Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Bezpieczna łazienka
Bezpieczna łazienka

OPIS

Zagrożenia występujące w łazience są jednymi z najpopularniejszych niebezpieczeństw dostępnych w obiekcie mieszkalnym. Dostęp do chemii gospodarczej lub elektryczne przedmioty blisko miejsca z wodą są powszechną przyczyną wypadków w łazience. Rezultatem takich nieszczęśliwych sytuacji jest najczęściej porażenie prądem, zatrucie lub poparzenie skutkujące poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, czy szkodami na tle materialnym.

NIEWIDOCZNE ZAGROŻENIA

Łazienka oprócz widocznych niebezpieczeństw posiada również te, których nie widać gołym okiem, mowa tutaj o wirusach i bakteriach. Wilgotne środowisko stanowi idealne miejsce dla rozwoju różnych drobnoustrojów, szkodzących zdrowiu człowieka, osiadających na większości łazienkowych przedmiotów. Można wyróżnić ponad 200 typów bakterii występujących w takim miejscu. Najlepszym sposobem, aby nie doprowadzać do zanieczyszczenia łazienki jest jej systematyczne dezynfekowanie. Odpowiednie środki czyszczące zapewnią przystępny poziom czystości, niwelując rozwój bakterii i wirusów. Rutynowe pranie oraz wymiana ręcznika codziennego użytku zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii, mogących mocno zaszkodzić zdrowiu człowieka. Największym generatorem bakterii w łazience jest obszar wokół deski sedesowej, gdzie przy nierozważnym korzystaniu można zarazić się nawet bakterią E. coli. Oprócz czyszczenia samego pomieszczenia bardzo istotnym czynnikiem jest prawidłowe mycie rąk. Wdrożenie nawyku dezynfekowania rąk po skorzystaniu z toalety może zaoszczędzić sporo kłopotów zdrowotnych. Zdrowe nawyki są kluczem do zdrowego trybu życia.

Środki chemiczne do czyszczenia łazienki.

DOSTĘPNE NIEBEZPIECZEŃSTWA

Prócz bakterii i drobnoustrojów w łazience możemy spotkać się ze standardowymi zagrożeniami, które na pierwszy rzut oka mogą nie sprawiać takiego wrażenia i z takimi, których obecność sygnalizuje duże niebezpieczeństwo. Jednym z takich zagrożeń są podłączone do prądu sprzęty elektroniczne w pobliżu źródła wody, np. suszarka pozostawiona na brzegu wanny wypełnionej wodą lub termowentylator. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a może dojść do tragedii.

Suszarka.

PRZEPIS NA BEZPIECZEŃSTWO

Tematem scenariusza są zagrożenia występujące w łazience. Uczestnik, który trzyma tablet wybiera określone trzy zagrożenia dla osoby w okularach VR. Do dyspozycji ma katalog 9 zagrożeń.
Są nimi:

  1. Podłączona suszarka na krawędzi wanny z wodą
  2. Brak lub niesprawny czujnik tlenku węgla
  3. Zagrzybiona ściana
  4. Termowentylator obok wanny z wodą
  5. Kapsułki do prania pozostawione na wierzchu
  6. Stary piecyk gazowy
  7. Otwarta miska sedesowa
  8. Śliska, mokra podłoga
  9. Chemia gospodarcza pozostawiona na wierzchu

Kiedy uczestnik w okularach VR znajduje się już w środku pomieszczenia, widzi przed sobą wnętrze łazienki. Wchodząc rozgląda się i szuka wybranych przez osobę z tabletem zagrożeń. Kiedy znajdzie wszystkie wytypowane zagrożenia, następuje zakończenie podejścia.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

W scenariuszu uczestnik będzie szukał zagrożeń w wirtualnej łazience. W każdym podejściu będzie miał możliwość znalezienia trzech niebezpieczeństw. Zagrożenia mogą być dowolnie wybierane w różnych kombinacjach. Występują dwa tryby do wybrania - tryb grupowy lub jednoosobowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik (lub uczestnicy) może przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Do wykonania ćwiczenia potrzebne będą okulary VR, tablet oraz kontrolery. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „znajdź zagrożenie”. Katalog zagrożeń jest złożony z 9 niebezpieczeństw, a jedno podejście składa się z 3 zagrożeń. Aby w pełni przejść scenariusz i ukończyć ćwiczenie, należy odnaleźć wszystkie 9 zagrożeń. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Osoba w VR porusza się po cyfrowym środowisku szukając zagrożeń, wybranych wcześniej przez osobę z tabletem. Po wykonaniu wszystkich działań, osoby uczestniczące w ćwiczeniu mogą zadecydować, czy chcą dalej szukać zagrożeń, już w innych kombinacjach, czy zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podczas kąpieli.

Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podczas kąpieli.

Dokonuj przeglądów wentylacji minimum raz w roku.

Dokonuj przeglądów wentylacji minimum raz w roku.

Wyposaż łazienkę w czujkę tlenku węgla, jeśli posiadasz piecyk gazowy.

Wyposaż łazienkę w czujkę tlenku węgla, jeśli posiadasz piecyk gazowy.