PRZEBIEG PRZEGLĄDU INSTALACJI GAZOWEJ
Każdy dom posiada pewien zestaw instalacji, który ułatwia codzienne korzystanie z obiektu mieszkalnego. Między innymi w ich skład wchodzą instalacje o charakterze:
- wodno-kanalizacyjnym
- ciepłowniczym i wentylacyjnym
- elektrycznym
- gazowym
Kontrole takich instalacji są regulowane prawne. Wymagane jest sprawdzanie stanu technicznego instalacji gazowych minimum raz na 12 miesięcy, wyjątkiem jest sytuacja, jeśli budynek przekracza powierzchnię dwóch tysięcy metrów kwadratowych, wtedy takie przeglądy powinny być wykonywane co najmniej dwa razy w skali rocznej. Taki przegląd przeprowadza osoba ze specjalnymi uprawnieniami z zakresu budownictwa o specjalności instalacyjnej i uprawnieniami wchodzącymi w zakres przepisów o dozorze technicznym i energetyce. Takiej kontroli może dokonać w takim razie zarówno pracownik gazowni, jak i kominiarz z odpowiednimi kompetencjami.
Proces kontroli instalacji opiera się na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowej. W jego skład wchodzi między innymi weryfikacja szczelności aparatów gazowych urządzeń. Przeglądowi ulega także aktualny stan przyłączy, podłączenia armatury i przewodów, jak i samych urządzeń gazowych. Z każdej kontroli musi być bezsprzecznie sporządzony odpowiedni dokument przeprowadzonego przeglądu.
PRZEGLĄD A UBEZPIECZYCIEL
Kontrole instalacji gazowych, jak i innych, znajdujących się w danym budynku są bardzo ważne. Dzięki przeglądom jest się w stanie wychwycić każdą usterkę i uszkodzenie oraz w porę zareagować, jeśli znajdzie się jakąś nieprawidłowość. Jeśli zarządca lub właściciel obiektu zaniedbuje ten obowiązek, może przypłacić to mandatem na pokaźną kwotę. Tak samo, jak w przypadku bezpieczeństwa, ważna kontrola uprawnia do ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela, jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia. Jeśli nie będziemy mieć aktualnego przeglądu, może on odmówić wypłaty pieniędzy z ubezpieczenia.