OWADY BŁONKOSKRZYDŁE – POŻYTECZNE, A JEDNAK SZKODLIWE
Nie wszystkie owady błonkoskrzydłe mają dobrą renomę. Niebezpiecznymi siostrami pszczoły są osy oraz szerszenie. Pomimo równie dużego wkładu w środowisko (pożywianie się szkodnikami wpływającymi na ubytki w plonach lub przyczyniania się do usuwania zgniłego mięsa przez osę, która karmią nim swoje młode) są one równie mocno niebezpieczne. Pszczoły mają charakterystyczny, są małe, lekko zaokrąglone, puchate .To owady, które tracą żądło przy próbie obrony lub ataku, jest ono połączone z organami wewnętrznymi. W momencie jego utraty dochodzi do śmierci owada. Zasadniczą różnicą między pszczołą, osą, a szerszeniem jest między innymi ilość użądleń, jaką te owady mogą oddać w trakcie życia. Pszczoła po użądleniu ginie, zostawiając żądło w ciele swej ofiary, co nie aplikuje? Nieco inaczej jest w przypadku os i szerszeni, które mogą żądlić swojego przeciwnika do woli.
Pszczoły najczęściej można spotkać w ulach, zaś gniazda os często znajdują się w ziemi, na jej powierzchni, bądź w przypadku szerszeni w środku drzewa. Nie zaleca się samodzielnego usuwania gniazd tych owadów. Najlepiej jest zgłosić się do specjalisty, by przyjechał usunąć siedlisko. Patrząc na usuwanie domu tych owadów przez pryzmat biologii, nieistotna jest metoda przenoszenia gniazd lub roju, finalnie i tak dochodzi do śmierci owadów. Po przeniesieniu ich w nowe miejsce nie są one w stanie zapamiętać innych lokalizacji kwiatów, czego dokonać jest w stanie dopiero następne pokolenie.
ZACHOWANIE WOBEC OWADÓW BŁONKOSKRZYDŁYCH
Najlepszym sposobem, aby nie zostać użądlonym, jest zapoznanie się ze schematem zachowań tych stworzeń. Tego, jakie rzeczy mogą je sprowokować do ataku i co może zostać przez nie odczytane jako próba napaści. W momencie spotkania owadów błonkoskrzydłych nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ani hałasować. Ostre zapachy również mogą sprowokować pszczoły do ataku, tak samo jak niektóre kolory. Najlepiej jest spokojnie utrzymać dystans i zachować rozwagę. Widząc gniazdo os lub szerszeni należy cicho i spokojnie oddalić się, lub jeśli istnieje taka konieczność wezwać specjalistyczną pomoc. Specjaliści przeniosą gniazdo owadów, jeśli znajduje się ono w miejscu, w którym być nie powinno.
UŻĄDLENIA I ATAKI
Użądlenia pszczół, os i szerszeni z reguły nie są groźne, są za to bardzo bolesne i jest to wystarczający powód aby unikać z nimi kontaktu. Owady te są bardziej skłonne do ataku w pobliżu swoich gniazd, dlatego, gdy zobaczymy ich siedlisko powinniśmy się od niego jak najszybciej oddalić. Najgroźniejsze jest użądlenie w okolicach ust i szyi, gdyż powstająca na skutek ugryzienia opuchlizna może uniemożliwić oddychanie. Dlatego tak ważna jest ochrona tych miejsc, a gdy zostaniemy w te okolice użądleni powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Użądlenie tych owadów jest szczególnie groźne dla osób uczulonych na jad tych owadów, dlatego powinniśmy obserwować swój stan po użądleniu, a gdy dzieje się coś niepokojącego (stale rosnąca opuchlizna, coraz gorsze samopoczucie) natychmiast udać się do lekarza. Pomimo swoich niebezpiecznych aspektów, owady błonkoskrzydłe są esencjonalne dla środowiska i prawidłowego działania ekosystemu