RODZAJE ŹRÓDEŁ CIEPŁA
Wybierając sposób ogrzewania domu, trzeba się dobrze zastanowić. Każde urządzenie grzewcze ma skonkretyzowany zasięg działania i jest zasilane przez konkretnie określone paliwo. Już podczas planowania domu trzeba brać pod uwagę, jaki system ogrzewania będzie najlepszy dla naszych czterech ścian. Wyróżniamy kilka form ogrzewania obiektu mieszkalnego:
- Ogrzewanie płaszczyznowe
- Piece na paliwa o stałej konsystencji
- Olejowe systemy grzewcze
- Instalacja grzewcza gazowa
- Systemy grzewcze zasilane prądem
RODZAJE PALIWA
Każdy system ogrzewania wykorzystuje inne źródło ciepła. Można użyć do tego prądu, ciał stałych, oleju lub gazów płynnych i ziemnych. Wyróżniamy różne rodzaje paliwa do wybranych systemów ogrzewania:
- Biomasa – są to substancje, które uległy biodegradacji, mogą być zarówno w formie stałej lub ciekłej. Najczęstszym sposobem w jaki się jej używa to w postaci drewno i jego pochodnych.
- Węgiel – wyróżniamy kilka typów węgla, najczęstszym wyborem jest węgiel brunatny albo ziemny.
- Gaz ziemny – złożony w głównej mierze z metanu, odzyskuje się go ze złóż naturalnych.
- Gaz płynny – Jest on w postaci kombinacji węglowodorów, w jego skład wchodzą propan i butan.
- Olej opałowy – inaczej nazywany olejem opałowym lekkim. Aby uniknąć pomyłki tego oleju z napędowym, do substancji dodaje się kolor czerwony.
- Bioolej – W jego składzie główną rolę pełni rzepak, który po specjalnym, chemicznym traktowaniu przypomina swoimi cechami olej opałowy.
- Biogaz – wynik rozkładu substancji pochodzenia organicznego.
W wielu sytuacjach powodem, dla którego nie działa dany system grzewczy, może być źle dobrane paliwo. Dlatego zawsze pamiętajmy, aby zawsze dobierać paliwo zgodne z formą ogrzewania domu.