Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Kontynuuj zabieg sztucznego oddychania do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Jeżeli w pobliżu jest defilbrylator, użyj go.

Kontynuuj zabieg sztucznego oddychania do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Jeżeli w pobliżu jest defilbrylator, użyj go.

OPIS

Zanim przystąpisz do udzielania dalszej pomocy osobie, która nie oddycha, wezwij służby ratownicze. Sztuczne oddychanie jest jedną z czynności wchodzących w zakres resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Zabieg zastępczej wentylacji jest metodą stosowaną w momencie, kiedy osoba poszkodowana nie oddycha. Prawidłowo przeprowadzone RKO na osobie dorosłej to schemat 30 ucisków klatki piersiowej na 2 wdechy ratownicze.

DEFIBRYLATOR

Jedną z podstawowych części łańcucha przeżycia, w skład którego wchodzą najważniejsze czynności podejmowane podczas pierwszej pomocy, jest defibrylacja. W miejscach publicznych występuje najczęściej rodzaj defibrylatora przenośnego, który figuruje również pod nazwą defibrylator AED. Defibrylator AED to angielski skrót od „automatyczny defibrylator zewnętrzny”. Przez prostotę w obsłudze i przystępność rozmiarową, jest dobrym wyjściem do udzielenia odpowiedniej pomocy w miejscach użytku publicznego. Defibrylator AED jest całościowo zautomatyzowany. Jeżeli znajduje się gdzieś w pobliżu to urządzenie, należy go użyć, aby pomóc przywrócić funkcje krążeniowo-oddechowe u osoby potrzebującej. Rozpoczęcie czynności związanych z defibrylacją powinno nastąpić nie później niż kilka minut od zatrzymania krążenia pacjenta. Obsługa defibrylatora AED jest przystępna i prosta. Nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego przeszkolenia, czy wykształcenia, aby móc skorzystać z tego urządzenia.

Obrazek wskazujący umiejscowienie defibrylatora AED.

PROCES DEFIBRYLACJI

Sama procedura korzystania z defibrylatora AED składa się z kilku kroków. Najpierw należy włączyć urządzenie, następnie elektrody z defibrylatora trzeba nałożyć i przykleić na klatce piersiowej osoby potrzebującej pomocy. W drugim kroku powinno się sprawdzić, czy żadna inna postronna osoba nie dotyka poszkodowanego. Kiedy już upewnimy się, że wszystko jest tak jak należy, następnie trzeba nacisnąć przycisk do defibrylacji. Cała akcja dzieje się automatycznie, a samo urządzenie wysyła impuls elektryczny przez elektrody. Po użyciu defibrylatora konieczne jest w trybie natychmiastowym rozpoczęcie wykonywania RKO.

Defibrylator AED.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Wzywanie pomocy i zgłaszanie wypadku drogowego

Wzywanie pomocy i zgłaszanie wypadku drogowego

Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach

Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach