Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Stosowanie i obsługa czujnika dymu i czadu.

Stosowanie i obsługa czujnika dymu i czadu.

OPIS

Podstawą dobrego i bezpiecznego zabezpieczonego domu jest jego fachowe wyposażenie i zapobieganie różnorodnym zagrożeniom mogącym wpłynąć na bezpieczeństwo jego domowników. Głównym zagrożeniem, niewidocznym dla oczu jest ulatniający się dwutlenek węgla, gazu lub dymu. Jeśli chcemy zapewnić jeszcze więcej bezpieczeństwa w domu przed tym niewidzialnym zabójcą, należy się wyposażyć w czujniki, które zasygnalizują przekroczenie norm zawartości danych substancji w powietrzu.

RODZAJE CZUJNIKÓW

Zadaniem czujników jest monitorowanie aktualnego stanu zawartości powietrza i wynajdowania wszelkich nieprawidłowości. Z powodu rangi niebezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj czujnika dymu i czadu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników dymu. Najpopularniejszymi typami są czujniki optycznie, jonizacyjne i termiczne. Można też kupić czujnik łączony, wykrywający dym, czad i gaz. Pierwszy typ czujnika wykorzystuje do zidentyfikowania zagrożenia mechanizm polegający na znajdowaniu zakłóceń i niezgodności w emitowaniu promieni ultrafioletowych lub podczerwieni. Kiedy sygnał świetlny wysyłany przez nadajnik do odbiornika zostaje zaabsorbowany przez dym, wtedy przez wykrycie nieprawidłowości i różnicy w odczytach uruchomiony zostaje alarm. Czujniki jonizacyjne nie cieszą się taką popularnością jak sensory optyczne z powodu substancji promieniotwórczych, zawartych w dwóch komorach urządzenia. Sposób wykrywania dymu polega tutaj na odnajdowaniu zaburzeń i nieprawidłowości w przepływie jonów. Specjalny czujnik jonizacyjny wychwytuje zakłócenia i na ich bazie dochodzi do włączenia alarmu. Ostatnim rodzajem jest czujnik termiczny. Uruchamia alarm na bazie wzrostu temperatury bądź przekroczenia ustalonej normy wartości temperatury zawartej w powietrzu.

JAK KUPOWAĆ CZUJNIKI DYMU I CZADU

Kupując czujnik nie musimy się martwić, gdzie podłączymy dany czujnik. Źródłem zasilania wykrywaczy dymu są najzwyczajniejsze baterie lub akumulatory. Są nieskomplikowane w obsłudze i instalacji. Najlepiej jest instalować czujniki na wysokości głowy. Czujniki dymu i czadu umieszcza się najlepiej w miejscach, gdzie znajdują się urządzenia spalające paliwo jak kominek domowy lub piec centralnego ogrzewania. Należy unikać miejsc z dużą zawartością wilgoci w powietrzu bądź tzw. „martwych sfer” oraz miejsc zasłoniętych jakimś obiektem. Instalowanie czujników na zewnątrz domu nie jest praktycznym pomysłem i nie należy tego robić.

Aby dobrać odpowiedni czujnik dymu i czadu do swojego domu trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Jednym z najważniejszych jest metraż pomieszczenia oraz role, jaką spełnia dane pomieszczenie. Czujniki mają pewien obszar działania. Bardzo ważnym punktem podczas zakupu urządzenia, na który należy zwrócić uwagę, jest stopień naładowania źródła zasilania, oraz to, w jaki sposób jest sygnalizowany niski poziom naładowania baterii. Czujniki muszą mieć również odpowiednie certyfikaty. Polecanym wyborem jest wybieranie czujników z funkcją test. Umożliwia ona sprawdzenie, przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku czy urządzenie jest sprawne i działa, czy dzieją się jakieś nieprawidłowości w działaniu czujnika. Taki prosty test pozwoli wykryć, czy zakupione urządzenie jest wadliwe czy spełnia swoją rolę.

ZACHOWANIE PRZY WYKRYCIU CZADU

Tlenek węgla nie posiada ani barwy ani określonego zapachu. Bez odpowiednich narzędzi nie da się go wykryć samodzielnie, dlatego posiadanie sprawnych, zainstalowanych czujników może uratować życie. Czad jest wyjątkowo niebezpieczny dla kobiet w ciąży, osób z problemami z sercem i nadciśnieniem. Objawami zatrucia czadem są bóle głowy, wymioty i ogólne zmęczenie, które wyglądem mogą przypominać zwyczajną grypę. W takich sytuacjach trzeba działać błyskawicznie. W momencie usłyszenia alarmu człowiek ma większe szanse na przeżycie. Należy wtedy jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie lub dom przez otwarcie okien i drzwi we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli domownik będzie wykazywał objawy zatrucia czadem, trzeba takiej osobie jak najszybciej zapewnić dostęp świeżego powietrza i poluzować ubranie, a następnie wykonać telefon na linię alarmową 112. Czujnik czadu nie zapobiega wytwarzaniu się czadu, jedynie ostrzega nas, jeśli wykryje taką substancję w powietrzu. Dlatego trzeba pamiętać o regularnych kontrolach komina i wszelkich innych tego typu instalacji, aby zminimalizować ryzyko związane z ulatnianiem się tlenku węgla.

Otwarte okno.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Bezpieczna łazienka

Bezpieczna łazienka

Gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz

Gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz