Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Nie szukaj schronienia w miejscach dających złudne poczucie bezpieczeństwa

Nie szukaj schronienia w miejscach dających złudne poczucie bezpieczeństwa

OPIS

Wskazówka ta skierowana jest szczególnie do dzieci. W domu nie ma dobrej kryjówki, która ochroniłaby nas przed ogniem. Pożar dociera w każde miejsce i nie da się przed nim „schować”. Pożar to bardzo groźna sytuacja, a nie zabawa w chowanego. Z budynku objętego pożarem należy jak najszybciej wyjść.

OBOWIĄZKI OPIEKUNÓW

Będąc rodzicem, należy zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Trzeba zapobiegać potencjalnym zagrożeniom i już od małego wpajać odpowiednie zasady maluchom, aby wiedziały, jak bezpiecznie zachowywać się w domu i nie narazić się na żadne niebezpieczeństwo. Oprócz wiedzy teoretycznej, przekazywanej dzieciom, takiej jak procedury działania w sytuacjach alarmowych, do obowiązków rodziców należy również odpowiednie zabezpieczenie otoczenia, przed nieświadomymi zagrożenia dziećmi. Do takich kroków należą:

  • Odpowiednie zabezpieczenie gniazdek elektrycznych przed ingerencją ciekawskich małych dłoni niczego nieświadomego brzdąca.
  • Odpowiednie zabezpieczenie łatwopalnych i żrących substancji, przez umieszczenie ich w miejscu poza zasięgiem dzieci.
  • Rozdzielenie elementów łatwopalnych w kilku różnych miejscach, nie należy skupiać ich w jednej przestrzeni.

NIEBEZPIECZNE ZABAWY

Niewinne psoty mogą się przerodzić w poważną sytuację. Dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja i wpojenie zarówno zasad, jak i pewnych zakazów młodemu człowiekowi. Dzieci nie powinny korzystać z przedmiotów, które mogą wytwarzać ogień, jeden nieostrożny ruch i może dojść do pożaru. Drugim ważnym zakazem jest niebawienie się ani niekorzystanie z urządzeń elektrycznych bez nadzoru rodziców. Pozostawiona bez nadzoru włączona kuchenka może wpaść w niepowołane małe ręce i wówczas prowadzić do wystąpienia pożaru. Trzecim bardzo ważnym elementem jest niedopuszczenie do używania przez dziecko materiałów typu sztuczne ognie lub race. Nieumiejętne posługiwanie się takimi substancjami może doprowadzić do tragedii.

Garnek, pozostawiony na włączonej kuchence gazowej bez nadzoru.

ZACHOWANIE PODCZAS POŻARU

Dziecko w żadnym wypadku nie może podejmować się żadnych prób ugaszenia ognia podczas pożaru. Jedyne, co powinno zrobić prócz natychmiastowego ewakuowania się, to wezwanie pomocy przez wykonanie telefonu na numer alarmowy 112 lub 998. Dziecko musi od najmłodszych lat wiedzieć, jak się przedstawić, aby móc udzielić jak najrzetelniejszych informacji podczas wzywania pomocy, dzięki temu ułatwi strażakom i innym jednostkom szybszą reakcję i działanie.

Kiedy ogień zablokuje jakąkolwiek drogę do wydostania się z miejsca objętego pożarem, osoba małoletnia powinna bezsprzecznie poszukać innego pomieszczenia, które nie zostało jeszcze dotknięte pożarem. Gdy już znajdzie się w takiej przestrzeni, pod żadnym pozorem nie powinno chować się pod łóżko ani do szafy, ponieważ mogłoby to znacznie utrudnić odnalezienie jej przez strażaków lub ratowników. W dodatku takie rzeczy nie osłonią malucha przed potężną siłą gorejącego ognia, a jedynie będą przeszkodą w wyżej wspomnianych poszukiwaniach. Będąc w pomieszczeniu, gdzie nie dotarł jeszcze ogień, należy zamknąć i bezwzględnie uszczelnić drzwi. Po dokonaniu tych wszystkich czynności należy czekać na pomoc.

Płaczące w zadymionej łazience dziecko.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku

Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku