Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Nie pozostawiaj materiałów palnych blisko źródła ciepła, ognia.

Nie pozostawiaj materiałów palnych blisko źródła ciepła, ognia.

OPIS

Choć przyczyny powstawania pożarów mogą być różne, niestety większość z nich powstaje z winy człowieka. Nie wystarczy bowiem posiadać urządzenia bez wad fabrycznych, trzeba z nich również korzystać w prawidłowy sposób. Jak wykazują statystyki, wielu ludzi nie radzi sobie z poprawną eksploatacją urządzeń mechanicznych, elektrycznych czy grzewczych w swoich mieszkaniach, przyczyniając się rocznie do około 30 procent pożarów.

SKĄD TO CIEPŁO?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać w ramach poprawnej eksploatacji wspomnianych urządzeń będących źródłem ciepła, jest trzymanie ich z daleka od materiałów palnych. Nie zapominajmy o tym, że takimi materiałami są nie tylko przedmioty wykonane z surowców drzewnych (papier, tektura, trociny, krzesła, stoliki, szafy), ale również rzeczy wykonane z surowców włókienniczych (pościel, odzież, tkaniny dekoracyjne, fotele, kanapy) i tworzyw polimerowych (plastik, guma, farby, lakiery, kleje). Wszystko to należy zatem izolować od wszelkich kominków, pieców, grzejników, żelazek, suszarek do włosów, tosterów, czajników czy grzałek, ponieważ w sprzyjających warunkach może dojść do zapalenia. Powinniśmy zatem pomyśleć dwa razy, zanim na przykład zdecydujemy się suszyć swoje ubrania na grzejniku. Zasada izolowania dotyczy również samego podłoża, na którym znajdują się urządzenia – absolutnie nie może być materiałem palnym. Warto też pamiętać o tym, że niektóre rodzaje żarówek również należy traktować jako urządzenie grzejne – większość energii jaką pobierają jest bowiem przetwarzana właśnie w energię cieplną.

Pozostawiony środek łatwopalny przy żarzącym się ogniu w kominku.

JAK ZMNIEJSZYĆ RYZYKO POŻARU?

Podsumowując, jedną z najważniejszych części eksploatacji urządzeń będących źródłem ciepła jest utrzymywanie ich w izolacji od materiałów palnych - zachowanie bezpiecznej odległości 1 metra zminimalizuje ryzyko pożaru. Co więcej, odległość mniejsza niż pół metra od urządzeń, których powierzchnia zewnętrzna może osiągać temperaturę 100 stopni Celsjusza jest zabroniona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Inną ważną zasadą jest dopilnowanie, aby nie doszło do akumulacji ciepła – nie należy osłaniać urządzeń żadnymi materiałami, które nie są dobrymi przewodnikami ciepła. Może wtedy dojść do dużego wzrostu temperatury w miejscu styku urządzenia grzejnego z takim materiałem. Z tego samego powodu warto dbać o czystość urządzeń, aby nie gromadziły się na nich warstwy kurzu (mowa tutaj w szczególności o żarówkach). Całkowitą natomiast podstawą prawidłowej eksploatacji urządzeń będących źródłem ciepła powinno być dokładne zapoznanie się z jego instrukcją obsługi i stosowanie się do zapisanych w niej zastrzeżeń.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Bezpieczny salon

Bezpieczny salon

Jak prawidłowo napalić w kominku

Jak prawidłowo napalić w kominku