Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Podczas ewakuacji zachowaj spokój i pamiętaj o udzieleniu pomocy innym osobom.

Podczas ewakuacji zachowaj spokój i pamiętaj o udzieleniu pomocy innym osobom.

OPIS

Z założenia ewakuacja jest to bezpieczne przetransportowanie danej grupy osób, przebywających w miejscu zagrażającym ich życiu, do obszaru, gdzie nie grozi im niebezpieczeństwo. Powodów do ewakuacji może być wiele. Najczęstszym z nich jednak jest ewakuowanie ludzi z podczas wybuchu pożaru. Niebezpiecznie rozprzestrzeniający się ogień i dym jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia dla ludzi przebywających w miejscu objętym rozszalałymi płomieniami.

EWAKUACJA - RATOWANIE DRUGIEGO ŻYCIA

Podczas ewaluacji zawsze najważniejsze jest zdrowie i życie człowieka, próba ocalenia mienia schodzi wtedy na drugi plan. Czas na reakcje jest bardzo krótki, dlatego ratunek życia ludzkiego stawia się na pierwszym miejscu. Pierwszym i jednym z ważniejszych kroków podczas ewakuacji, jest zachowanie spokoju. Panika i histeria mogą jedynie pogłębić chaos panujący w takiej sytuacji, zwiększając tym samym ryzyko strat materialnych oraz ludzkich. Rozsądna ocena sytuacji pozwoli upewnić się, że wszystkie osoby znajdujące się w miejscu zagrożenia zostały z niego ewakuowane, a potrzebującym została udzielona pomoc, szczególnie tym, którzy z różnych powodów nie mogą szybko samodzielnie ewakuować się z miejsca zagrożenia. W momencie zauważenia pożaru, należy bezapelacyjnie zawiadomić wszystkich mieszkańców danego obiektu mieszkalnego o zaistniałej sytuacji. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy i nie jest w stanie samodzielnie opuścić objętego pożarem pomieszczenia lub budynku, należy w miarę możliwości pomóc takiej osobie. Pamiętajmy, że zawsze najważniejsze jest nasze własne bezpieczeństwo, następnie ratowanie życia drugiej osoby, a dopiero na końcu dóbr materialnych.

ZACHOWANIE PODCZAS POŻARU

Kiedy się ewakuujemy, należy mieć na uwadze, że dym unosi się wysoko. Aby nie dopuścić do zatrucia się tlenkiem węgla, należy poruszać się nisko przy podłodze. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko dostania się czadu do naszych płuc. Jeśli jest to możliwe, trzeba wyłączyć dopływ gazu, prądu i w żadnym wypadku nie wolno otwierać okien podczas pożaru. Kiedy już ominiemy strefę bezpośredniego zagrożenia, należy poruszając się wzdłuż ścian, opuścić budynek podążając za znakami ewakuacyjnymi. W żadnym wypadku nie wolno korzystać z windy w takiej sytuacji, bo może to prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Mężczyzna z dziewczynką ewakuujący się z zadymionego pomieszczenia.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku

Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku