Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Stosuj się do zasady "korytarz życia", gdy dojdzie do wypadku.

Stosuj się do zasady "korytarz życia", gdy dojdzie do wypadku.

OPIS

Korytarz życia, to wolna przestrzeń tworzona przez kierowców rozjeżdżających się na boki w ustalonym porządku, aby umożliwić służbom ratowniczym dojazd do miejsca wypadku. Słysząc lub widząc pojazd uprzywilejowany należy zjechać w taki sposób, aby służby mogły sprawnie przejechać. Pamiętajmy, że każda sekunda opóźnienia w dotarciu do rannych może decydować o ich życiu. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat poprawnego wykonywania korytarza życia.

UTRUDNIONY DOJAZD

Największym wyzwaniem jest dotarcie do osoby potrzebującej pomocy przez drogę ze wzmożonym ruchem samochodowym. Stanie w korkach może okazać się zabójcze dla poszkodowanych, którzy czekają na pomoc. Ratownicy, aby przyśpieszyć niesienie pomocy, muszą sprawnie przedostać się do poszkodowanego, używając do tego korytarza ratunkowego. Korytarz życia to wolna przestrzeń dla pojazdów uprzywilejowanych, stworzona przez kierowców samochodów rozjeżdżających się na boki w ustalonym porządku, umożliwiająca służbom ratowniczym dotarcie do miejsca wypadku. Słysząc lub widząc pojazd uprzywilejowany należy pojazdem zjechać w taki sposób, aby służby mogły sprawnie przejechać. Utworzenie tego pasa jest obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego. Niewykonanie tego zabiegu jest karane mandatem, którego kwota może wynosić nawet 2500 zł, nie wspominając o ujemnych punktach karnych. Wysokość przydzielonej grzywny jest zależna od interpretacji reprezentanta policji, który jest w stanie ocenić stopień niezastosowania się do przepisów i przydzielić adekwatną karę.

POJAZDY UPRZYWILEJOWANE

Ambulanse nie są jedynymi pojazdami uprzywilejowanymi. Należą do tej kategorii wszystkie pojazdy, odznaczające się niebieskimi światłami błyskowymi, które od razu informują o randze danego pojazdu, oraz dźwiękiem o płynnym natężeniu. Każde auto jest zobligowane do ustąpienia miejsca na drodze, kiedy zauważy lub usłyszy nadciągający pojazd uprzywilejowany.

Sygnalizacja świetlna pojazdu uprzywilejowanego.

WZYWANIE POGOTOWIA

Dźwięk syreny pojazdu uprzywilejowanego od zawsze najczęściej kojarzony był z pędzącym ambulansem, jadącym ratować czyjeś życie. Pogotowie wzywamy tylko w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia bądź w przypadku sytuacji nagłej, kiedy w jej konsekwencji doznajemy poważnego uszkodzenia ciała, wymagającego natychmiastowej reakcji, określonych funkcji w organizmie lub utraty życia. Do takich przypadków najczęściej należą sytuacje, kiedy dojdzie do utraty przytomności, zaburzeń świadomości, doznanie uszczerbku na zdrowiu jako skutek wypadku na tle komunikacyjnym, zatrzymanie akcji serca, drgawki, wymiotowanie krwią, poparzenie, porażenie prądem, krwotok, podtopienie czy udar. To są tylko najpowszechniejsze przykłady sytuacji, do których powinno wzywać się karetkę pogotowia.

Wyróżniamy trzy rodzaje ambulansów, które opatrzone są różnymi oznaczeniami w postaci liter.

  • P – W skład karetki wchodzą ratownicy i pielęgniarki
  • S – W składzie zespołu karetki znajduje się lekarz oprócz ratowników i pielęgniarek. Zawarte w karetce wyposażenie może oferować większe możliwości medyczne, niż te zawarte w karetce z oznaczeniem P.
  • N – Jest to karetka specjalistyczna. Jej celem jest przewóz noworodków i dzieci do 1 roku życia.

Pamiętajmy, aby wzywać karetkę tylko jeśli jest naprawdę potrzebna. Fałszywe zgłoszenia mogą odebrać szansę innym osobom, naprawdę potrzebującym pomocy medycznej.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Korytarz życia na drodze krajowej

Korytarz życia na drodze krajowej

Korytarz życia na drodze dwupasmowej

Korytarz życia na drodze dwupasmowej