Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Dokonuj przeglądów kominiarskich minimum raz w roku.

Dokonuj przeglądów kominiarskich minimum raz w roku.

OPIS

Prawo jednoznacznie nakazuje, aby co roku uprawiony Kominiarz sprawdził, czy wszystkie przewody kominowe są drożne. "Zatkany" komin może doprowadzić do zapalenia się sadzy w kominie i w efekcie do pożaru. Prawidłowo działający komin odprowadza wszystkie spaliny, co znacznie ogranicza ryzyko zadymienia, czy powstawania w piecu tlenku węgla.

SPRAWNY KOMIN

Bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetowe, zwłaszcza jeśli chodzi o miejsce takie jak dom czy inny obiekt mieszkalny. Istota kontroli kominiarskiej dotyczy właśnie niczego innego a właśnie bezpieczeństwa. Przeglądy tego typu mogą być wykonywane przez osobę posiadającą kwalifikacje mistrza kominiarskiego, należącą do Korporacji Kominiarzy Polskich. Według regulacji prawnych, takie przeglądy muszą się odbywać minimum raz w roku. Sprawdzane są nie tylko przewody kominiarskie, lecz także dymowe, wentylacyjne czy spalinowe. Jeśli okaże się, że dany przewód jest uszkodzony i posiada jakąkolwiek usterkę lub jest zwyczajnie niedrożny, to właściciel bądź zarządca danego budynku jest zobowiązany dokonać jego naprawy lub wymiany.

Przy braku kontroli kominiarskich można otrzymać stosowną karę w postaci mandatu. Podczas takiego przeglądu sprawdzany jest nie tylko stan danych przewodów, ale też ustosunkowanie się do zaleceń wynikających z poprzedniej kontroli.

Kontroli w domach, gdzie pali się stałym paliwem takim jak węgiel, powinno się dokonywać przynajmniej 4 razy w skali roku. Domy korzystające z paliwa ciekłego powinny mieć przeprowadzony taki przegląd dwa razy do roku.

Kominek w salonie.

STRÓJ KOMINIARZA

Słysząc tę nazwę, często staje nam przed oczami obraz pana w czarnym mundurze, który ma ogromną ilość guzików oraz głowę przyozdobioną czarnym cylindrem. Pochodzenie nakrycia głowy specjalisty od kominów ma swoje korzenie sięgające XVI wieku. Aby nadać elegancji i wytworności zawodowi, który odpowiada za bezpieczeństwo ludzkie, Elżbieta I przykazała, by elementem ich oficjalnego odzienia był ten jakże elegancki cylinder.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Jak prawidłowo napalić w kominku

Jak prawidłowo napalić w kominku

Właściwa technika palenia w piecu centralnego ogrzewania

Właściwa technika palenia w piecu centralnego ogrzewania