CAŁA PRAWDA O ŻMII ZYGZAKOWATEJ: JAK JĄ ROZPOZNAĆ?
Żmija zygzakowata może wyglądać różnie, ponieważ jej skóra przybiera umaszczenie od szarego, poprzez brązowe aż po czarne. Jednak charakterystyczną cechą, po której można ją rozpoznać, jest wstęga kainowa. To ciemny zygzak wzdłuż grzbietu gada. Przy ciemnym umaszczeniu może być on gorzej widoczny, więc w takiej sytuacji rozpoznanie należy wykonać na podstawie budowy. Ciało węża zwęża się w kierunku głowy, która jest oddzielona od reszty. Żmija zygzakowata ma łeb pokryty łuskami w kształcie trójkąta lub serca.
Gdzie można spotkać żmiję?
Żmija zygzakowata występuje w całej Polsce. Ten wąż jest aktywny od marca do października, kiedy to zapada w sen zimowy. Największy wylęg żmij następuje na przełomie kwietnia i maja, ponieważ w tych miesiącach trwa jej okres godowy.
Gady te są ciepłolubne, więc chętnie wygrzewają się na kamieniach i odkrytych terenach, np. ścieżkach. Można je napotkać na obrzeżach lasów, ale naturalnie żmije zygzakowate żyją w gęstych zaroślach, przy torfowiskach i skałach. Lubią one chować się w szczelinach między kamieniami.
CZEMU ŻMIJA ATAKUJE?
Węże to zwierzęta dosyć bojaźliwe, a więc, co za tym idzie, dość płochliwe. Większość ucieka w przypadku zagrożenia. Jednak żmije czując zagrożenie będą atakowały, szczególnie jeśli nie mają możliwości ucieczki. Żmija zygzakowata broniąc się kąsa i wpuszcza w ranę jad, kosztuje ją to dużo wysiłku.
Ukąszenie jest niebezpieczne szczególnie dla osób starszych, cierpiących na choroby układu krążenia oraz dla dzieci. Do zatrucia jadem szybciej dojdzie również u osób pod wpływem substancji alkoholowych oraz uczulonych na jakikolwiek składnik zawarty w jadzie węża. Stopień intoksykacji zależy od proporcji jadu względem masy ciała, miejsca ukąszenia oraz stanu zdrowia poszkodowanego. Najszybciej jad będzie rozprzestrzeniał się, gdy wąż ukąsi w okolicy twarzy, szyi czy bezpośrednio w żyły.
Ukąszenie żmii zygzakowatej objawia się bólem w miejscu ugryzienia, zasinieniem, obrzękiem i drętwieniem. Po kłach pozostają dwa, krwawe ślady niedużej wielkości. Poszkodowany może odczuwać senność, mdłości i bóle brzucha. Mogą występować zaburzenia oddychania, rytmu serca, gorączka oraz spadek ciśnienia. Poza tym, zdarzają się często zawroty i ból głowy. Z kolei do rzadkich objawów ukąszenia należy obrzęk większego obszaru czy węzłów chłonnych. Ugryzionej osobie może towarzyszyć również poczucie lęku.
CO NALEŻY ZROBIĆ, GDY UKĄSI CIĘ ŻMIJA ZYGZAKOWATA?
W momencie ugryzienia należy od razu skontaktować się ze służbami ratunkowymi (centrala alarmowa, pogotowie lub TOPR/GOPR). Wbrew powszechnemu myśleniu nie wolno wysysać czy wyciskać jadu. Nie należy także nacinać ani uciskać rany.
Ugryzioną kończynę należy unieruchomić i jeśli to możliwe, ułożyć poniżej poziomu serca. Miejsce ukąszenia trzeba oczyścić, przemywając je wodą z mydłem. Następnie w miejscu śladu po zębach węża należy założyć jałowy opatrunek. Zaleca się ograniczenie ruchu oraz zachowanie spokoju, aby jad nie rozprzestrzeniał się szybciej. Warto także zdjąć zegarek oraz wszelką biżuterię z rąk.
OPIS
Scenariusz skupia się na temacie bycia ugryzionym przez węża oraz wezwania odpowiedniej pomocy w takiej sytuacji. Rozpoczynamy scenariusz stojąc na górskiej dróżce. Przed nami znajduje się powalone drzewo, zmuszając nas do szukania alternatywnej drogi zejścia ze szlaku. Kiedy schodzimy z głównej ścieżki, przechodząc kilka kroków, widać obrośnięte strome podejście, którego można użyć, by przejść dalej. Próbując schwytać się jakiegoś korzenia lub gałęzi, nagle zza chaszczy wyskakuje żmija, owija się wokół ręki uczestnika i kąsa go.
Wąż ucieka, a my zostajemy z ugryzieniem i powoli rozprowadzającym się jadem w naszym organizmie. Nadchodzi kolej na wezwanie pomocy, dzwonimy na numer alarmowy 112.
Po kilku chwilach znajdujemy się z powrotem na ścieżce, a przed nami stoi karetka. Wówczas możemy skończyć pozytywnie ćwiczenie i rozpocząć kolejny scenariusz.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy wykonać. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.