Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Korzystaj z wyznaczonych tras.

Korzystaj z wyznaczonych tras.

OPIS

W terenie, na którym nie została wytyczona trasa narciarska kryje się wiele różnych niebezpieczeństw. Mogą nas zaskoczyć choćby wystające kamienie, korzenie drzew lub ukryte pod śniegiem doły. Jeżeli się wpadnie w taką ukrytą śnieżną dziurę, można doznać poważnego urazu. Trasy wyznaczone do jazdy na nartach są odpowiednio przygotowane i oznakowane, aby przejazd był bezpieczny. Korzystanie z wytyczonych tras narciarskich to sposób na jazdę bez zagrożeń.

OZNACZENIA TRAS NARCIARSKICH

Każda trasa narciarska musi być odpowiednio oznaczona pod względem jej trudności. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć, czy dany stok jest właśnie dla nas. Stopień zaawansowania trasy jest zależny od kąta nachylenia stoku i jego kształtu. Pod uwagę bierze się również stopień zalesienia danego obszaru. Aby móc rozróżnić poziom trudności danej trasy, powstały odpowiednie znaczniki w postaci 4 kolorów:

    • Zielony - jest to trasa przeznaczona bardziej dla początkujących użytkowników stoku. Idealnie sprawdzi się jako trasa dla nowicjuszy, zarówno dzieci jak i dorosłych.
    • Niebieski - ten kolor oznacza już nieco większe wyzwanie. Jazda nadal nie powinna sprawiać większych problemów, jeśli jednak wybieramy się z dziećmi, warto je wcześniej przygotować. Ta trasa również idealnie sprawdzi się dla narciarzy i snowboardzistów chcących podszkolić swoje umiejętności.
    • Czerwony - oznacza trasę trudniejszą od zielonej i niebieskiej. Jeśli więc nie jesteśmy doświadczonymi użytkownikami nart lub snowboardu, nie zaleca się wjazdu na trasę oznakowaną tym kolorem.
    • Czarny - oznacza wyższy poziom jazdy. Ukształtowanie terenu na takiej trasie jest nieprzewidywalne, dlatego wymagana jest wzmożona ostrożność i koncentracja. Konieczny jest dobry i sprawny sprzęt, który nie zawiedzie w nieoczekiwanym momencie. Tylko dla doświadczonych i pewnych swoich umiejętności użytkowników stoku.

Znaczniki pomagające rozróżnić poziom trudności danej trasy, w postaci 4 kolorów: zielonego, niebieskiego, czerwonego i czarnego.

INNE OZNAKOWANIA NA STOKU

Oprócz oznaczeń sygnalizujących o trudności trasy, istnieją również inne, pomniejsze znaki. Między innymi wyróżniamy: ostrzegawcze, nakazu, zakazu i informacyjne.

Znaki ostrzegawcze powiadamiają nas o potencjalnym zagrożeniu. Informują w większości o niebezpieczeństwie: wypadnięcia z trasy, szczelinach w lodowcach, zwężeniach czy skrzyżowaniach z inną trasą lub wyciągiem.

Znaki nakazu przedstawiają prawidłowy sposób użytkowania trasy, taki jak zjazd w jedną lub w drugą stronę.

Znaki zakazu przypominają, co jest niedozwolone podczas przebywania na trasie. Do zachowań zakazanych należy przykładowo palenie papierosów bądź jeżdżenie poza trasą.

Znaki informacyjne mają nam przekazać, na jakim odcinku trasy się aktualnie znajdujemy. Możemy je zauważyć co dwieście metrów.

Istnieją również znaki informujące o zagrożeniu lawinowym. Pokazują również, w jaki sposób pokazać ekipie helikoptera ratunkowego, że jesteśmy w potrzebie.

Znaki informujące o zagrożeniu lawinowym.