JAK ZACHOWAĆ SIĘ NA DRODZE W CZASIE DESZCZU LUB BURZY?
Każdy doświadczył sytuacji, w której słoneczna pogoda w letni dzień ustąpiła miejsca nagłej burzy lub gwałtownemu deszczowi. Niezależnie od tego czy jesteśmy wtedy pieszymi, czy kierowcami samochodów, powinniśmy umieć poruszać się w odpowiedni sposób na drodze. Jeśli więc w trasie zaskoczy nas burza lub deszcz, nie przyspieszajmy, aby jak najszybciej się z niej wydostać, ale zwolnijmy. Pomoże to ograniczyć ryzyko spowodowania wypadku lub wpadnięcia w poślizg. Śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność to znaki, że należy utrzymywać dystans od pozostałych pojazdów i znaleźć miejsce na przeczekanie złej pogody. Może się również zdarzyć, że kontynuowanie podróży w czasie burzy stanie się praktycznie niemożliwe z powodu wiatru i opadów deszczu. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest zrobienie przerwy i zjechanie w bezpieczne miejsce. Powinniśmy wówczas wybrać parking lub stację benzynową, a unikać zatrzymywania się pod drzewami. W ten sposób ograniczymy ryzyko, że nasz samochód zostanie uszkodzony przez spadającą gałąź lub pień. Podobnie powinniśmy uważać na linie wysokiego napięcia. Analogicznie powinniśmy się zachować w przypadku wystąpienia gradobicia, znajdując zadaszone miejsce na postój.Dodatkowo starajmy się stawać w miejscach, gdzie nawierzchnia jest równa i pozbawiona zagłębień.
Po intensywnych opadach deszczu takie zagłębienie może wypełnić się wodą, a my będziemy mieli problem z wyjechaniem z rowu. Kiedy już się zatrzymamy, pozostańmy w samochodzie - będziemy w nim bezpieczniejsi niż na zewnątrz, choćby ze względu na mogące się pojawić uderzenia piorunów.
OSTROŻNE PROWADZENIE SAMOCHODU W ZIMIE
Burze mogą nas zaskoczyć przede wszystkim w lecie, ale pogoda podczas pozostałych pór roku także potrafi znacznie utrudnić jazdę samochodem. Wiosną i jesienią możemy być świadkami intensywnych ulew, natomiast w zimie widoczność mogą ograniczyć nam opady śniegu. W takich sytuacjach do podróży należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinniśmy wykonać przegląd samochodu i wymienić opony na zimowe, co zalecane jest już w momencie, gdy temperatura spada do 7°C. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do spryskiwaczy oraz odmrażacze i skrobaczki do szyb. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której przez oszronione okno nie będziemy w stanie zobaczyć drogi. Odśnieżenie samochodu jest czymś, co należy zrobić jeszcze przed wejściem do pojazdu. Później możemy już przystąpić do samej jazdy. Podobnie jak w przypadku poruszania się w czasie deszczu czy mgły, tak i tutaj nie powinniśmy niepotrzebnie przyspieszać, zarówno na prostej drodze, jak i na zakrętach. Słaba widoczność i śliska nawierzchnia to wyraźne sygnały, aby zwolnić. Starajmy się nie wykonywać gwałtownych manewrów, co ograniczy ryzyko poślizgu na oblodzonej jezdni. Próbujmy też redukować prędkość przez hamowanie silnikiem, a nie nagłe i mocne naciskanie na hamulec - to drugie zachowanie również może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Wreszcie, nie zbliżajmy się za bardzo do pojazdu przed nami, aby przypadkiem nie uderzyć w niego, kiedy bez ostrzeżenia się zatrzyma. Wówczas powinniśmy stosować zasadę tak zwanego ograniczonego zaufania na drodze.
OPIS SZKOLENIA
Motywem przewodnim scenariusza jest dostosowanie sposobu jazdy samochodem do niespodziewanych i niesprzyjających warunków pogodowych. Scenariusz został zrealizowany jako animacja ukazująca to, co może się zdarzyć, jeżeli nie wiemy jak się zachować na drodze podczas nieprzewidzianych warunków atmosferycznych. Osoba wykonująca ćwiczenie widzi, jak auto jadące podczas burzy z deszczem zderza się z oderwaną, lecącą z dużą prędkością gałęzią, co prowadzi do wypadnięcia pojazdu z drogi.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Do ćwiczenia będzie wykorzystany tablet. W ćwiczeniu nie występuje ograniczenie czasowe. Scenariusz przyjmuje formę filmu animowanego. Uczestnik po obejrzeniu go może przejść do kolejnego scenariusza.