Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podczas kąpieli.

Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podczas kąpieli.

OPIS

Długie relaksacyjne kąpiele, lub krótkie konkretne prysznice tylko z pozoru wydają się bezpieczne. Korzystanie z telefonu podczas zażywania kąpieli, czy słuchanie radia może okazać się bardzo feralnym pomysłem. Używanie urządzeń elektrycznych takich jak smartfon, tablet, czy golarka podłączonych do gniazdka jest bardzo niebezpieczne, a korzystanie z nich podczas kąpieli może nam bardzo zaszkodzić.

PRZYCZYNY PORAŻENIA PRĄDEM

Przyczyną wielu niefortunnych sytuacji związanych z porażeniem prądem są często złe nawyki związane z kąpielą i użytkowaniem w jej trakcie urządzeń podpiętych do prądu. Korzystanie z telefonu podczas kąpieli wiąże się z ryzykiem wpadnięcia urządzenia do wody. Co w konsekwencji może spowodować porażenie prądem. Chociaż wypadki związane z tym zjawiskiem niekoniecznie muszą być wynikiem ludzkiego działania. Często wiąże się to z awariami sprzętu czy izolacji, brakiem uziemienia lub zalaniem instalacji elektrycznej.

Aby uniknąć porażenia prądem należy przestrzegać kilku ważnych kwestii. Nie trzymać sprzętów elektronicznych na krawędzi jakichkolwiek zbiorników z wodą, takich jak wanna czy umywalka. Nie zaleca się korzystania z telefonu lub innych sprzętów tego rodzaju podczas mycia. Regularne kontrole instalacji elektrycznej również zminimalizują zagrożenie porażenia prądem. Warto zapamiętać również zasadę, że urządzeń i przewodów elektrycznych nie powinniśmy dotykać wilgotnymi dłońmi z powodu niebezpieczeństwa porażenia prądem.

PIERWSZA POMOC

Kiedy już dojdzie do takiego zdarzenia, należy odpowiednio zareagować. Jednak trzeba zawsze mieć na względzie swoje własne bezpieczeństwo. Zanim przystąpimy do pomocy, musimy upewnić się, że nic nam się nie stanie podczas udzielania pomocy.

Pierwszym kluczowym krokiem jest odseparowanie poszkodowanego od źródła prądu. Można to zrobić przez wyłączenie bezpieczników, lub wyjęcie wtyczki urządzenia, które poraziło prądem poszkodowanego. Aby móc to zrobić bezpiecznie, wykorzystać należy jakiś przedmiot, który nie przewodzi prądu. Najlepiej sprawdzi się drewniany lub plastikowy kij od szczotki. Jak już będzie bezpiecznie, wtedy podchodzimy do ofiary porażenia. Następnie należy zabezpieczyć osobę, która padła ofiarą zdarzenia i ocenić jej stan. Jeśli doszło do zatrzymania krążenia trzeba koniecznie przystąpić do wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zadzwonić po pomoc na linię alarmową 112 lub bezpośrednio na pogotowie, pod numer 999.

Wyjęta wtyczka z gniazdka elektrycznego.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Bezpieczna łazienka

Bezpieczna łazienka