GDZIE I KIEDY MOŻNA PALIĆ OGNISKA?
Ciepłe letnie wieczory zachęcają do urządzania ognisk, problematyczne jednak okazuje się znalezienie odpowiedniego miejsca do przygotowania ich. Korzystanie z terenów niedozwolonych może skutkować karą grzywny lub mandatu. Przy wyborze lokalizacji na biwakowanie nie należy się kierować myśleniem, że skoro w danym miejscu ktoś rozpalał ognisko, to jest to dozwolone. Odpowiednie miejsce najszybciej znajdziemy na terenach należących do harcerzy, w noclegowniach turystycznych lub w bazie turystycznej nadleśnictwa. Takie informacje znajdziemy na stronie internetowej każdego nadleśnictwa, w jego placówce lub dzwoniąc pod odpowiedni numerem telefonu.
CZEMU NALEŻY MIEĆ ZGODĘ NA PALENIE OGNISKA W LESIE OD NADLEŚNICZEGO?
W przypadku ognisk rozpalanych w lesie należy to robić nie tylko w wyznaczonym miejscu, konieczne jest także posiadanie zezwolenia od nadleśnictwa. W innym wypadku grozi nam wysoka kara w postaci grzywny.
Według art. 82. za rozniecanie ognia na terenach leśnych i zielonych bez zezwolenia grozi kara grzywny lub aresztu. Można otrzymać mandat w wysokości kilkuset złotych także za rozpalanie ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu.
Nadleśniczy ustala miejsce oraz sposób zabezpieczenia ogniska. Udziela on w tym celu pisemnej zgody na jego rozpalenie.
JAK ZABEZPIECZYĆ MIEJSCE NA OGNISKO?
Jeżeli nie ma specjalnie wyznaczonego miejsca na ognisko to należy je przygotować i odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu wykonuje się płytkie wgłębienie w ziemi, z którego usuwa się ściółkę leśną. Tą samą czynność należy powtórzyć wokół dziury w ziemi, by widoczny był usypany pas, a naokoło niego należy ułożyć suche kamienie.
Miejsce na ognisko powinno być rozpalane w odległości nie mniejszej, niż sześć metrów od linii drzew. Przy czym płomień nie może być wyższy niż 2 metry.
Dodatkowo, w miejscu rozpalania ogniska powinny znajdować się środki do natychmiastowego ugaszenia, w razie potrzeby - wiadro z wodą oraz czystą ziemią. Palący ognisko powinni mieć ze sobą także telefon, by w razie potrzeby zawiadomić odpowiednie służby.
Po zakończeniu palenia ogniska należy je ugasić w odpowiedni sposób. Najpierw trzeba zalać je wodą, a następnie zasypać ziemią i sprawdzić, czy nie ma tlących się pozostałości.
JAK ROZPALIĆ OGNISKO?: KOMPONENTY I UŁOŻENIE
Gdy mamy już zapewnione odpowiednie miejsce do rozpalenia ogniska, do jego przygotowania potrzebne są jeszcze przynajmniej trzy elementy - rozpałka, temperatura i powietrze. Podpałka jest podstawą, bo to od niej zaczyna palić się ognisko. Należy wybierać odpowiedni materiał, który jest łatwopalny, ale nie spali się przy tym zbyt szybko. Najlepiej sprawdzi się w tej roli kora brzozowa i suche igliwie. To drugie szybko się rozpali i zgaśnie, ale łatwo zajmie ogniem inne elementy. Z kolei kora będzie tliła się przez długi czas. Można także wykorzystać gotową podpałkę. Nie wolno pod żadnym pozorem używać środków łatwopalnych, takich jak np. Benzyna.
Równie ważny jest także opał, który wykorzystamy do rozpalenia ogniska, bowiem nie każde drewno się do tego nadaje. Na rozpałce powinny zostać ułożone drobne i cienkie gałązki - najlepiej zawierające żywicę, ponieważ będą szybciej przyjmować temperaturę i oddawać ją coraz to wyższym warstwom ogniska.
Kolejnym istotnym elementem jest temperatura, aby ją zapewnić, wcześniej przygotowany stos drewna musimy podpalić. W tym celu możemy użyć zapałek, czy zapalniczki. Na odpowiednią temperaturę ma wpływ sposób, w jaki ułożone zostały poszczególne warstw ogniska. Temperatura u podnóża ogniska musi być większa, by mogła rozchodzić się na wyższe warstwy. Przy ich układaniu ważne jest, by pozostawić dopływ powietrza do wnętrza konstrukcji - ogień potrzebuje tlenu by płonąć. Szczeliny między elementami i warstwami nie mogą być jednak zbyt duże, bo inaczej bazowe elementy będą spalać się zbyt szybko i nie przekażą odpowiedniej temperatury pozostałym warstwom. W efekcie zamiast ogniska uzyskamy tylko kłęby dymu.
Konstrukcję ogniska można ułożyć na wiele sposobów, ale najłatwiejszym i najbardziej skutecznym jest tak zwane ognisko polskie. Ma ono kształt stożkowy i układane jest warstwowo. Pośrodku miejsca ogniskowego wbija się pionowo grubszy kij. Jego podstawę okłada się dookoła podpałką, na której rozkłada pod skosem chrust, a następnie cienkie patyki. Warstwy powinny być ułożone spadowo pod kątem, zaczynając od wbitego kija do ziemi. Każda kolejna warstwa powinna składać się z większych i grubszych kawałków drewna. Należy pamiętać o małych przerwach między elementami, aby zapewnić dopływ tlenu. Warstwy układamy aż chrust zrówna się z czubkiem wbitego w ziemię kija. W pozostawionym na samym dole dojściu do rozpałki podkładamy ogień tak, by zajęła się nim cała podpałka. Poszczególne warstwy wraz ze wzrostem temperatury będą przejmowały płomienie, ale potrzeba na to odrobinę czasu.
OPIS SZKOLENIA
Scenariusz obejmuje swoją tematyką biwakowanie i rozpalanie ogniska. Uczestnik rozpoczyna rozgrywkę stojąc w lesie, w miejscu wyznaczonym na biwak. Pierwszym jego zadaniem jest odnalezienie odpowiedniego fragmentu terenu umożliwiające rozpalenie ogniska. Zauważa kółko, w które wchodzi, otrzymując komunikat, że nie jest to odpowiednie miejsce na rozpalenie ogniska. Potem następne, z tym samym skutkiem i na końcu znajduje właściwą lokalizację.
Następnie uczestnik oczyszcza wyznaczoną przestrzeń i zabezpiecza ją kamieniami, które znajdują się obok niego. Musi na nie kliknąć manipulatorem, by ułożyły się odpowiednio na ziemi. Drugi krok to przygotowanie narzędzi i innych materiałów do ugaszenia płomieni. Znajdują się one obok namiotu, niedaleko szkolonego.
Po skompletowaniu rzeczy służących do bezpiecznego ugaszenia ogniska, przychodzi czas na ułożenie stosu. Osoba wykonująca ćwiczenie podchodzi do drewna leżącego niedaleko namiotu i na niego klika. Drewienka układają się w stos na ognisko i rozpala się ogień.
Następnie szkolony gasi ogień, przez kliknięcie na jedno z akcesoriów gaszących, jakim jest wiadro z wodą i gasi płomień. Następnie podchodzi do szufelki i zasypuje już wygaszone ognisko.
JAK WYGLĄDA ĆWICZENIE
Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy zrobić. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.