Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz
Gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz

OPIS

Używając w domu gazu, zwykle nie myślimy o związanych z nim czarnych scenariuszach. Przy gotowaniu niekoniecznie zastanawiamy się nad szczelnością instalacji gazowej lub nad ryzykiem zaczadzenia się czy wybuchu. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy ignorować ten temat. Odpowiednie użytkowanie instalacji gazowej oraz jej przeglądy w połączeniu z regularnym sprawdzaniem systemu wentylacji pozwolą nam uniknąć wielu niebezpieczeństw związanych choćby z uszczerbkiem na zdrowiu.

ZAGROŻENIA W PRZYPADKU USZKODZONEJ INSTALACJI GAZOWEJ

Niezależnie od tego czy mieszkamy w bloku, czy w domu jednorodzinnym, narażeni jesteśmy na pewne niekoniecznie bezpieczne sytuacje związane z użytkowaniem gazu. Jego ulatnianie się i złączenie z powietrzem tworzy mieszankę, której wystarczy jedynie iskra do wybuchu. Niesprawna instalacja gazowa może też doprowadzić do tego, że pomieszczenie wypełni się tlenkiem węgla szkodliwym dla człowieka. Ten może szybko skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem zdrowia lub śmierci, blokując przyswajanie tlenu. Wdychanie czadu wywołuje szereg reakcji takich jak ból głowy, mdłości, osłabienie czy omdlenie. Jego wyczucie jest trudne — tlenek węgla jest bezwonny, więc tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na występowanie takich objawów.

Istnieją jednak proste sposoby, które sprawią, że zdecydowanie ograniczymy ryzyko zatrucia ulatniającym się gazem. Regularne (co najmniej raz w roku) sprawdzanie instalacji gazowej to jeden z nich — najlepiej wezwać w tym celu specjalistę. Również system wentylacji wymaga przeglądów. Zatykanie kratek, otworów i przewodów wentylacyjnych blokuje przepływ powietrza. Przynajmniej raz w roku należy więc sprawdzić, czy system wentylacji jest drożny i funkcjonuje we właściwy sposób.

Instalacja gazowa.

Nie powinniśmy też samodzielnie dokonywać modyfikacji w instalacji gazowej, zwłaszcza jeśli się na tym nie znamy — możemy coś przypadkowo uszkodzić lub przestawić i w efekcie pogorszyć całą sytuację. Lepiej wezwać w tym celu wykwalifikowaną osobę. Warto także zamontować w mieszkaniu czujnik gazu, który na czas wykryje zagrożenie oraz regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia.

CO ZROBIĆ, GDY W POMIESZCZENIU ULATNIA SIĘ GAZ?

Może się jednak zdarzyć, że mimo środków ostrożności wyczujemy w swoim mieszkaniu zapach gazu. Nie powinniśmy wtedy panikować, a zastosować się do kilku zaleceń, które sprawią, że sytuacja pozostanie pod naszą kontrolą. Przede wszystkim powinniśmy zakręcić dopływ gazu, aby jego większa ilość nie dostała się do mieszkania. Całkowicie zabronione jest w takiej sytuacji odpalenie zapałki, użycie zapalniczki czy zapalenie papierosa — nawet drobna iskra może doprowadzić do zapłonu nagromadzonego gazu. Z tego samego powodu powinniśmy unikać włączania światła oraz innych urządzeń elektrycznych. Nawet użycie dzwonka do drzwi może spowodować zwarcie, a w efekcie wybuch, dlatego warto go zabezpieczyć, przykładowo przez zaklejenie taśmą. Możemy natomiast otworzyć okna, aby wywietrzyć pomieszczenie.

Dobrym pomysłem jest także opuszczenie mieszkania na jakiś czas — w ten sposób nie będziemy wdychać szkodliwego gazu. Wreszcie, konieczne jest zadzwonienie do pogotowia gazowego. Zrobimy to, wybierając numer 992. Próba naprawy instalacji gazowej na własną rękę może być niebezpieczna i w efekcie możemy jeszcze bardziej narazić swoje zdrowie lub życie.

Obrazek z numerem alarmowy 992 na pogotowie ratunkowe.

Bezpieczniejszym wyjściem będzie poczekanie na wyspecjalizowaną pomoc, która dzięki posiadanym umiejętnościom opanuje sytuację. Jeśli mieszkamy w bloku, możemy również poinformować o całej sytuacji administratora budynku oraz sąsiadów, aby wiedzieli, że w ich pobliżu znajduje się nieszczelna instalacja gazowa.

OPIS SZKOLENIA

W scenariuszu głównym motywem przewodnim jest zachowanie się wobec sytuacji nieszczelności instalacji gazowej. Uczestnik, poruszając się po pomieszczeniach w wirtualnym mieszkaniu ma zlokalizować źródło ulatniania się gazu.

Szkolony zanurzając się w świat wirtualny zaczyna od próby przewietrzenia pomieszczenia. Aby to zrobić, musi on po kolei otworzyć drzwi balkonowe, znajdujące się w salonie oraz okno w kuchni. Aby odnaleźć kuchnię, należy wrócić do przedpokoju i skręcić w pierwsze drzwi na lewo. Wchodząc do kuchni należy zwrócić uwagę na kurki od gazu na kuchence gazowej. Uczestnik musi się upewnić czy wszystkie są zakręcone i czy to nie one  stanowią źródło problemu ulatującego się gazu.

Po sprawdzeniu kurków wiemy, że nie są one przyczyną, należy wyłączyć dopływ gazu. Główny zawór gazu znajduje się w przedpokoju. Należy go zamknąć i wezwać pomoc. Warto pamiętać, aby nie dotykać i nie włączać żadnych włączników światła, bo może dojść do wybuchu. Iskra połączona z gazem może spowodować eksplozję.

Włączona kuchenka gazowa pozostawiona bez nadzoru.

W przypadku doprowadzenia do złego zakończenia można podjąć kolejną próbę. Ilość prób jest nieograniczona.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy zrobić w cyfrowym scenariuszu. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Dokonuj okresowych przeglądów instalacji gazowej i elektrycznej.

Dokonuj okresowych przeglądów instalacji gazowej i elektrycznej.

Stosowanie i obsługa czujnika dymu i czadu.

Stosowanie i obsługa czujnika dymu i czadu.