Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Dostosuj prędkość jazdy do warunków na stoku i posiadanych umiejętności.

Dostosuj prędkość jazdy do warunków na stoku i posiadanych umiejętności.

OPIS

Każdy z nas może nauczyć się jeździć na nartach, bez względu na wiek, płeć, czy predyspozycje fizyczne. Wymagane jest jednak wcześniejsze przygotowanie, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego, a najlepiej całoroczne dbanie o swoją sprawność fizyczną. Dobranie odpowiedniego sprzętu czy ubioru narciarskiego jest ważne, jednak najważniejsze jest przygotowanie swojego ciała: mięśni i stawów, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni nóg.

BRAWUROWA JAZDA

Brak dostosowania poziomu trudności do poziomu zaawansowania może skutkować np. dobieraniem zbyt trudnych tras lub zbyt szybką, brawurową jazdą. Warto znać swoje ograniczenia i nie przeciążać organizmu, zwłaszcza, gdy nasza technika wymaga jeszcze dopracowania. Tego typu błędy mogą wynikać przeważnie z braku doświadczenia lub nieodpowiedniego przygotowania, aby je wyeliminować należy regularnie trenować i zdobywać nową wiedzę. Skutkować mogą one nie tylko naszym uszczerbkiem na zdrowiu, lecz także innych osób przebywających na stok. Zwłaszcza podczas szczytu sezonu na trasach narciarskich przebywa wielu narciarzy i snowboardzistów o różnym poziomie zaawansowania. Należy pamiętać, ze bezpieczeństwo to podstawa, a na stoku odpowiadamy nie tylko za siebie, ale także za inne osoby, którym możemy nieumyślnie wyrządzić krzywdę.

Wybór trasy powinno się uzależnić od własnych umiejętności, warunków pogodowych oraz tych panujących na stoku. Jeśli przygotowanie stoku narciarskiego pozostawia wiele do życzenia należy zachować szczególną ostrożność. Podczas nauki trzeba pamiętać o odpoczynku - zmęczenie to największy wróg zwłaszcza poczatkującego narciarza.

Obrazek symbolizujący zderzenie dwóch narciarzy zjazdowych.

Stosując się do prostych zasad można uniknąć bardzo nieprzyjemnych w skutkach urazów czy kontuzji:

  • zawsze bądź widoczny - noszenie charakterystycznego stroju narciarskiego o wyrazistych kolorach może mieć realny wpływ na zwiększenie widoczności na stoku. Należy również pamiętać o zatrzymywaniu się w odpowiednich miejscach, takich w których jest się dobrze widocznym dla pozostałych uczestników stoku.
  • miej oczy dookoła głowy - ruszając z danego miejsca należy pamiętać, aby spojrzeć nie tylko w dół, ale również do góry, aby sprawdzić, czy ruszając nie przeszkodzimy nikomu kto nadjeżdża. Pierwszeństwo ma zawsze osoba znajdująca się poniżej ponieważ nie widzi ona tego, co dzieje się za jej plecami.
  • jazda na nartach to dobra zabawa - początki bywają trudne, każdy kiedyś zaczynał, a najważniejsze to nie zniechęcać się i jeździć „z głową”.

Obrazek symbolizujący trzech narciarzy.