(NIE)BEZPIECZNE GOTOWANIE
Piekąc ciasta, gotując obiad czy przygotowując śniadanie, świadomie korzystamy ze sprzętów kuchennych, których używamy każdego dnia. Już naszą reakcją odruchową jest sięganie po czajnik elektryczny, aby zagotować wodę na herbatę lub kawę. Czasem nawet jednak codziennie używane przedmioty mogą stanowić duże zagrożenie, jeśli zapomni się o podstawowych zasadach ich użytkowania.
Niebezpieczeństwa spotykane w kuchni można mnożyć, a i tak może być ich jeszcze więcej. Jednym z takich podstawowych niebezpiecznych zachowań jest pozostawianie łatwopalnych przedmiotów blisko źródła ognia. Wystarczy dosłownie moment, aby taka rzecz jak papier czy drewniana łyżka stała się pożywką dla płomieni, mogącą doprowadzić do pożaru. Podobnie jest ze sprzętami elektrycznymi. Zalanie wodą, para unosząca się z czajnika na gniazdko lub zwykłe zmęczenie materiału może doprowadzić do zwarcia w gniazdku elektrycznym.
Zwykłe zaniedbanie otoczenia może okazać się świetnym środowiskiem do powstawania zjawiska pleśni i grzyba. Grzyby pleśniowe oddziałują negatywnie na układ oddechowy, nerwowy i skórę człowieka. Do negatywnych skutków wynikających z przebywania w tego typu pomieszczeniach możemy zaliczyć: ogólne zmęczenie, ból żołądka, głowy, katar czy zapalenia zatok. Pleśń podrażnia oczy i powoduje wysypkę na skórze. Dlatego tak istotne jest dbanie o czyste stanowisko pracy i miejsca, w którym się na co dzień przebywa.
KUCHNIA BEZ ZAGROŻEŃ
Bezpieczna kuchnia to przede wszystkim czysta kuchnia. Dbanie o higienę pracy, sprzętów i regularne reagowanie na jakiekolwiek usterki i uszkodzenia są jednym z kluczowych elementów prowadzących do bezpiecznego korzystania z kuchni. Drugim ważnym czynnikiem jest wyrobienie odpowiednich nawyków, takich jak trzymanie z dala od ognia łatwopalnych przedmiotów czy zakręcanie kranu po każdorazowym użyciu, by nie doszło do zalania. Każdy taki nawyk minimalizuje ryzyko strat materialnych, finansowych i zdrowotnych.