Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Wzywanie pomocy i zgłaszanie wypadku drogowego
Wzywanie pomocy i zgłaszanie wypadku drogowego

OPIS

Jednym z elementów, który jest nieodłączny dla komunikacji drogowej, jest wypadek. Niestety, wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować stłuczkę na drodze. Czasami może to przemienić się w niebezpieczny karambol. Każdy kierowca powinien być przygotowywany i musi utrwalać wiedzę na temat tego, jak należy zachować się w przypadku bycia świadkiem lub uczestnikiem wypadku na drodze.

WYPADEK DROGOWY: CO ROBIĆ?

Wieczorne powroty do domu autostradą mogą być bardzo czasochłonne. Korki. Wolno jadące samochody skutecznie zmniejszające szansę na szybki powrót do domu. Powodów utworzenia się takiego łańcucha pojazdów może być kilka. Jednym z nich może być wypadek drogowy. Może zdarzyć się też tak, że będziemy świadkami wypadku albo sami znajdziemy się w epicentrum zdarzenia w roli poszkodowanego lub sprawcy. Od naszego działania może zależeć czyjeś życie, więc bardzo ważne jest, by wiedzieć, co robić w takiej sytuacji.

Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku na drodze, to musimy zatrzymać się i zabezpieczyć miejsce zdarzenia, by inne samochody nie spowodowały większych szkód. Należy zasłonić miejsce wypadku własnym autem i włączyć światła awaryjne. Następnie na drodze ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. Będzie to znak dla kierowców na drodze, że coś jest nie w porządku i muszą zwolnić lub się zatrzymać. Trójkąt powinien stać w odległości:

100 m przed miejscem wypadku, gdy zdarzenie jest na autostradzie lub drodze ekspresowej;

30-50 m przed miejscem wypadku w przypadku pozostałych dróg poza terenem zabudowanym;

Tuż przy samochodzie, gdy wypadek ma miejsce w terenie zabudowanym.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu ludzi biorących bezpośrednio udział w wypadku - w razie konieczności świadek ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Zasady pierwszej pomocy omawiane są na każdym kursie na prawo jazdy i należy się do nich stosować. Przed rozpoczęciem udzielania pomocy należy wezwać służby ratunkowe lub w przypadku skupiska ludzi zlecić innej osobie wezwanie pomocy. Należy przy tym pamiętać, że samodzielnie udzielamy pomocy poszkodowanym tylko i wyłącznie, gdy sytuacja nie zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

Rozbite na drzewach dwa auta.

WYPADEK NA DRODZE: GDZIE DZWONIĆ?

Do odpowiedniego wezwania pomocy potrzebna jest właściwa wiedza, gdzie i do kogo zadzwonić w takiej sytuacji. Po pierwsze, najważniejsze jest zdrowie i życie poszkodowanych, więc w pierwszej kolejności dzwonimy po służby ratunkowe. Możemy bezpośrednio dzwonić po pogotowie (999) lub do centrali (112).

W trakcie rozmowy z operatorem należy być konkretnym i zachować spokój. Należy podać swoje dane personalne - imię, nazwisko i numer kontaktowy. W trakcie rozmowy należy poinformować o:

  1. Miejscu wypadku - dokładna nazwa miejscowości, adres, lokalizacja;
  2. Rodzaju zdarzenia - wypadek samochodowy, karambol, itp.;
  3. Wielkości zdarzenia - ilość osób poszkodowanych;
  4. Stanie poszkodowanych - w zależności od obrażeń i stanu zostanie wysłany odpowiedni zespół ratowniczy i sprzęt medyczny.

Wóz strażacki i karetka pogotowia, które przyjechały na miejsce wypadku.

OZNAKOWANIE DRÓG: CO POMOŻE W LOKALIZACJI?

Jeżeli wypadek zdarzył się w trasie, gdzie nie możemy podać konkretnego adresu, to konieczne będzie wskazanie jak najdokładniejszej lokalizacji. Im dokładniejsze informacje, tym łatwiej i szybciej dotrze ambulans i odpowiednie służby. W ustaleniu lokalizacji na drodze pomaga oznakowanie.

