Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach
Wzywanie pomocy w razie wypadku w górach

OPIS

Wycieczki w góry zyskują na popularności w sezonach wysokich, czyli w środku zimy oraz w wakacje. Jednak często turyści nie są odpowiednio przygotowani do takich wypraw, co skutkuje kontuzjami, a nawet poważnymi wypadkami. Trasę powinno się dopasowywać do własnych możliwości i warunków atmosferycznych, o czym wielu amatorów wspinaczki górskiej zdaje się zapominać. Warto wiedzieć, jak należy się zachować w razie wypadku w górach.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED WYPADKIEM?

Do wyprawy w góry należy się odpowiednio przygotować, niezależnie od tego, czy będzie to krótki spacer po szlaku, czy długa wędrówka. Po pierwsze, należy poświęcić czas na wybór trasy i zapoznanie się z jej opisem, możliwościami powrotu, stopniem trudności. Przed wyjściem w góry należy zawsze sprawdzić pogodę, by spakować odpowiednim ekwipunek. Należy także pamiętać, że w góry powinno się wychodzić wcześnie rano, ponieważ chodzenie po nich po zmroku jest bardzo niebezpieczne.

Jeżeli chodzi o ekwipunek, to jest to kluczowa sprawa. Pakując się, trzeba pamiętać, że pogoda w górach bywa kapryśna. Z pewnością przyda nam się mapa i kompas. W przypadku chorób przewlekłych należy mieć zawsze ze sobą odpowiednie leki indywidualne, a także standardową apteczkę. Do plecaka należy spakować także okrycie wierzchnie - coś ciepłego, przeciwdeszczowego i wiatroszczelnego. Jednym z najistotniejszych elementów jest prowiant - ważne jest, by zawsze mieć odpowiednią ilość wody do picia.

W trakcie wędrówki w górach należy trzymać się razem, jeśli podróżujemy w grupie. Trzeba mieć także cały czas świadomość swojej lokalizacji - im dokładniej wiemy, gdzie jesteśmy, tym lepiej. Warto także poinformować kogoś (znajomych, pracowników schroniska) o wyjściu na szlak, wybranej trasie i planowanej godzinie powrotu. Szczególnie przy poruszaniu się po niestandardowym szlaku jest to ważne, a godzina powrotu może stanowić godzinę alarmową. Oznacza to, że jeśli nie wrócimy do określonej pory, to wcześniej poinformowane osoby powiadomią o zaistniałej sytuacji służby ratunkowe. Aby pozostać w kontakcie ze światem, przyda się naładowany telefon. Tylko musimy mieć na uwadze, że w górach możemy mieć problem z zasięgiem.

Pamiętajmy także, że podstawą każdej wędrówki są buty. W górach mają one o wiele większe znaczenie - odpowiednie obuwie do wędrówek górskich jest płaskie i kryte, sięgające za kostkę. Powinno mieć antypoślizgową i twardą podeszwę.

CO TRZEBA ZROBIĆ, KIEDY DOJDZIE DO WYPADKU?

W razie wypadku w górach należy najpierw spróbować wezwać pomoc poprzez nawoływanie w kierunku, w którym powinna znajdować się ścieżka. Jeżeli usłyszymy głosy, to powinniśmy ponowić próbę. Jednak, gdy jesteśmy pewni, że nikogo innego nie ma w pobliżu, to po pierwsze powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Należy ulokować się w miejscu, w którym nie jesteśmy na otwartej przestrzeni i nie grozi nam ani spadnięcie, ani zasypanie przez głazy czy śnieg. Jeżeli posiadamy przy sobie telefon i mamy zasięg to należy powiadomić służby ratunkowe.

