KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z KORYTARZA ŻYCIA?
Do używania korytarza życia uprawnione są wyłącznie pojazdy uprzywilejowane. Są to wszelkiego rodzaju służby ratownicze, przykładowo straż pożarna czy policja. W drodze wyjątku z takiego przejazdu mogą skorzystać również służby pomocy drogowej lub zarządcy dróg, lecz tylko i wyłącznie wtedy, gdy biorą oni bezpośredni udział w akcji ratowniczej.
KIEDY NALEŻY UTWORZYĆ KORYTARZ ŻYCIA?
Korytarz życia niezbędny jest w momencie przejazdu pojazdu uprzywilejowanego na sygnale. Jednak do zasad mających ułatwić jego stworzenie powinniśmy stosować się już w momencie, gdy usłyszymy syreny. Kiedy na drodze trafiamy na korek, należy trzymać się bocznej krawędzi pasa, na którym przebywamy. W ten sposób ustawiamy się blisko odpowiednio prawej lub lewej strony pasa.
JAK UTWORZYĆ KORYTARZ ŻYCIA?
Korytarz życia utworzymy w taki sam sposób zarówno na drogach szybkiego ruchu oraz autostradach, jak i na zwykłych ulicach. Podstawową zasadą jest pozostawienie miejsca do przejazdu na środku linii łączącej pasy uliczne.
Kierowcy powinni trzymać się brzegu pasa, a w momencie usłyszenia syreny alarmowej zjechać na jego bok. Jadący prawym pasem w takiej sytuacji zjeżdżają na prawo, a lewym pasem na lewo. W efekcie między pojazdami tworzy się wolna przestrzeń, którą służby ratownicze mogą wykorzystać do swobodnego przejazdu.
JAKIE SĄ KONSEKWENCJE NIEUTWORZENIA KORYTARZA ŻYCIA?
Kierowcy zawsze mają obowiązek stworzyć korytarz życia, gdy wymaga tego sytuacja. Z tego powodu w codziennym ruchu powinni mieć na uwadze zasady, które umożliwiają jego sprawne zorganizowanie. Za niedostosowanie się do przepisów i nieutworzenie korytarza życia grozi odpowiedzialność karna. Utrudnianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu grozi karą grzywny w wysokości od 500 do 2500 złotych. Kierowca samochodu może za to również otrzymać 6 punktów karnych.
OPIS SZKOLENIA
Celem szkolenia jest pokazanie, jak wygląda przejazd karetki przez korytarz ratunkowy na drodze dwupasmowej. Uczestnik ogląda dwie animacje pokazujące ruch ambulansu. Pierwszy przykład pokazuje korek na drodze i kierowców, którzy nie spieszą się z utworzeniem przestrzeni dla pojazdu uprzywilejowanego. Dopiero dźwięk syreny mobilizuje ich do powolnego zjazdu w różne strony, w efekcie czego karetka nie może przejechać dalej z powodu zajętego pasa. Po tym animacja się kończy.
Drugi materiał filmowy pokazuje już poprawny sposób stworzenia korytarza życia. W tym przypadku ambulans może bez problemów dojechać do rannych.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Scenariusz posiada dwa tryby, jednoosobowy lub wieloosobowy. Uczestnik wykorzystuje do ćwiczenia tablet. Po obejrzeniu obu animacji można przejść do wykonywania następnych scenariuszy.