Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Jak postępować z owadami latającymi
Jak postępować z owadami latającymi

OPIS

Spacer po łące lub w owocowym sadzie zagwarantuje nam wiele spokoju, ale także możliwość spotkania różnych zwierząt, w tym owadów. Miło podziwiać kolorowe motyle, jednak, gdy widzimy bzyczące stworzenia z żądłami, często czujemy pewne obawy. Nikt w końcu nie chciałby zostać ukłuty przez osę czy szerszenia podczas wolnego popołudnia. Warto więc zadać sobie pytanie, jak zachować się, żeby nie sprowokować tych owadów do ataku.

SKUTKI UŻĄDLENIA PRZEZ PSZCZOŁĘ LUB OSĘ

Każdy chyba przyzna, że pszczoły są pożytecznymi owadami. Oprócz zapylania wielu roślin, co prowadzi do ich rozrastania się, produkują miód oraz wosk, które są później wykorzystywane przez człowieka. Pszczoły są postrzegane raczej jako spokojne stworzenia, jednak w określonych przypadkach mogą stanowić dla nas zagrożenie. Potrafią one zareagować agresją, gdy wyczują zagrożenie. Jeśli więc nie jesteśmy wykwalifikowanymi pszczelarzami i zbliżamy się do ula bez odzieży ochronnej, ryzykujemy, że zostaniemy użądleni. Dawka jadu, jaką pozostawia w naszym organizmie pszczoła, nie powinna zaszkodzić zdrowej dorosłej osobie, jednak w przypadku alergii lub większej liczby ukłuć należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Musimy także pamiętać, aby jak najszybciej usunąć z ciała żądło, które owad zostawia w nim przy ukłuciu. Pszczoła może użądlić tylko raz, ale nawet to wystarczy, aby wywołać u wrażliwej osoby wstrząs anafilaktyczny, który jest w stanie doprowadzić do śmierci. Nieco inaczej wygląda to w przypadku spotkania z osą. Jej jad również wywołuje ból, pieczenie i opuchnięcie wokół ugryzionego miejsca, jednak, w przeciwieństwie do pszczoły, może ona wielokrotnie nas użądlić. Z tego powodu osy są uważane za bardziej agresywne stworzenia. Wystarczy jednak utrzymywać odpowiedni dystans, aby nie zwróciły na nas uwagi. Możemy również pomyśleć o użyciu sprayu na owady lub olejku goździkowego, którego zapach odstraszy osy. A kiedy chcemy odgrodzić się od nich w altanie, na balkonie czy tarasie, najlepiej wykorzystać moskitierę.

Atakujący rój pszczół.

ZACHOWANIE W PRZYPADKU SPOTKANIA SZERSZENIA

Szerszenie to kolejne owady, które spotkamy w ogrodzie lub na łące i nie tylko. Podobnie jak pszczoły, czują się zagrożone, kiedy ktoś wkracza na ich teren. Oznacza to, że jeśli za bardzo zbliżymy się do ich gniazda, mogą się zaniepokoić i zareagować agresją. Rzucanie w ich stronę różnymi przedmiotami czy wykonywanie gwałtownych ruchów to zły pomysł, bo tylko je sprowokujemy. Jeśli więc natrafimy na gniazdo szerszeni w trakcie spaceru, postarajmy się po prostu wycofać i zostawić te zwierzęta w spokoju - nie będą miały wtedy powodu do ataku. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy owady te zadomowią się w naszym ogrodzie lub na balkonie. Obecność gniazda szerszeni może być wtedy niebezpieczna, zwłaszcza jeśli w okolicy są dzieci, które lubią zaglądać w każdy kąt. W takim przypadku powinniśmy usunąć gniazdo. Nie próbujmy jednak robić tego sami. Choć pojedyncze użądlenie przez szerszenia nie powinno spowodować powikłań, jeśli nie jesteśmy uczuleni na jego jad, niekoniecznie poradzimy sobie z całą chmarą owadów, które są zdenerwowane niszczeniem ich domu. Na szczęście w takiej sytuacji możemy poprosić o pomoc. Straż pożarna usunie gniazdo szerszeni, kiedy jego obecność stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia oraz gdy znajduje się ono w okolicy budynku użyteczności publicznej albo szkoły. Nie powinniśmy jednak wzywać jej w nieuzasadnionych sytuacjach. Do mniej naglących spraw usuwania gniazda szerszeni możemy zatrudnić firmę specjalizującą się w dezynsekcji.

Pszczoły wylatujące z ula.

OPIS

Tematem scenariusza jest zachowanie wobec owadów błonkoskrzydłych przy bezpośrednim spotkaniu. Uczestnik ćwiczenia znajduje się na polance ogrodzonej płotem, a tuż obok znajdują się ule. Kiedy zaczyna iść do przodu, wokół niego zaczyna latać pszczoła. Jeśli osoba wykonująca ćwiczenie zareaguje machaniem ręki, próbując uderzyć lub odgonić owada, zostanie ona użądlona przez pszczołę. Następuje wtedy koniec podejścia i uczestnik musi spróbować jeszcze raz.

Latająca pszczoła.

Jeżeli szkolony zdecyduje się spokojnie przeczekać latanie pszczoły wokół niego, ta wkrótce odleci. Wtedy będzie mógł iść dalej, aż wyjdzie poza ogrodzony teren, aby dotrzeć do lasu. Idąc dalej, udaje mu się zauważyć ogromne gniazdo szerszeni. Jeśli wybierze opcje wyminięcia owadzich drapieżników, nic się nie stanie i będzie mógł spokojnie kontynuować spacer. Wtedy następuje pozytywne zakończenie.

W przypadku próby zaatakowania gniazda, rozjuszy rój zaatakuje, używając wszelkich możliwych żądeł, aby odeprzeć napastnika. Pojawia się wtedy złe zakończenie scenariusza i należy ponowić podejście.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy zrobić. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Nie niszcz uli i gniazd owadów. Nie zbliżaj się do uli i gniazd. W razie ataku pszczół, os, czy szerszeni staraj się ochronić przede wszystkim twarz oraz szyję i jednocześnie odejdź jak najdalej od miejsca ataku nie wykonując gwałtownych ruchów.

Nie niszcz uli i gniazd owadów. Nie zbliżaj się do uli i gniazd. W razie ataku pszczół, os, czy szerszeni staraj się ochronić przede wszystkim twarz oraz szyję i jednocześnie odejdź jak najdalej od miejsca ataku nie wykonując gwałtownych ruchów.