OGNISKO NA PRYWATNYM TERENIE
Mogłoby się wydawać, że rozpalanie ognisk i związane z tym kary dotyczą tylko miejsc zalesionych, a nie własnej działki. To, co jest dopuszczalne, a co nie, określają lokalne przepisy. To według nich będzie dokonywana interpretacja danego czynu. Rozpalanie ogniska przy wykorzystaniu gałęzi może być uznane za wykroczenie, dotyczące zanieczyszczania i zaśmiecania miejsc przeznaczonych do użytku publicznego. Dzieje się tak dlatego, że o ile jesteśmy w stanie określić miejsce palenia, to nie da się przewidzieć kierunku dymu i unoszącego się w powietrzu popiołu, który może zostać spokojnie przeniesiony przez wiatr na inne działki. Można jeszcze złamać inny przepis, dotyczy on ingerencji i korzystania z sąsiednich nieruchomości.
Rozpalając ognisko możemy się nastawić na to, że za jednym zamachem jest możliwe złamanie dwóch przepisów, co może skutkować dosyć pokaźnym mandatem.
Jednak, aby nie ukazywać tylko negatywnych stron rozpalania ogniska na własnym terenie, przez przestrzeganie odpowiednich norm i regulacji prawnych, możemy na spokojnie spędzić czas przy ognisku. Wystarczy zastosować trzy wymagane kroki:
- Palić drewnem opałowym
- Palić z dala od budynków, wszelkiego rodzaju wiat oraz architektury i granicy działki
- Ognisko musi być odpowiednio zabezpieczone, mogą być użyte do tego kamienie lub betonowe elementy.
Zawsze, ale to zawsze trzeba pamiętać o procedurach przeciwpożarowych. To one regulują możliwość odpalenia ogniska na naszej działce.
LASY A PALENIE OGNISKA
Aby móc rozpalić ognisko w lesie, musimy uzyskać specjalną zgodę od danego nadleśnictwa. To nadleśniczy wyznacza na to miejsce. Ognisko możemy rozpalić w odległości minimum 100 metrów od granicy lasu, w miejscu do tego wyznaczonym, korzystając z przygotowanego opału.