LODOWE ZAGROŻENIA
W okresie zimowym ludzie w ramach rekreacji często wybierają się na łyżwy lub hokej. Nie zawsze oficjalne lodowiska będą czynne, więc niestety w takim wypadku szukana jest alternatywa. Wybierając się na zamrożone jezioro lub inny akwen wodny, należy zawsze pamiętać, że każde z nich może okazać się niebezpiecznym miejscem. Wkraczając na taką powierzchnię trzeba mieć świadomość, że lód nie wszędzie będzie tak samo gruby. Wyjątkowo niebezpieczne obszary na takich zamarzniętych powierzchniach to jakiekolwiek ujścia rzek lub ujęć wody.
PIERWSZA POMOC PRZY ZAŁAMANIU LODU
Gdy dojdzie do załamania się lodu pod człowiekiem najważniejszym krokiem jest wezwanie odpowiedniej pomocy, przez wykonanie telefonu na numer alarmowy. Kiedy już zasygnalizujemy operatorowi zaistniałą sytuację i pragniemy pomóc poszkodowanemu, musimy pamiętać zawsze o naszym bezpieczeństwie. Zamiast biegu bez namysłu przez lód do osoby tonącej należy znaleźć rzecz, która posłuży nam jako przedłużenie ręki. Najlepiej wykorzystać do tego gałąź lub linę. Jeśli zdecydujemy się wejść na lód, musimy się odpowiednio zabezpieczyć. W ramach możliwości możemy obwiązać się jakimś sznurkiem lub liną. Będąc już na tafli lodu, należy się położyć na płasko i poruszać się w taki sposób, aby masa naszego ciała była odpowiednio rozłożona na lodzie.
Kiedy już wydobędziemy taką osobę z lodowatej wody, należy ją stosownie ogrzać. Nie należy tego robić na szybko. Rozgrzewamy taką osobę w powolnym tempie, stopniowo, aby nie wywołać szoku. Osobę taką należy położyć na płaskim gruncie, starając się ją delikatnie przytrzymać. Jeśli osoba poszkodowana zaczęłaby wymachiwać rękoma i gwałtownie poruszać się, w sytuacji wychłodzenia krwi istnieje poważne ryzyko zatrzymania krążenia. Bezwzględnie trzeba wymienić odzież u osoby wyłowionej. Mokre ubrania wspomagają drastyczne wyziębianie się organizmu.
W sytuacji, kiedy osoba poszkodowana jest nieprzytomna i nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć reanimację.