Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Schronienie podczas burzy
Schronienie podczas burzy

OPIS

Pewnie wielu z nas przydarzyła się sytuacja, kiedy w czasie powrotu do domu lub wycieczki złapała nas burza. Jeśli naszym pierwszym odruchem jest szukanie jakiegoś schronienia, oznacza to, że dobrze rozumiemy jakie ryzyko niesie ze sobą uderzenie piorunem. Burza jest niestety zjawiskiem, na które mamy nie mamy wpływu i nie odgonimy jej nawet największymi prośbami. Musimy ją więc przeczekać z zachowaniem pewnych środków ostrożności.

ZACHOWANIE NA OTWARTYM TERENIE PODCZAS BURZY

Nietrudno wyobrazić sobie pewien scenariusz. Jesteśmy na wycieczce lub pikniku na otwartej przestrzeni, przykładowo łące, i dobrze się bawimy, ale piękna pogoda zaczyna się psuć, a my zauważamy zbliżającą się burzę. Choć możemy mieć nadzieję, że nas ominie lub że wiatr rozwieje chmury, nie powinniśmy czekać na pierwsze krople deszczu, żeby przenieść się w bezpieczniejsze miejsce. Pozostawanie na otwartym terenie w czasie burzy to niepotrzebne ściąganie na siebie zagrożenia w postaci piorunów, które uderzają w najwyższy punkt w okolicy, aby jak najszybciej się uziemić. Takim punktem może być niestety człowiek. Uderzenie pioruna porazi nas prądem albo nawet zabije, dlatego ważne jest, żeby jak najszybciej znaleźć schronienie, najlepiej w postaci jakiegoś budynku. Możemy również wykorzystać w tym celu inne stabilne konstrukcje, typu most lub wiadukt. W przypadku, gdy nie widzimy żadnych w okolicy, ukryjmy się w rowie lub innym zagłębieniu terenu. Jeśli jednak i tych nie ma w pobliżu, nie pozostawajmy w pozycji wyprostowanej. Aby ograniczyć ryzyko trafienia piorunem, należy kucnąć, stykając ze sobą kostki u stóp i trzymając się za kolana. Nie wolno także chować się pod drzewami ani słupami energetycznymi. Kiedy uderzy w nie piorun, możemy zostać trafionymi spadającą gałęzią lub kablem pod napięciem.

Człowiek wchodzący do pobliskiego sklepu, aby schronić się przed burzą.

CZEGO UNIKAĆ W CZASIE BURZY?

Oprócz znalezienia odpowiedniego schronienia, aby podwyższyć nasz poziom bezpieczeństwa w czasie burzy, możemy kierować się jeszcze innymi zasadami. Pamiętajmy, że największym zagrożeniem w takiej sytuacji jest porażenie prądem przez piorun, dlatego nie powinniśmy dotykać przedmiotów i konstrukcji, które przewodzą elektryczność. Tyczy się to wszelkich metalowych obiektów, nawet tych, które są elementem naszego stroju, typu biżuteria, zegarek czy pasek do spodni. Większe bezpieczeństwo zapewni nam także wyłączenie telefonu komórkowego. Również woda świetnie przewodzi prąd. W trakcie burzy lepiej unikać przebywania w okolicy jezior, strumieni, basenów czy rzek. Jeśli zmiana pogody zaskoczyła nas w czasie kąpieli, natychmiast wyjdźmy z wody.

Po zastosowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa i odpowiedniego schronienia, możemy zastanawiać się, jak długo będziemy musieli czekać na poprawę pogody i jak daleko od burzy się znajdujemy. Skąd się tego dowiemy? Wystarczy policzyć czas jaki mija pomiędzy zobaczeniem przez nas błyskawicy, a usłyszeniem grzmotu. Różnica 3 sekund oznacza, że piorun uderzył w odległości około jednego kilometra od nas.

Człowiek, którego razi piorun, ponieważ schronił się przed burzą pod drzewem.

Możemy też odnieść się do reguły 30-30, używanej przede wszystkim przez taterników i górskich przewodników. Jeżeli między błyskiem a grzmotem naliczymy mniej niż 30 sekund, powinniśmy niezwłocznie poszukać jakiegoś schronienia. Z kolei dopiero 30 minut po ostatnim grzmocie mamy pewność, że burza oddaliła się na tyle, że jesteśmy już bezpieczni.

OPIS SZKOLENIA

Tematem niniejszego scenariusza jest poszukiwanie odpowiedniego schronienia przed burzą. Uczestnik w tym ćwiczeniu będzie korzystał jedynie z tabletu. Całość przyjmuje formę mini gry. Osoba ćwicząca wykorzystuje technologię AR (Augumented Reality, czyli Rozszerzoną Rzeczywistość), aby móc rozpocząć rozgrywkę. Na ekranie pojawi się mały ludzik idący chodnikiem blisko ulicy, nagle zostaje złapany przez deszcz. W trakcie wędrówki będzie miał kilka możliwości schronienia się przed niespodziewanym stanem pogody. Może skryć się pod drzewem i dostać spadającą gałęzią w głowę lub próbować przeczekać aktualną pogodę na przystanku. Jeśli uczestnik się na to zdecyduje, będzie musiał przebiec przez ulicę, a wtedy zostanie potrącony przez samochód. Ostatnim i właściwym wyborem jest zwykle wejście do sklepu i przeczekanie burzy w stabilnym budynku.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz przyjmuje charakter mini gry. Do ćwiczenia będzie wykorzystany tablet i technologia AR (Augumented Reality). W ćwiczeniu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Podczas wichur i burz uważaj na połamane drzewa i inne przedmioty.

Podczas wichur i burz uważaj na połamane drzewa i inne przedmioty.

W czasie silnych wiatrów i burz unikaj chodzenia po otwartym terenie.

W czasie silnych wiatrów i burz unikaj chodzenia po otwartym terenie.