Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Morska plaża i plażowicze
Morska plaża i plażowicze

OPIS

Opalanie się na plaży i kąpiel w wodzie to pierwsze rzeczy, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o nadmorskim odpoczynku w czasie wakacji. Słoneczna pogoda sprzyja rozluźnieniu się, ale nawet w chwilach relaksu nie powinniśmy rezygnować z przestrzegania odpowiednich reguł bezpieczeństwa. Zarówno rozsądek przy pływaniu w wodzie, jak i w czasie opalania się na plaży, pozwoli nam lepiej skorzystać z letnich chwil.

MORSKA PLAŻA I PLAŻOWICZE

Kąpiel w morzu to jeden z głównych powodów, dla których przychodzimy na plażę. Pływanie jest dobrym sposobem na aktywne spędzanie czasu, ale powinniśmy zachować w jego trakcie pewną rozwagę. Skoki na główkę, odpłynięcie za daleko w morze czy kąpiel bezpośrednio po posiłku lub pod wpływem alkoholu to zachowania niebezpieczne, które prowadzą do nałykania się słonej wody lub nawet utonięcia. Nie bez powodu zalecane jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Oznacza to, że należy słuchać jego wskazówek i rad - jeśli poinformuje nas, że danego dnia obowiązuje zakaz pływania, powinniśmy się do tego dostosować. Przeniesienie się na plażę niestrzeżoną, aby tam kąpać się bez nadzoru i w samotności może odwrócić się przeciwko nam, bo nikt nie przyjdzie nam z pomocą w razie potrzeby. Ważne jest także zwracanie uwagi na kolor flagi wywieszonej na wieży ratowniczej. Biała oznacza, że jest bezpiecznie, czerwona, że pływanie w morzu jest bezwzględnie zakazane, zwykle z powodu niesprzyjającej pogody, wiatru oraz wysokich fal. 

Mężczyzna skaczący do wody w niedozwolonym miejscu nad morzem.

Często słyszymy też, że jakaś plaża lub kąpielisko zostały w lecie zamknięte z powodu występowania tam sinic. Są to organizmy samożywne, które mogą pojawić się w wodzie z powodu zanieczyszczeń i wytworzyć toksyny niebezpieczne dla człowieka. O obecności sinic poinformują nas znaki ostrzegawcze, ale także nieprzyjemny zapach oraz mętna piana przy brzegu. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z kąpieli i nie narażać swojego zdrowia, bo kontakt z tymi organizmami często prowadzi do zatrucia. 

Pani stojąca w zanieczyszczonej, toksycznej wodzie pomimo zakazu wejścia do wody.

 ROZSĄDNE ZACHOWANIE NA PLAŻY 

Kolejną popularną rozrywką nad morzem jest opalanie się, ale nawet tutaj powinniśmy zachować umiar. Długotrwałe przebywanie na słońcu wywołuje ból głowy i może prowadzić do przegrzania organizmu lub udaru. Chrońmy więc naszą głowę czapką lub chustą, pamiętajmy o ochronnych kremach z filtrem UV i nawadniajmy swój organizm odpowiednią ilością wody. Schładzanie się kąpielą w morzu także musi przebiegać w odpowiedni sposób. Kiedy jesteśmy rozgrzani słońcem zamiast natychmiastowego wbiegnięcia do wody lepiej zanurzać się w niej stopniowo. Pozwoli nam to łatwiej dostosować się do niższej temperatury. 

Mężczyzna trzymający się za głowę z bólu spowodowanego nadmierną ekspozycją na słońcu bez nakrycia głowy.

Plaża to mimo wszystko przestrzeń wspólna, gdzie musimy być świadomi obecności innych osób. Pozostawienie bez opieki swoich rzeczy może zwrócić uwagę ratownika, który pomyśli, że zniknęliśmy pod powierzchnią wody i straci czas na szukanie nas, kiedy mógłby pomóc komuś innemu. Palenie papierosów, puszczanie psa samopas czy włączanie głośnej muzyki zostanie uznane za zakłócanie porządku. Rozkładanie się na dużym obszarze zajmie miejsce innym, którzy także chcieliby skorzystać z pięknej pogody. Uciekając przed tłumem na plaży może nam się wydawać, że rozłożenie koca na wydmach jest świetnym pomysłem. Nie powinniśmy jednak tego robić. Wchodzenie na wydmy - nawet, a zwłaszcza jeśli nie są niczym ogrodzone - jest zabronione i karane mandatem, ponieważ w ten sposób możemy zadeptać znajdującą się tam roślinność. Dodatkowo osłabiamy ten teren, a przecież jedną z jego funkcji jest chronienie brzegu przed działaniem morza. 

Dmuchany materac w kształcie flaminga.

 OPIS SZKOLENIA 

Ćwiczenie dotyczy zachowania i bezpieczeństwa ludzi w trakcie wypoczywania nad morzem. Uczestnik będzie wcielał się w rolę ratownika na plaży nad morską plażą i wyłapywał niedopuszczalne zachowania, jakie mogą zajść w danym miejscu. Wyróżniono 9 sytuacji, które stwarzają zagrożenie lub dyskomfort w momencie spędzania czasu w tym miejscu publicznym, są to: 

  1. Spożywanie używek i alkoholu 
  2. Niekorzystanie z kremu z filtrem UV podczas opalania 
  3. Wchodzenie na wydmy
  4. Nieuważanie na sinice na plaży
  5. Zostawianie rzeczy bez opieki 
  6. Rozpalanie ogniska i grilla w niedozwolonym miejscu 
  7. Niekąpanie się w miejscach oznaczonych czerwoną plagą z zakazem kąpieli
  8. Brak porządku wokół swojego stanowiska 
  9. Zajmowanie dużego obszaru na plaży, nie biorąc pod uwagę komfortu pozostałych plażowiczów 

Dwóch mężczyzn spożywających alkohol na plaży, łamiących w ten sposób przepisy.

Każde podejście do ćwiczenia składa się na 3 niepokojące sytuacje. Aby w pełni wykonać scenariusz należy wykonać przynajmniej 3 próby. Wcielając się w ratownika, po kolei będziemy wskazywać i klikać nieodpowiednie zachowania na plaży, pokazując przy tym przykład prawidłowego zachowywania się w takich miejscach. 

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE 

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „znajdź zagrożenie”. Do ćwiczenia będą potrzebne okulary VR i tablet oraz ilustracja z kodem AR.  Aby zacząć rozgrywkę należy wybrać scenariusz i przybliżyć tablet do danej planszy przypisanej do ćwiczenia oraz odczytać kod do uruchomienia wirtualnej plaży. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz. 

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub innych używek.

Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub innych używek.

Korzystaj z wyznaczonych kąpielisk.

Korzystaj z wyznaczonych kąpielisk.

Nie skacz do wody na "główkę".

Nie skacz do wody na "główkę".

Miej dzieci w zasięgu wzroku.

Miej dzieci w zasięgu wzroku.

Podczas przebywania na słońcu stosuj kremy z filtrem, nakrycie głowy, uzupełniaj płyny.

Podczas przebywania na słońcu stosuj kremy z filtrem, nakrycie głowy, uzupełniaj płyny.

Obserwuj kolor wywieszonych flag i stosuj się do ich zaleceń.

Obserwuj kolor wywieszonych flag i stosuj się do ich zaleceń.