JAK UNIKNĄĆ SKALECZEŃ W CZASIE POBYTU NA WSI?
W wiejskim gospodarstwie łatwiej niż w mieście natrafimy na ostre narzędzia, na przykład kosy, siekiery, piły i maszyny z ruchomymi elementami. Chwila nieuwagi sprawi, że łatwo się skaleczymy albo przetniemy nimi swoją skórę. W takiej sytuacji musimy oczyścić i opatrzyć ranę, a w przypadku mocniejszego krwawienia skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy też, że zranienie się za pomocą zardzewiałego ostrza grozi zachorowaniem na tężec. Na takie niebezpieczeństwo tym bardziej narażone są dzieci, które bez opieki dorosłego potrafią wejść do otwartego pomieszczenia z niezabezpieczonymi narzędziami i ze zwykłej ciekawości zacząć się nimi bawić. Powinniśmy więc zabezpieczać ostrza specjalnymi osłonami lub zamykać je w niedostępnym dla najmłodszych miejscu.
Z podobnych powodów należy uważać, kiedy w pobliżu ktoś używa maszyn rolniczych. Lepiej zachować bezpieczny dystans od kombajnów i kosiarek. Znalezienie się na drodze tych maszyn skrzywdzi przede wszystkim nas, prowadząc do poważnych zranień. Wystarczy podejść zbyt blisko, a kierowca pojazdu nas nie zauważy i nieumyślnie potrąci lub przejedzie, nie będąc w stanie odpowiednio nim wymanewrować. Od najmłodszych lat powinniśmy tłumaczyć dzieciom, że zabawa na polu podczas trwających tam prac rolniczych to niemądry pomysł. Także podczas samej jazdy takimi pojazdami należy trzymać się pewnych zasad. Przejażdżka traktorem może być dla dzieci prawdziwą atrakcją, ale muszą one przebywać na miejscach do tego przeznaczonych. Jeśli usiądą na błotniku koła traktora lub przyczepie niedostosowanej do przewozu osób, ryzykujemy, że spadną i zrobią sobie krzywdę.
ZACHOWYWANIE BEZPIECZEŃSTWA NA WIEJSKIM TERENIE
Maszyny i ostre narzędzia to nie jedyne zagrożenia, jakie czekają na nas na wsi. Podczas zwykłego spaceru możemy natknąć się na odsłoniętą studnię, do której łatwo wpaść. Nie dość, że upadek grozi złamaniami, to w przypadku wysokiego poziomu wody istnieje ryzyko utopienia się. Należy więc dbać o to, żeby wszystkie studzienki, szamba czy kanały były odpowiednio zakryte. Podobnych urazów można doznać, spadając z drabiny, choćby w trakcie zbierania owoców z drzewa czy sięgania po przedmioty schowane na poddaszu. Jeśli nie mamy wyboru i musimy dostać się do wysoko położonego miejsca, poprośmy kogoś, aby nas asekurował. W przypadku zobaczenia dziecka lub nastolatka stojącego na drabinie również nie zostawiajmy go samemu sobie, tylko dopilnujmy, żeby nic sobie nie zrobił. Czasami powodem zagrożenia w wiejskim gospodarstwie nie jest przedmiot nieożywiony, a zwierzę. Nawet jeśli pasąca się krowa lub koń nie chce zrobić nam krzywdy, może zranić nas przez nieuwagę ze względu na swój rozmiar i wagę. Otrzymanie kopniaka od takiego zwierzęcia z pewnością nie umili naszego dnia, a wystarczająco mocne uderzenie w głowę spowoduje nawet śmierć, stąd zarówno dorośli, jak i dzieci nie powinni niepotrzebnie plątać się między tymi stworzeniami.
Wreszcie, podczas spędzania czasu w wiejskim gospodarstwie, warto zadbać o to, żeby niczym się nie zatruć. Tak jak ostre narzędzia, substancje chemiczne wykorzystywane do uprawy roślin, należy chować w trudno dostępnych miejscach, a przy ich używaniu zakładać rękawice ochronne, żeby nie doznać podrażnień skóry albo poparzeń. Z kolei palenie śmieci zawierających plastik i gumę jest niezdrowe zarówno dla nas, jak i środowiska, generując toksyczny dym pełny zanieczyszczeń.
OPIS SZKOLENIA
Tematem scenariusza jest uświadomienie uczestnikowi jakie zagrożenia mogą występować na terenach wiejskich. W ćwiczeniu występuje siedem zagrożeń.
Należą do nich:
- Nieprzykryta studnia
- Niezabezpieczona pilarka
- Mały chłopiec stojący na drabinie i próbujący dosięgnąć gałęzi
- Dziecko siedzące na kole, na ciągniku rolniczym
- Palące się śmieci
- Ostre narzędzia i przedmioty pozostawione bez nadzoru
- Bawiące się dzieci obok kombajnu na zboże
Uczestnik znajduje się na wsi, dookoła widzi domki, pola oraz klasyczne sprzęty gospodarskie. Idąc wzdłuż ścieżki ma szanse zauważyć szereg niebezpiecznych sytuacji. Jeśli odnajdzie ich wystarczającą ilość, scenariusz zostanie pozytywnie zakończony.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma ”znajdź zagrożenie”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy wykonać. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.