Jak powinno się gasić płonący tłuszcz?
Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której tłuszcz w naczyniu - najczęściej na patelni - uległ zapaleniu, przede wszystkim należy zachować spokój. Pod żadnym pozorem nie wolno zalewać go wodą ani tym bardziej dotykać. Przy próbie przesunięcia naczynia możemy się poparzyć, a przy tym wylać płonący tłuszcz, przez co ogień łatwiej się rozprzestrzeni.
Aby opanować sytuację, w pierwszej kolejności należy odciąć źródło ciepła. Można to zrobić przez proste wyłączenie prądu lub gazu w kuchence. Następnie trzeba poszukać pokrywki mogącej zakryć całe naczynie. W ten sposób odetniemy dopływ tlenu do ognia, który nie będzie mógł dalej się palić. Po krótkim czasie zakryty pożar samoistnie się skończy. Należy odczekać chwilę zanim podniesiemy pokrywkę, najlepiej do momentu ostygnięcia tłuszczu. Inaczej można spowodować ponowny zapłon.
Płonący tłuszcz ugasimy także za pomocą odpowiedniej gaśnicy przeznaczonej dla grupy pożarów kategorii F. W tym przypadku będzie to gaśnica z pianą, która pokrywa powierzchnię i odcina dopływ tlenu.
Dlaczego nie wolno używać wody do gaszenia rozgrzanego oleju?
Gaszenie rozgrzanego tłuszczu za pomocą wody wydaje się pierwszym odruchem podczas pożaru. Jednak nie zawsze ogień zalany wodą zgaśnie - wszystko zależy od tego, co płonie. W przypadku tłuszczu uzyskamy wręcz przeciwny efekt. Woda jest cięższa od nagrzanego oleju, więc po zetknięciu się z nim opadnie na dno, a po dotknięciu rozgrzanego dna naczynia zamieni się w parę wodną. Para jest lżejsza od tłuszczu, więc zacznie się unosić i w efekcie automatycznie wypchnie go do góry. Tłuszcz rozleje się dookoła i jednocześnie spowoduje dalsze rozprzestrzenianie się ognia.
OPIS SZKOLENIA
Głównym tematem scenariusza jest przećwiczenie sytuacji opanowania płonącego tłuszczu na patelni. Osoba wykonująca ćwiczenie będzie miała za zadanie zdecydować się na najodpowiedniejszy sposób ugaszenia rozgrzanego oleju z trzech podanych opcji. Uczestnik ma do wyboru szklankę wody, pokrywkę oraz gaśnicę domową. Jeżeli wybierze pierwszą metodę i spróbuje ugasić pożar szklanką wody, dojdzie do eksplozji i negatywnego zakończenia scenariusza. Jeśli wybór padnie na pokrywkę lub gaśnicę, ogień zostanie opanowany, dając pozytywne wynik.
Uczestnik szkolenia znajduje się w kuchni, gdzie widzi dymiąca się patelnię. Nagle dochodzi do samozapłonu i tłuszcz zajmuje się mocnym ogniem. Osoba wykonująca ćwiczenie musi wybrać odpowiednią metodę gaszenia, by poradzić sobie z pożarem. Przy odpowiedniej opcji pożar zostanie ugaszony, a scenariusz zakończy się pozytywnie.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze wersji ćwiczenia uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania odpowiedniego scenariusza. Forma ćwiczenia w tym scenariuszu to „krok po kroku”. Uczestnik ma po kolei wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia zostaną wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. W przypadku wyboru trybu grupowego jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy wykonać. W scenariuszu nie występuje widoczny limit czasowy. Uczestnik musi jak najszybciej ugasić ogień, bo po pewnym czasie staje się to niewykonalne. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.