CO WARTO MIEĆ W PLECAKU NA WYCIECZCE ROWEROWEJ?
Wyjście na rower to popularny sposób spędzania czasu, a wiele osób nie poprzestaje na krótkich przejażdżkach i wybiera się na dłuższe wyprawy. Warto wtedy zabrać ze sobą kilka rzeczy, które mogą przydać się na wycieczce. Naładowany telefon i mapa — papierowa lub elektroniczna — sprawią, że nie zgubimy się w drodze. Chcąc podróżować komfortowo, zacznijmy od odpowiedniego stroju, czyli koszulki, spodenek i rękawiczek kolarskich, które zapewniają przepływ powietrza i wygodę. Te ostatnie pozwolą nam uniknąć odcisków na dłoniach. Na wypadek chłodniejszej temperatury i deszczu przyda się bluza i nieprzemakalna kurtka. Pamiętajmy również o zapasie wody lub napojów izotonicznych, aby się nie odwodnić.
Podczas wycieczek trzeba także zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kask ochroni naszą głowę w przypadku upadku, kamizelka odblaskowa sprawi, że kierowcy samochodów w porę dostrzegą nas na drodze, a wymagane prawnie lampki z przodu i z tyłu roweru oświetlą nam ścieżkę po zmroku. Oprócz tego powinniśmy zabezpieczyć się na wypadek problemów z naszym pojazdem.
Złapanie gumy przytrafiło się pewnie każdemu rowerzyście, dlatego zapasowa dętka to coś, co musimy mieć w naszym plecaku lub sakwach, żeby szybko móc kontynuować jazdę. Przyda się też pompka, gdyby ciśnienie w kołach roweru było zbyt niskie. Wielofunkcyjny klucz pozwoli nam za to na dokręcenie śrub lub uregulowanie elementów pojazdu takich jak siodełko czy kierownica.
NIEZBĘDNE PRZEDMIOTY NA GÓRSKĄ WĘDRÓWKĘ
Wybierając się w góry, pamiętajmy, że pogoda potrafi zmienić się w tym terenie w wyjątkowo krótkim czasie, niezależnie od pory roku. Słoneczny dzień zakłóci ulewa, a śnieżyca uprzykrzy zimowy poranek lub popołudnie. Mając to na uwadze, powinniśmy zapakować do naszych plecaków przedmioty, dzięki którym takie zmiany nas nie zaskoczą.
Co warto ze sobą zabrać? Jeśli wybieramy się w góry latem, załóżmy wygodne buty — ani za duże, ani za małe — żeby nie utrudniać sobie wędrówki. Żadne obcasy i sandały nie wchodzą w grę, zwłaszcza kiedy decydujemy się na trudniejszy szlak. Miejmy też przy sobie skarpetki i koszulkę na zmianę oraz dodatkową warstwę ubrania, bo po wejściu w wyższe partie gór lub po przemoknięciu w deszczu będzie nam najzwyczajniej zimno. Najlepiej więc wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Zabezpieczmy się również na wypadek wysokiej temperatury. Przyda się wtedy woda do picia i nakrycie głowy do ochrony przed słońcem. Na górską wycieczkę w czasie zimy także zaopatrzmy się w jakiś napój, najlepiej ciepły i wlany do wytrzymałego termosu. Odzież termoaktywna ograniczy utratę ciepła, a rękawice na dłoniach ryzyko odmrożeń. Nie zapominajmy też o odpowiednich butach.
Doczepienie do nich raków wzmocni naszą przyczepność do podłoża i unikniemy poślizgnięcia się na ośnieżonej lub oblodzonej ścieżce. Z kolei niezależnie od tego czy wybieramy się w góry w lecie, czy w zimie, zawsze powinniśmy mieć przy sobie latarkę — gdyby zastała nas noc; apteczkę — na wypadek odniesienia urazów; koc termiczny — jeśli będziemy musieli się ochłodzić lub rozgrzać; oraz naładowany telefon komórkowy — ten przyda się do wezwania pomocy.
OPIS SZKOLENIA
W tym scenariuszu głównym tematem jest przygotowanie odpowiedniego ekwipunku na wyprawę zarówno górską jak i rowerową. Uczestnik będzie wybierał na tablecie różne przedmioty na określony typ eskapady.
Wyróżniono trzy rodzaje wycieczek w ćwiczeniu. Pierwsza obejmuje wyjście w góry w okresie letnim, druga w okresie zimowym oraz trzecia, mówiąca o przygotowaniach na wycieczkę rowerową. Na każde wyjście o takim charakterze są przewidziane inne przedmioty, które są obowiązkowe na ten rodzaj spędzania wolnego czasu.
Samo ćwiczenie ma charakter mini gry. Kiedy staramy się przygotować na wyprawę w góry w lecie, mamy do wyboru pewną listę przedmiotów, w której zakres wchodzą: odpowiednie obuwie, butelka wody, latarka, naładowany telefon komórkowy, koc ratunkowy (folia życia), koszulka na zmianę, kurtka przeciwdeszczowa, skarpety na zmianę, nakrycie głowy, apteczka.
Oprócz nich są także przedmioty, które nie są niezbędne w ekwipunku na wycieczkę.
Każda wyprawa w góry ma pewne elementy wspólne, ale też w zależności od pory roku, może wymagać innych rzeczy. Kiedy będziemy szli w góry w zimie, należy zaopatrzyć się w: odpowiednie obuwie i raki, termos z ciepłym napojem, latarkę, naładowany telefon komórkowy, koc ratunkowy (folia życia), koszulkę na zmianę, skarpety na zmianę, odzież termoaktywną, rękawice, apteczkę.
Z kolei na wycieczkę rowerową zabierzemy całkowicie inne przedmioty niż na wycieczkę w góry, prócz tych podstawowych jak telefon komórkowy, obowiązujący na każdej wyprawie. Podczas takiej jazdy, najlepiej by w plecaku znalazły się: pompka, zapasowa dętka, butelka wody, kask rowerowy, klucz rowerowy / wielofunkcyjny, kamizelka odblaskowa / odblaski, oświetlenie przednie i tylne, mapę, koszulka na zmianę.
Dobrze dobrany ekwipunek może uratować życie.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma mini gry. Do ćwiczenia będzie potrzebny tylko tablet. Po wybraniu odpowiednich rzeczy do plecaka uczestnik obserwuje, jak jego wybory dotyczące wziętych rzeczy rzutują na wycieczkę przedstawioną w mini grze. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.