NA CZYM POLEGA TECHNIKA PALENIA OD GÓRY?
Choć instynktownie najłatwiejszą techniką palenia w piecu wydaje się być palenie od dołu, to jedną z najczęściej polecanych metod jest palenie od góry. Korzystając z niej, możemy lepiej zużytkować posiadany opał, ograniczyć wydzielanie się zanieczyszczeń i ogrzać swój dom w bardziej ekonomiczny sposób.
Aby użyć techniki palenia od góry, należy najpierw upewnić się czy nasz kocioł lub piec jest do tego dostosowany. Jeśli dopływ powietrza znajduje się poniżej paleniska, a wylot powyżej, nie powinniśmy mieć z tym problemów. Pierwszym krokiem będzie wtedy przygotowanie warstwy opału i podpałki, którą na nim położymy i rozpalimy, w kolejności: węgiel, drewno, rozpałka. W ten sposób ogień utrzyma się na samej górze ułożonych materiałów, powoli zajmując ich kolejne warstwy. Ważne jest, aby nie dokładać kolejnych porcji paliwa w trakcie spalania - spowoduje to natychmiastowe przejście na technikę spalania od dołu, czyli taką, gdzie podpałka znajduje się pod warstwą opału w postaci drewna lub węgla. W przypadku palenia od góry najpierw musimy poczekać aż wypalą się materiały leżące już w piecu, a dopiero później możemy rozpocząć cały proces na nowo. Choć przygotowanie optymalnej ilości paliwa może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy korzystać z tego sposobu, wystarczy trochę praktyki, aby zyskać w tym wprawę i wyczuć, jak dużo opału będziemy potrzebować do ogrzania naszego domu.
ZALETY PALENIA W PIECU OD GÓRY
Po opanowaniu techniki palenia od góry skorzystamy z szeregu jej zalet. Przede wszystkim w ten sposób zużywamy mniejszą ilość paliwa i redukujemy emisję zanieczyszczeń przy jednoczesnym zwiększeniu ilości wydzielanego ciepła. Oznacza to, że łatwiej ogrzejemy nasz dom. Przy okazji ograniczymy wydzielanie się gęstego dymu, który nieodłącznie towarzyszy technice palenia od dołu w zdecydowanie większym stopniu niż w przypadku palenia od góry. Kolejną zaletą tej techniki jest pozytywny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Palenie od góry zmniejsza ryzyko wybuchu w kotle, które może być spowodowane odkładaniem się opału między ogniem a odpływem powietrza. Co więcej, technika ta zalecana jest przez m.in. przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Krajową Izbę Kominiarzy czy Cech Zdunów Polskich jako optymalna, bezpieczna i bardziej ekonomiczna, dlatego warto jej używać.
Oczywiście przed przystąpieniem do rozpalania należy upewnić się czy kocioł jest szczelny, komin drożny, a pomieszczenie kotłowni odpowiednio wentylowane. Regularne kontrole sprzętu zwiększą nasze bezpieczeństwo oraz pozwolą na czas wykryć wszelkie usterki i nieprawidłowości. W przypadku wątpliwości najlepiej skontaktować się z ekspertem, który sprawdzi stan naszego systemu ogrzewania.
PALENIE W PIECU CENTRALNEGO OGRZEWANIA
Scenariusz ćwiczenia przedstawia wirtualną piwnicę, a w niej piec centralnego ogrzewania. Uczestnik ma krok po kroku rozpalić w piecu odpowiednią metodą rozpalania, tzw. metodą palenia od góry. Procedura rozpalania w piecu centralnego ogrzewania jest prosta do przyswojenia i przystępna dla środowiska. Uczestnik zanim przystąpi do docelowego palenia najpierw musi oczyścić wnętrze pieca. Po otwarciu popielnika zbiera popiół szufelką i zsypuje do stojącego obok pojemnika. Gdy popielnik będzie uprzątnięty, należy zamknąć do niego drzwiczki i otworzyć drzwi zasypowe. Uczestnik wsypuje po kolei składniki do środka pieca, pamiętając o zamknięciu drzwiczek zasypowych. Wszystkie elementy zostały ułożone i można podłożyć ogień. Po wykonaniu wszystkich czynności ćwiczenie zostaje zaliczone i jest możliwość przejścia do kolejnego scenariusza.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki. Jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to forma „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określoną listę działań, umożliwiających przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy zrobić w cyfrowym scenariuszu. Nie występuje w nim ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć z wykonywaniem określonych kroków. Po ukończeniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.