- TLENEK WĘGLA
Zatrucie czadem jest jednym z poważniejszych zagrożeń występujących w zaciszu domowym. Ta z natury bezwonna i bezbarwna substancja jest w stanie w oka mgnieniu zrobić krzywdę nieświadomym niczego domownikom.
Tlenek węgla odcina dostęp do tlenu dla tkanek występujących w organizmie. Kiedy ciało nie ma swobodnego dojścia do niego, może zajść zjawisko niedotlenienia i śmierci z powodu uduszenia. Objawy działania czadu mogą przypominać standardowe symptomy grypy. Człowiek pod wpływem tej substancji jest zmęczony, może mieć nudności oraz bóle głowy. Przez mylną interpretację sygnałów chorobowych istnieje ryzyko błędnego sklasyfikowania sytuacji, czego skutki mogą być tragiczne.
Reagowanie w takiej sytuacji musi być natychmiastowe. Osobę zatrutą tlenkiem węgla należy jak najszybciej zabrać z miejsca zagrożenia. Trzeba zapewnić dostęp do świeżego powietrza przez otwarcie okien i przewietrzenie pomieszczenia. Musimy odciąć dopływ gazu, aby mieć pewność, że nie zagraża nam żadne niebezpieczeństwo, zanim przystąpimy do dalszej pomocy poszkodowanemu. Wzywamy pomoc, dzwoniąc bezpośrednio na pogotowie lub na numer alarmowy 112 i sprawdzamy, w jakim stanie jest osoba zatruta. Jeżeli osoba poszkodowana nie reaguje na bodźce i jest nieprzytomna oraz nie oddycha należy przystąpić do wykonania RKO.
Nieszczelne instalacje gazowe i niesprawna wentylacja mogą doprowadzić do ulatniania się tego cichego zagrożenia. Dlatego tak ważne są coroczne inspekcje sprawdzające stan techniczny przewodów wentylacyjnych, które lokalizują potencjalne usterki, mogące prowadzić do uwalniania się gazu i innych substancji.
PRZEGLĄD WENTYLACJI
Aby zapobiec potencjalnym sytuacjom związanym z nieszczelnością i niesprawnością wentylacji, należy przeprowadzać coroczny przegląd przewodów wentylacyjnych. Takie kontrole mogą przeprowadzać jedynie osoby do tego uprawnione. Potrzeba do tego tytułu mistrza w rzemiośle kominiarskim.
Proces przeprowadzania kontroli przewodów wentylacyjnych można podzielić na dwie części. Kontrola wentylacji grawitacyjnej, która musi być sprawdzana co roku i przegląd wentylacji mechanicznej, którą trzeba robić chociaż raz na okres dwóch lat.
Aby przegląd był prawomocny, należy spisać odpowiedni dokument potwierdzający, że dana kontrola się odbyła.