potrzeby, z kolei z pasa awaryjnego możemy korzystać wyłącznie w przypadku usterki naszego samochodu. Próba przejechania nim w celu ominięcia korków może zablokować drogę takim służbom jak straż pożarna czy pogotowie, które poruszają się nim, aby szybciej dotrzeć do miejsca wypadku.

Pojazd stojący na poboczu drogi szybkiego ruchu w celu zmiany opony.

W każdej chwili powinniśmy także być gotowi na utworzenie korytarza życia, stąd należy zachowywać czujność i obserwować jak zachowują się inni uczestnicy ruchu drogowego. Dobrą praktyką jest trzymanie odpowiedniego dystansu od samochodu przed nami, dzięki czemu nie uderzymy w niego, gdy jego kierowca gwałtownie i niespodziewanie zahamuje. Zresztą, my także powinniśmy jasno sygnalizować innym swoje zamiary, choćby przez użycie kierunkowskazów czy świateł awaryjnych.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU AWARII POJAZDU?

Istotne jest także regularne wykonywanie przeglądu naszego samochodu i jego dokładne sprawdzenie przed wybraniem się w trasę. Może się jednak zdarzyć, że mimo najlepszych chęci i zapobiegliwości, nasz pojazd i tak ulegnie awarii, kiedy będziemy jechali drogą szybkiego ruchu. Powody są różne - złapanie gumy, problemy z silnikiem czy rozładowany akumulator. Co w takiej sytuacji zrobić? Po pierwsze, powinniśmy zatrzymać pojazd na pasie awaryjnym, aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo w fali pędzących samochodów. Po wyłączeniu silnika i włączeniu świateł awaryjnych ostrożnie wychodzimy z auta drzwiami po prawej stronie. Jeśli mamy przy sobie kamizelkę odblaskową, ubierzmy ją. Kolejnym krokiem jest ustawienie trójkąta ostrzegającego 100 metrów za zatrzymanym samochodem. Według przepisów musimy posiadać go w naszym pojeździe, ponieważ za jego brak grozi mandat. Po oznakowaniu miejsca postoju trójkątem przechodzimy do wezwania pomocy. Pamiętajmy, że nadal znajdujemy się na drodze szybkiego ruchu, dlatego samodzielne próby naprawy samochodu stwarzają zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla innych kierowców.

Obrazek przedstawiający ustawienie trójkąta ostrzegającego 100 metrów za zatrzymanym samochodem na drodze szybkiego ruchu.

Powinniśmy więc skontaktować się z kimś, kto pozbędzie się awarii pojazdu na miejscu lub odholuje nasze auto do warsztatu mechanika, posiadając do tego uprawnienia. Samodzielne holowanie samochodu, przykładowo przez znajomego, jest na drodze szybkiego ruchu zabronione. Najbezpieczniejszym wyjściem w takiej sytuacji jest zadzwonienie pod numer alarmowy 112 lub 19 111. Ten drugi przypisany jest do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która udziela również informacji na temat stanu dróg i występujących na nich utrudnień.

OPIS SZKOLENIA

Głównym tematem scenariusza jest zachowanie na drodze szybkiego ruchu podczas awarii pojazdu. Uczestnik wciela się w kierowcę samochodu, który musi zabezpieczyć auto oraz wezwać pomoc.

Na początku, zanim wyjdzie z pojazdu, uczestnik musi włączyć światła awaryjne. Kiedy już to zrobi, nadchodzi czas, aby wyjść z samochodu. Zawsze wysiada się od prawej strony. Jeżeli osoba robiąca ćwiczenie otworzy drzwi po stronie lewej, może zostać potrącona przez inny jadący pojazd. Aby zapobiec takiemu wydarzeniu, zawsze trzeba wysiadać z prawej. Będąc już na zewnątrz, uczestnik rozgląda się i sprawdza sytuacje.

Osoba robiąca ćwiczenie musi podejść do bagażnika. Trzeba wyjąć i założyć kamizelkę odblaskową oraz wziąć trójkąt ostrzegawczy. Należy następnie ustawić samochodowy trójkąt ostrzegawczy 100 metrów od pojazdu. Kiedy wykonamy wszystkie zabezpieczające czynności, należy udać się w bezpieczne miejsce, z dala od pędzących samochodów na jezdni i pasa awaryjnego oraz zadzwonić po pomoc na numer 112 lub 19 111.

Obrazek przedstawiający, że należy wysiąść z prawej strony pojazdu.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Do ćwiczenia będą potrzebne okulary HMD i tablet. Uczestnik ma za zadanie poprawnie zabezpieczyć samochód na drodze szybkiego ruchu w przypadku awarii. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

W przypadku awarii zjedź na pas awaryjny, MOP, lub stacje benzynową.

W przypadku awarii zjedź na pas awaryjny, MOP, lub stacje benzynową.

W przypadku sytuacji awaryjnej włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem.

W przypadku sytuacji awaryjnej włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem.

Jeżeli to możliwe pojazd opuszczaj drzwiami z prawej strony.

Jeżeli to możliwe pojazd opuszczaj drzwiami z prawej strony.