Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Korytarz życia na drodze krajowej
Korytarz życia na drodze krajowej

OPIS

Wypadki drogowe są o wiele częstszymi wydarzeniami niż byśmy tego chcieli. Mogą stać się także testem naszej empatii i rozsądku. Nawet jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy i umiejętności, aby bezpośrednio pomóc ofiarom wypadku, możemy zadbać o to, aby osoby, które są do tego przeszkolone, jak najszybciej dotarły do rannych. Utworzenie korytarza życia na drodze to najprostszy, ale też obowiązkowy sposób na wsparcie poszkodowanych osób.

TWORZENIE KORYTARZA ŻYCIA NA DRODZE

Korytarz życia to nic innego jak dodatkowa pusta przestrzeń między autami na drodze, którą może bez problemów przejechać pojazd uprzywilejowany, przykładowo karetka pogotowia lub samochód strażacki. Pozwala on w sprawny sposób dotrzeć odpowiednim służbom na miejsce wypadku. Aby go utworzyć, samochody powinny znaleźć się na najdalszej części pasa, na którym aktualnie przebywają. Jeśli droga posiada więcej niż dwa pasy, korytarz życia ma powstać pomiędzy najbardziej skrajnym lewym pasem, a pierwszym po jego prawej stronie. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego pojazdy uprzywilejowane nie przejadą po prostu poboczem lub pasem awaryjnym. Wystarczy jednak, że pojawi się tam blokada w postaci uszkodzonego samochodu i staje się to niemożliwe.

Po utworzeniu korytarza życia musimy poczekać aż wszystkie uprawnione jednostki przejadą na miejsce wypadku. Nie możemy wtedy zawracać, manewrować autem ani przejeżdżać na inną część drogi, ponieważ utrudniłoby to zachowanie porządku. Nikt oprócz pojazdów uprzywilejowanych nie jest uprawniony do korzystania z korytarza życia, co więcej, takie wykroczenie jest regulowane odpowiednimi przepisami i odpowiednio karane. W przypadku niedostosowania się do tych zasad grozi nam mandat w wysokości od 500 do 2500 złotych oraz otrzymanie 6 punktów karnych. Pamiętajmy więc, że utworzenie korytarza życia nie jest opcjonalne. To obowiązek, który spoczywa na nas jako uczestnikach ruchu drogowego.

Karetka przejeżdżająca przez poprawnie utworzony korytarz życia.

DLACZEGO SZYBKIE UTWORZENIE KORYTARZA ŻYCIA JEST TAK WAŻNE?

Umożliwienie pogotowiu, straży pożarnej czy policji przejazdu na miejsce wypadku to prosty sposób, w jaki możemy pomóc ofiarom całej sytuacji. Im szybciej ranni znajdą się pod specjalistyczną opieką, tym mniejsza szansa na ich uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Jeśli będą czekać zbyt długo, mogą wykrwawić się lub umrzeć z powodu niedotlenienia mózgu. W takiej sytuacji ważne są już nie tylko minuty, ale też sekundy, które mogą przesądzić o czyimś stanie i pozwolić ratownikom ocalić czyjeś życie. Nie bez powodu inną nazwą korytarza życia jest korytarz ratunkowy. Natychmiastowe udzielenie pomocy to konieczna reakcja na takie wydarzenie. Dlatego, kiedy usłyszymy syreny alarmowe, powinniśmy od razu zjechać na bok i utworzyć korytarz życia, nie czekając na ostatnią chwilę. Nieuwaga spowodowana choćby zerkaniem na telefon komórkowy czy rozmową ze współpasażerem może prowadzić do utrudniania przejazdu karetkom lub samochodom straży pożarnej. Te i tak mogą zablokować się w korku powstałym po wypadku. Naszym zadaniem jest więc pozostawanie czujnym - w końcu znajdujemy się na drodze - i reagowanie na działania innych uczestników ruchu drogowego.

Karetka próbująca przejechać przez tworzący się korytarz życia.

OPIS SZKOLENIA

Celem szkolenia jest pokazanie, jak wygląda przejazd karetki przez korytarz ratunkowy na drodze krajowej, jednopasmowej. Uczestnik ogląda animacje przedstawiające dwie możliwości przejazdu ambulansu. Jeden przykład dotyczy zablokowania ruchu i ludzi w samochodach, którzy nie spieszą się z utworzeniem wolnej przestrzeni, umożliwiającej wolny przejazd. Dopiero usłyszenie syreny mobilizuje ich do panicznego zjazdu w różne strony, w efekcie czego karetka z powodu zajętego pasa nie może przejechać. Następuje koniec animacji i należy ją zresetować, aby zobaczyć poprawnie wykonany korytarz życia.

Drugi materiał filmowy pokazuje już prawidłowo wykonany korytarz ratunkowy z sprawnym przejazdem ambulansu do pacjenta.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz posiada dwa tryby jednoosobowy lub wieloosobowy. Uczestnik do ćwiczenia wykorzystuje tablet. Po obejrzeniu obu animacji można przejść do wykonywania następnych scenariuszy.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Stosuj się do zasady "korytarz życia", gdy dojdzie do wypadku.

Stosuj się do zasady "korytarz życia", gdy dojdzie do wypadku.