PODRĘCZNY SPRZĘT GAŚNICZY
Do podręcznego sprzętu gaśniczego należą gaśnice, koce gaśnicze oraz hydronetki. Gaśnice dzielimy na proszkowe, śniegowe i wodne. Zasada ich działania polega na ręcznym wyzwoleniu ciśnienia gazu, wyrzucając jednocześnie określony środek gaśniczy. Aby dana substancja gasząca była skuteczna, należy wcześniej odpowiednio sklasyfikować pożar, który chce się ugasić. Użycie złej gaśnicy do gaszenia może być fatalne w skutkach. Świetnym przykładem jest próba zgaszenia palącego się tłuszczu (należącego do grupy F) gaśnicą z oznaczeniem ABC. Może dojść do zwiększenia się pożaru.
Gaśnica śniegowa świetnie sprawdzi się w gaszeniu narzędzi lub przedmiotów elektrycznych oraz cieczy, lecz przy próbie zgaszenia palącego się metalu może nie stanąć na wysokości zadania. Tego rodzaju gaśnic nigdy nie wykorzystujemy do gaszenia ludzi. Próbując uratować drugą osobę możemy jej bardziej zaszkodzić, powodując odmrożenia.
TYPY POŻARÓW
Zjawisko niekontrolowanego spalania na dużą skalę może powodować ogromne szkody. Warto w takim wypadku wiedzieć jakie istnieją typy pożarów, aby w określonej sytuacji zareagować odpowiednio. Rozróżniamy je za pomocą liter alfabetu ABCDF. Istniała kiedyś kategoria E dotycząca gaszenia przedmiotów lub obiektów pod napięciem, ale została zlikwidowana.
Typy pożarów:
- A - są to pożary ciał stałych takich jak drewno lub papier,
- B - są to pożary cieczy i substancji topniejących takich jak benzyna czy rozpuszczalnik,
- C - są to pożary dotyczące gazów palnych,
- D - są to pożary metali,
- F - są to pożary tłuszczy i olejów.
Każda gaśnica posiada na swojej butli etykietę, na której jest napisane do jakiego gaszenia pożarów jest przeznaczona.