Jeżeli nie mamy ze sobą telefonu lub jest on rozładowany, to powinniśmy wykorzystać sygnał dźwiękowy lub optyczny. Może to być  latarka. Wołanie lub błysk powtarzany sześciokrotnie, co 10 sekund w ciągu minuty jest znakiem, że potrzebujemy pomocy. Po 6 powtórzeniach należy zrobić krótką przerwę i w przypadku braku odpowiedzi ponowić działanie. Odzew sugerujący przyjęcie wiadomości będzie polegał na usłyszeniu lub zobaczeniu trzech sygnałów w ciągu minuty.

Siedząca na szczycie góry dziewczyna ze złamaniem otwartym i latający nad nią helikopter.

WYPADEK W GÓRACH: GDZIE DZWONIĆ I CO MÓWIĆ?

Jeżeli próbujemy wezwać pomoc w górach telefonicznie, bo akurat mamy taką możliwość, to należy dzwonić na numer infolinii GOPR-u lub TOPR-u. Są to kolejno numery: ratunkowy 985 lub 601 100 300 bądź numer alarmowy 112.

W trakcie rozmowy należy podać swoje dane personalne. Na ich podstawie będziemy później pociągnięci do konsekwencji, jeżeli zgłoszenie będzie bezpodstawne. Wzywać pomoc należy tylko w uzasadnionych sytuacjach, ponieważ wiąże się to z czasochłonną akcją ratunkową. Następnie w czasie rozmowy należy opisać sytuację, liczebność grupy i ilość poszkodowanych oraz rodzaj urazów. Ważną informacją jest, czy osoby są przytomne, czy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia i czy została udzielona jakakolwiek pierwsza pomoc. W kolejnym kroku postarajmy się, jak najdokładniej określić miejsce pobytu. Nie rozłączajmy się jako pierwsi, ponieważ rozmowę zawsze kończy przyjmujący zgłoszenie ratownik.

OPIS SZKOLENIA

Tematem scenariusza jest przećwiczenie wzywania pomocy podczas wypadku w górach. W ćwiczeniu będzie możliwość sprawdzenia, jakich informacji musimy udzielić operatorowi linii alarmowej.

Uczestnik znajduje się w górach, niedaleko szczytu. Rozgląda się wokół i zauważa drugą postać, jest nią leżąca i zwijająca się z bólu dziewczyna. Widać, że uraz jest poważny, kość wystaje z jej nogi, co sugeruje złamanie otwarte. Uczestnik widzi telefon, na ekranie zostaje wyświetlony numer 112, z którym uczestnik musi się połączyć. Podczas rozmowy z dyspozytorem zostaną po kolei zadane pytania o rodzaj zdarzenia, jego skalę, miejsce wypadku, ilość osób poszkodowanych oraz o personalia osoby zgłaszającej zdarzenie, czyli osoby wykonującej dany scenariusz. Po spełnieniu wszystkich kroków następuje koniec scenariusza.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy wykonać. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Poruszaj się wyznaczonymi szlakami.

Poruszaj się wyznaczonymi szlakami.

Wzywając służby ratownicze upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Gdy nie wiesz pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Wzywając służby ratownicze upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Gdy nie wiesz pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Zadzwoń pod właściwy numer - ratownicy medyczni 999, straż pożarna 998. Gdy nie masz pewności pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Zadzwoń pod właściwy numer - ratownicy medyczni 999, straż pożarna 998. Gdy nie masz pewności pod jaki numer zadzwonić, zadzwoń pod numer 112. Przedstaw się i podaj numer telefonu.

Powiedz gdzie jesteś, podaj dokładny adres i dojazd dla służb. Opisz dokładnie co się stało i ile jest osób potrzebujących pomocy.

Powiedz gdzie jesteś, podaj dokładny adres i dojazd dla służb. Opisz dokładnie co się stało i ile jest osób potrzebujących pomocy.

Odpowiadaj na pytania dyspozytora, nie rozłączaj się pierwszy. Czekaj na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Odpowiadaj na pytania dyspozytora, nie rozłączaj się pierwszy. Czekaj na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych.