Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku
Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku

OPIS

Pożar to sytuacja ekstremalna, w której mimo najlepszych chęci i w wyniku niespodziewanych okoliczności może znaleźć się każdy z nas. Pierwsza rada w takim wypadku to: nie panikuj. Jest to jednak niezwykle trudne. Mimo to poznanie zasad ewakuacji z płonącego budynku i znajomość pewnych reguł pozwolą nam na zwiększenie naszych szans bezpiecznego wyjścia z takiej opresji. Zanim do pożaru przyjedzie wezwana straż pożarna, jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby zadbać o prawidłowy przebieg ucieczki.

PIERWSZE KROKI W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA POŻARU

Kiedy zauważymy w jakimś pomieszczeniu ogień lub dym, nie powinniśmy tracić czasu, tylko od razu przejść do działania. Zbieranie wszystkich swoich rzeczy i pakowanie ich do torebki czy wkładanie kurtki może kosztować nas cenne sekundy. Nawet jeżeli szkoda nam zostawiać ulubioną książkę albo ładowarkę do telefonu tkwiącą w gniazdku, musimy przede wszystkim myśleć o swoim bezpieczeństwie. Należy więc niezwłocznie skierować się do wyjścia z budynku, podążając za rozmieszczonymi w nim zielonymi znakami. Wskażą nam one prawidłową drogę ewakuacji. W trakcie ucieczki z płonącego budynku nie wolno używać wind, gdyż możemy w nich utknąć. Poruszamy się wtedy wyłącznie schodami. Zdarza się, że na naszej drodze pojawią się jakieś drzwi. Powinniśmy wtedy sprawdzić dłonią czy nie są one gorące, bo oznacza to, że po ich drugiej stronie szaleje już prawdopodobnie ogień i musimy znaleźć inne przejście. Jeśli droga ucieczki zostaje całkowicie odcięta i znajdziemy się w pomieszczeniu bez wyjścia, nie powinniśmy panikować, nawet gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. Zamknięcie w takim momencie drzwi pozwoli nam odciąć się od źródła ognia, a uszczelnienie wszelkich szpar na ich spodzie - najlepiej z wykorzystaniem mokrych ubrań lub innych tkanin - ograniczy przedostawanie się do pokoju dymu.

Brat z siostrą próbujący ewakuować się z miejsca objętego pożarem.

Jeśli pomieszczenie posiada okno lub balkon, możemy użyć ich jako drogi ucieczki. W przypadku przebywania na wyższych piętrach budynku, gdzie ewakuacja mogłaby zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu, wykorzystamy je do wezwania pomocy. Również po wydostaniu się z płonącego budynku powinniśmy zachować spokój. Powrót do środka po swoje rzeczy jest pomysłem nierozsądnym, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie bezpiecznego dystansu od pożaru i pozwolenie odpowiednio przeszkolonej straży pożarnej na opanowanie sytuacji.

ROZSĄDNE ZACHOWANIE W PRZYPADKU POŻARU

Przebywając w płonącym budynku lub pomieszczeniu, niełatwo zachować spokój. Jest to sytuacja stresowa, na jaką nie jesteśmy raczej gotowi. Znajomość pewnych zachowań, które pomogą nam w wydostaniu się z pożaru lub pozwolą doczekać do momentu przyjazdu straży pożarnej, jest jednak kluczowa. Przede wszystkim musimy pamiętać, że ogień potrzebuje tlenu, aby się rozprzestrzeniać. Kiedy widzimy płomienie, nie powinniśmy więc otwierać okien ani drzwi, aby nie dostarczać mu paliwa. Ogień nie zniknie w ten sposób, ryzykujemy natomiast, że zajmie kolejne pomieszczenia. Uzasadnieniem otwierania drzwi lub okien jest tylko sytuacja, kiedy to nasza jedyna droga ucieczki. Równie ważne jest, aby w czasie ewakuacji z pożaru poruszać się blisko podłogi, idąc na czworakach lub nawet czołgając się. Powstały w wyniku ognia dym i dwutlenek węgla, czyli czad, unosi się do góry, dlatego trzymając głowę jak najniżej ograniczamy ryzyko ich wdychania. Człowiek, podobnie jak płomienie, nie wytrzyma długo bez tlenu. Jego niedobór wywołuje duszności i braku koncentracji, które utrudnią wydostanie się z niebezpiecznego obszaru. W krytycznej sytuacji można z tego powodu stracić przytomność, dlatego ważne jest, aby w czasie ewakuacji zasłaniać usta i nos, co ograniczy wdychanie dymu oraz toksycznych substancji powstałych w wyniku spalania.

Mężczyzna naciskający klamkę od drzwi.

Najlepiej użyć do tego jakiegoś ubrania lub materiału. Jeśli będzie ono mokre, tym bardziej unikniemy zaczadzenia się. Dym może także wywołać łzawienie i pieczenie oczu, co ograniczy naszą widoczność w już i tak niebezpiecznym otoczeniu. Jest to kolejny powód, dla którego powinniśmy starać się trzymać jak najbliżej podłogi.

OPIS SZKOLENIA

Tematem scenariusza ćwiczenia jest symulacja ewakuacji podczas pożaru z obiektu mieszkalnego. Ćwiczenie występuje w formie quizu. Każda odpowiedź na pytania ma swoje konsekwencje. Od decyzji uczestnika zależy, co będzie się dalej dziać. W zależności od wyboru, osoba wykonująca ćwiczenie może przejść do dalszego etapu scenariusza lub zakończyć całość niepowodzeniem. W przypadku niezaliczenia zadania może ona ponowić podejście, aby wykonać je po raz drugi.

Quiz ewakuacji podczas pożaru rozpoczyna się od sceny, w której główny bohater znajduje się w swoim pokoju, do którego zaczyna wlatywać dym. W pokoju obok znajduje się jego młodsza siostra. Jako postać musimy odpowiednio wydostać się z pokoju i razem z siostrą ewakuować się z miejsca zagrożenia. Będziemy mieli po kolei do podjęcia różne decyzje, jak czynności, które trzeba wykonać przed wyjściem z obszaru objętego pożarem, od których może zależeć poprawne przejście ćwiczenia. W przypadku doprowadzenia do złego zakończenia, należy ponownie podejść do scenariusza.

Brat z siostrą ewakuujący się z miejsca objętego pożarem.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia to forma quizu. Do ćwiczenia będzie wykorzystany tylko tablet. Na nim wyświetlają się wybrane pytania, na które należy odpowiedzieć. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

Wóz strażacki próbujący wjechać na osiedle, gdzie płonie mieszkanie.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

W zadymieniu poruszaj się wzdłuż ściany żeby nie stracić orientacji.

W zadymieniu poruszaj się wzdłuż ściany żeby nie stracić orientacji.

Uciekaj z pomieszczenia, w którym wybuchł pożar, zamykaj za sobą drzwi.

Uciekaj z pomieszczenia, w którym wybuchł pożar, zamykaj za sobą drzwi.

W przypadku powstania pożaru wezwij straż pożarną 998.

W przypadku powstania pożaru wezwij straż pożarną 998.

Nie szukaj schronienia w miejscach dających złudne poczucie bezpieczeństwa

Nie szukaj schronienia w miejscach dających złudne poczucie bezpieczeństwa

Podczas ewakuacji zachowaj spokój i pamiętaj o udzieleniu pomocy innym osobom.

Podczas ewakuacji zachowaj spokój i pamiętaj o udzieleniu pomocy innym osobom.