Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Nie przechowuj materiałów łatwopalnych i wybuchowych w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Nie przechowuj materiałów łatwopalnych i wybuchowych w miejscach do tego nie przeznaczonych.

OPIS

Przechowywanie benzyny, butli z gazem i innych łatwopalnych materiałów powinno odbywać się w ściśle określonych miejscach, najlepiej zamykanych przed dostępem dzieci i osób postronnych. Pamiętaj, aby takie miejsce nie znajdowało się blisko źródła ciepła i nie było nasłonecznione. Substancje tego typu są skrajnie niebezpieczne, jeśli nie przestrzega się wyznaczonych wytycznych dotyczących obchodzenia się z nimi. Dlatego zawsze trzeba przestrzegać zasad zawartych w instrukcji ochrony przeciwpożarowej.

POŻAROWO NIEBEZPIECZNE MATERIAŁY W ZAKŁADZIE PRODUKCYJNYM

Przebywając w miejscu, w którym wykorzystywane są materiały łatwopalne i wybuchowe, trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy je przechowywać w takim miejscu, w którym nie będą miały styczności z ogniem, a wystąpienie pożaru będzie niemożliwe. Przewidywana ilość takich substancji na stanowisku pracy w zakładzie produkcyjnym nie może wynosić więcej niż jego dzienne zapotrzebowanie. Jeśli natomiast zajdzie taka sytuacja i zapas takich materiałów będzie znacznie większy od przepisowego, należy je przechowywać w odrębnym, specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu. W żadnym wypadku nie wolno przechowywać takich materiałów w pobliżu ścian budynku, piwnicach, klatek schodowych lub poddaszy i przestrzeni ogólnodostępnych. Wyżej wymienione substancje należy przechowywać w odpowiednio przystosowanych do tego pojemnikach ognioodpornych.

Jeśli mamy do czynienia z cieczami łatwopalnymi w pomieszczeniach o charakterze handlowo-usługowym, to muszą być one tak przechowywane, aby były zabezpieczone przed jakimkolwiek wyciekiem, w wyznaczonych do tego szczelnych naczyniach.

W momencie bezpośredniej styczności z takimi niebezpiecznymi komponentami, należy bezwzględnie postępować w zgodzie z warunkami ochrony przeciwpożarowej. Są one dokładnie opisane w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

DOMOWE BUTLE Z GAZEM

Często spotykanym elementem wyposażenia w większości starych domów jest butla gazowa. Z jednej strony jest ona bardzo użytecznym narzędziem, a z drugiej dużym zagrożeniem, jeśli nie korzysta się z niej rozsądnie. Gaz płynny posiada dużą zawartość kaloryczną i nie wpływa toksycznie na człowieka, dzięki czemu jest tak chętnie kupowany.

Butle gazowe należy przechowywać w miejscach nienasłonecznionych, w których temperatura nie przekracza 35 stopni. Muszą być one odpowiednio zabezpieczone, butla nie może znajdować się w obszarach, gdzie mogłoby dojść do jej uszkodzenia lub innego negatywnego wpływu na jej wytrzymałość. Bardzo ważnym elementem do zapamiętania jest to, że korzystanie z butli gazowych w budynkach mieszkalnych, mających dostęp do gazu z sieci gazowej, jest zabronione i karane.

Butla z gazem.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Bezpieczny salon

Bezpieczny salon

Gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz

Gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz