Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Wzywając służby ratownicze upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Gdy nie wiesz pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Wzywając służby ratownicze upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Gdy nie wiesz pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

OPIS

Kiedy znajdujesz się w sytuacji zagrożenia i chcesz wezwać pomoc, należy znaleźć miejsce wolne od niebezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że nasze własne bezpieczeństwo i komfort zawsze będzie najważniejsze. Dopiero jak znajdziemy się w bezpiecznym obszarze, możemy wykonać telefon, będąc pewnym, że nic nam nie grozi.

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM

Podczas próby zgłaszania jakiegokolwiek wydarzenia, trzeba zawsze mieć na względzie to, czy sami jesteśmy w danej chwili bezpieczni. Chwila nieuwagi i sami możemy potrzebować pomocy, nie mając wówczas możliwości udzielenia jej poszkodowanym. Zanim wykona się telefon na 112, należy uprzedzić innych świadków zdarzenia o zamiarze dokonania zgłoszenia na linię alarmową. Pomoże to uniknąć składania kilku takich samych zgłoszeń na temat tego samego zdarzenia.

LINIA ALARMOWA

Dzwoniąc na 112, trzeba zawsze podawać rzeczowe i treściwe informacje, które mogą zmniejszyć czas oczekiwania na wzywaną pomoc do osób poszkodowanych. Operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego zada kilka ważnych pytań, które pomogą sklasyfikować rangę i rodzaj zdarzenia. Dzięki temu będzie mógł wysłać zgłoszenie do odpowiednich służb, które przyjadą na miejsce zdarzenia. Musimy pamiętać, aby podczas rozmowy odpowiadać na wszystkie pytania operatora, nie pomijając żadnych szczegółów. Jedną z najważniejszych informacji, jaką trzeba przekazać to adres miejsca zdarzenia. W rozmowie z dyspozytorem nie możemy pierwsi zakończyć rozmowy, musi to zrobić pracownik linii 112. Przy przyjmowaniu zgłoszenia zostaniemy poproszeni o dane osobowe. Po rozmowie należy zaczekać, aż przyjedzie pomoc. W międzyczasie, jeśli zaistnieje zmiana w sytuacji, należy również poinformować o tym dyspozytora linii alarmowej 112.

WZYWANIE POMOCY PRZEZ SMS

Najpopularniejszą formą kontaktu z Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest wykonanie telefonu pod numer alarmowy 112. W województwie małopolskim specjalnie dla osób niesłyszących został wprowadzony sposób zgłaszania zdarzeń za pomocą sms. Aby skontaktować się w taki sposób z linią alarmową, na początku sami musimy znajdować się w bezpiecznym miejscu. Dopiero wtedy należy wysłać sms na numer 728 112 112 wraz ze szczegółowym opisem dotyczącym zaistniałej sytuacji. W treści wiadomości należy umieścić następujące informacje:

  • fakt o byciu osobą niesłyszącą,
  • adres i miejsca zdarzenia,
  • opis zdarzenia — czyli, co się stało,
  • liczba osób potrzebujących pomocy,
  • podanie swoich danych,

Następnie należy zaczekać na wiadomość zwrotną od Centrum Powiadamiania Ratunkowego, informującą o przyjęciu zgłoszenia i finalnie czekać na po służby ratunkowe.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku

Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku

Zgłaszanie pożaru

Zgłaszanie pożaru

Wzywanie pomocy i zgłaszanie wypadku drogowego

Wzywanie pomocy i zgłaszanie wypadku drogowego

Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach

Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach