Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Nie pozostawiaj niedopałków papierosów - najlepiej nie pal w mieszkaniu.

Nie pozostawiaj niedopałków papierosów - najlepiej nie pal w mieszkaniu.

OPIS

Żeby wywołać pożar, który pochłonie cały kilkupiętrowy budynek mieszkalny, nie potrzeba szalejącego, otwarcie buchającego ognia. Czasem wystarczy ludzka nieuwaga i niedogaszony żar. Od jednej małej iskierki może zacząć się fatalna w skutki pożoga. Mowa tutaj o zaprószenie ognia - to właśnie ono stanowi jedną z najczęstszych przyczyn pożaru. O zaprószenie nie jest trudno. Wystarczy niedogaszony żar w kominku albo w piecyku węglowym, jeszcze lekko tlące się kadzidełko czy ćmiący knot świeczki.

SKĄD TO CIEPŁO?

Temperatura żaru papierosowego może osiągać nawet 750 stopni Celsjusza. Tak tlący się niedopałek może zostać zdmuchnięty przez przeciąg na przykład na pościel, zasłonę, dywan albo gazetę. Ogarek może również zostać strącony przez niesforne zwierzę. Można też samemu nieumyślnie zrzucić resztki papierosów na materiał łatwopalny i tego od razu nie zauważyć. Niedogaszone resztki papierosów mogą też po prostu zapalić się w śmieciach. W żadnym wypadku nie można wyrzucać niedopałków przez balkon - istnieje szansa, że ogarek wpadnie do mieszkania sąsiada i tam wejdzie w kontakt z materiałami łatwopalnymi. Niedopałki bezwzględnie należy wyrzucać tylko w przeznaczone na to miejsce - po dokładnym ugaszeniu powinny trafić do kosza z odpadami zmieszanymi. Nie należy ich łączyć ze śmieciami typu bio, albo zostawiać w doniczkach z kwiatami. Filtry papierosowe są bowiem szkodliwe dla środowiska - pozostawione w glebie mogą utrudniać wzrost roślin.

Płomienie pożaru.

JAK UNIKNĄĆ POŻARU?

Jeżeli zatem palisz papierosy, powinieneś dokładnie sprawdzać wyrzucane przez siebie niedopałki. Za każdym razem powinniśmy solidnie upewniać się, że papieros został poprawnie ugaszony - dobrze nalać do popielniczki trochę wody, aby nie mieć co do tego wątpliwości. Aby całkowicie zmniejszyć ryzyko pożaru najlepiej w ogóle nie palić w mieszkaniu, w końcu o strącenie papierosa nietrudno nie tylko w momencie, kiedy jest tylko niedopałkiem. Żar papierosowy może też być źródłem zapalenia par cieczy i gazów - z tego powodu niebezpieczne bywa palenie w pobliżu kuchenki gazowej. Ponadto nie powinno się palić w warunkach sprzyjających zasypianiu - kiedy jesteśmy na przykład zmęczeni i leżymy w łóżku. Zaśnięcie z zapalonym papierosem w ręku grozi samopodpaleniem. Jeżeli już zatem istnieje potrzeba zapalenia papierosa, najlepiej to zrobić poza mieszkaniem. Pamiętajmy przy tym jednak, że palenie w przestrzeni publicznej nie zwalnia nas z przestrzegania zasad bezpieczeństwa - zawsze trzeba dokładnie dogaszać ogarki i nie wyrzucać ich byle gdzie.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Bezpieczny salon

Bezpieczny salon