TABLICE PRZED DROGOWSKAZOWE

Podstawowym elementem, który wskazuje lokalizację na drogach to znaki przeddrogowskazowe. Tego typu znaki dzielą się na trzy grupy:

Tablice E-1 

Umieszczane na drogach ogólnodostępnych i ekspresowych;

Tablice E-1a

Umieszczane na autostradach;

Tablice E-1b

Umieszczane na drogach ogólnodostępnych i ekspresowych, przed wjazdami z tych dróg na autostradę.

Tablice przeddrogowskazowe zawierają schematyczne plany skrzyżowań, informujące o pierwszeństwie na drodze. Wyczytamy z nich także schematyczny plan wyjazdów na węźle drogowym, nazwy miejscowości i numery dróg.

Tablica przed drogowskazowa na miejscu wypadku.

SŁUPKI DROGOWE

Kolejnym elementem, który pomoże w określeniu lokalizacji są słupki drogowe. Będą one szczególnie przydatne, gdy wypadek miał miejsce na trasie pomiędzy miejscowościami lub na autostradzie.

Słupki drogowe (hektometryczne lub hektometrowe) mają charakterystyczny biało-czerwony kolor i rozstawione są wzdłuż dróg maksymalnie co 100 metrów. Spotkamy je również na drogach wojewódzkich i krajowych, szczególnie w miejscach ostrych zakrętów na trasie. Hektometryczne mają informację o numerze drogi i kilometrze, na którym się znajdujemy. Numer drogi zazwyczaj ma formę znaku graficznego w górnej części słupka – czerwone pole z literą A lub S i cyfrą oznaczającą odpowiednio autostradę, lub drogę ekspresową, albo żółte pole z trzycyfrowym numerem dla dróg niższego rzędu. Informacja o kilometrze drogi widnieje zawsze poniżej elementu odblaskowego na słupku. Jeszcze niżej może znajdować się cyfra oznaczająca setkę metrów.

OPIS SZKOLENIA

Tematem scenariusza jest przećwiczenie wzywania pomocy podczas wypadku samochodowego. W ćwiczeniu będzie możliwość sprawdzenia, jakich informacji musimy udzielić operatorowi linii alarmowej podczas zgłaszania takiego rodzaju sytuacji. Uczestnik znajduje się niedaleko miejsca zdarzenia, będąc w bezpiecznej odległości. Na jego oczach sytuacja robi się coraz bardziej poważna. Osoba będąca w rozbitym aucie jest nieprzytomna, ale widać, że oddycha. Widać telefon, na którego ekranie zostaje wyświetlony numer 112, pod który należy zadzwonić.

Podczas rozmowy z dyspozytorem zostaną po kolei zadane pytania o rodzaj zdarzenia, jego skalę, miejsce wypadku, ilość osób poszkodowanych oraz o personalia osoby zgłaszającej zdarzenie, czyli osoby wykonującej dany scenariusz. Po spełnieniu wszystkich kroków następuje koniec przygody.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba ta ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy wykonać. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Wzywając służby ratownicze upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Gdy nie wiesz pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Wzywając służby ratownicze upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Gdy nie wiesz pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Zadzwoń pod właściwy numer - ratownicy medyczni 999, straż pożarna 998. Gdy nie masz pewności pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Zadzwoń pod właściwy numer - ratownicy medyczni 999, straż pożarna 998. Gdy nie masz pewności pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Powiedz gdzie jesteś, podaj dokładny adres i dojazd dla służb. Opisz dokładnie co się stało i ile jest osób potrzebujących pomocy.

Powiedz gdzie jesteś, podaj dokładny adres i dojazd dla służb. Opisz dokładnie co się stało i ile jest osób potrzebujących pomocy.

Odpowiadaj na pytania dyspozytora, nie rozłączaj się pierwszy. Czekaj na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Odpowiadaj na pytania dyspozytora, nie rozłączaj się pierwszy. Czekaj na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.