Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Zainstaluj w kotłowni czujkę tlenku węgla.

Zainstaluj w kotłowni czujkę tlenku węgla.

OPIS

Jeżeli mamy w pomieszczeniu zainstalowane urządzenie, z którego może powstać tlenek węgla, to koniecznie musimy zainstalować czujkę tlenku, jak i zastosować inne, dodatkowe środki zapobiegawcze. Takim generatorem czadu może być piec gazowy, węglowy czy na olej opałowy. Gaz ten jest niewidoczny i niewyczuwalny dla człowieka. Tylko czujka tlenku węgla może nas odpowiednio szybko ostrzec o zagrożeniu, które czai się w ukryciu i które może prowadzić nawet do śmierci.

TLENEK WĘGLA

Jednym z typowych i bardzo niebezpiecznych zagrożeń w domu lub mieszkaniu, jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Ta substancja nie ma zapachu ani barwy, jedną z rzeczy, jakie powoduje, że jest tak niebezpieczna, jest jej waga. Musimy pamiętać, że tlenek węgla jest lżejszy od powietrza, dzięki czemu idealnie się z nim miesza i błyskawicznie się w nim rozprzestrzenia, powodując śmiertelną kombinację. Najbardziej zagrożonymi miejscami, w których może dojść do powstania tlenku węgla, to pomieszczenia, w których znajdują się kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece na gaz, paliwo stałe, paliwo ciekłe oraz kuchnie gazowe. Są to typowe przykłady miejsc podatnych na to niebezpieczeństwo.

Czad niepostrzeżenie dostaje się do naszego ciała przez układ oddechowy. Będąc już w organizmie i naszym krwioobiegu zaczyna coraz bardziej mieszać się i wiązać z hemoglobiną, tym samym blokując dostarczanie i przyswajanie tlenu do organizmu. Rozprowadzanie tlenu we krwi zostaje zachwiane, co prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie mózgu i innych organów wewnętrznych, a przy ostrym zatruciu, nawet śmierci.

Wszystkie osoby będące w pomieszczeniu wypełnionym czadem będą podatne na jego negatywny i szkodliwy wpływ. Jednak najbardziej narażonymi grupami na zatrucie tlenkiem węgla są nowonarodzone dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby z wadami serca i niewydolnością układu oddychania.

Kominek.

OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA

Często nie zdajemy sobie sprawy, że coś jest nie tak. Warto wiedzieć, jak rozpoznać symptomy wpływu czadu na organizm, by móc odpowiednio wcześnie zareagować. Wyróżnia się trzy stopnie zatrucia czadem.

Pierwszy, to lekkie zatrucie, charakteryzuje się małym bólem, mdłościami, wymiotami i osłabieniem.

Drugi to zatrucie średnie. Jego objawy to problemy z oddychaniem, zaburzenia równowagi, senność, zaburzenia świadomości i rytmu serca, narastający ból głowy oraz przyśpieszony oddech.

Trzeci stopień to zatrucie ciężkie. Objawia się drgawkami i utratą przytomności.

W momencie, kiedy na organizm człowieka wpływa czad, czuje się on zdezorientowany, ma zaburzenia orientacji i nie jest w stanie racjonalnie ocenić niebezpieczeństwa sytuacji. Wszystkie te rzeczy składają się na to, że taka osoba pozostaje pasywna w swoim działaniu, by w konsekwencji stracić przytomność.

Nieprzytomny mężczyzna zatruty gazem.

PIERWSZA POMOC PRZY ZACZADZENIU

Pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić w takiej sytuacji to niezwłoczne zapewnienie dopływu świeżego powietrza osobie poszkodowanej. Następnie przenieść osobę zaczadzoną w inne miejsce, gdzie nie będzie miała styczności z czadem, najlepiej na świeże powietrze. Jak już wykonamy wszystkie dotychczasowe kroki, musimy rozluźnić ubranie na osobie zatrutej tlenkiem węgla. Musimy jednak pamiętać, aby nie rozbierać takiej osoby, bo istnieje ryzyko jej wychłodzenia. Po tym wykonujemy telefon na 112, a jeśli osoba poszkodowana nie oddycha, natychmiast przystępujemy do czynności RKO.

Pokój z otwartym oknem.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Jak prawidłowo napalić w kominku

Jak prawidłowo napalić w kominku

Bezpieczna łazienka

Bezpieczna łazienka

Właściwa technika palenia w piecu centralnego ogrzewania

Właściwa technika palenia w piecu centralnego ogrzewania

Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku

Ewakuacja w sytuacji pożaru i ucieczka z płonącego budynku