PRZESTRZEŃ WOKÓŁ KOMINKA
Miejsce, jakie zamierzamy przeznaczyć na domowe palenisko, powinno być brane pod uwagę już podczas etapu projektowania danego domu lub mieszkania. Musi ono być dopasowane do swojego otoczenia. Gdy już ustalimy, gdzie ma znajdować się nasz kominek, musimy pamiętać, by odpowiednio go zabezpieczyć. Domowe palenisko powinno posiadać dobrą obudowę, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. W sytuacji, gdy źródło ciepła znajduje się blisko dywanu lub paneli, musimy je w odpowiedni sposób ochronić. Na przód kominka należy nałożyć specjalny materiał, odporny na działanie ognia. Bezpieczne użytkowanie takiego urządzenia łączy się także z odpowiednim przygotowaniem otoczenia. Musimy więc posiadać pojemnik na drewno. Czasami pod niektórymi modelami kominków można znaleźć specjalne miejsce przeznaczone właśnie do przechowywania opału. Obowiązkowy jest również metalowy zestaw narzędzi pomagający w poprawnym kontrolowaniu ognia. W jego skład najczęściej wchodzi łopatka, pogrzebacz lub szczypce. Warto również posiadać specjalny pojemnik na popiół, aby nie zaśmiecać przestrzeni wokół kominka. Takie naczynie przeznaczone na resztki z paleniska umożliwi szybkie zutylizowanie pozostałości po ogniu.
WADY I ZALETY PALENIA W KOMINKU
Coraz bardziej popularne ogrzewanie domu za pomocą kominka łączy w sobie zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. Jest ono nie tylko efektowne, ale również skuteczne. W ten sposób można bez większego problemu ogrzać całe pomieszczenie. Niestety, wcale nie oznacza to, że ogrzewanie kominkowe posiada tylko dobrą stronę.
Do jego zalet niewątpliwie należy:
- brak kosztów związanych z wykonaniem instalacji rozprowadzającej ciepło;
- wysoka sprawność przekazywania ciepła;
- możliwości aranżacji i dekoracji wnętrza;
- niewielkie ryzyko usterek;
- niezależność od zewnętrznych dostaw energii.
Z kolei wady ogrzewania kominkowego to:
- ograniczenie powierzchni użytkowej pomieszczenia, w którym znajduje się kominek;
- konieczność składowania paliwa w pobliżu kominka lub jego uciążliwe przenoszenie;
- brak automatyzacji i możliwości zdalnego sterowania;
- niebezpieczeństwo eksploatacji;
- pojawienie się zanieczyszczeń w ogrzewanym pomieszczeniu;
- używanie nieekologicznego paliwa.
Podczas palenia w kominku zatruwa się nie tylko zewnętrzne środowisko, ale również pomieszczenie, w którym się znajdujemy. Z tego powodu trzeba uważać, jeśli zdecydujemy się na taką formę ocieplania domu.