WZYWANIE POMOCY PODCZAS POŻARU
Kiedy zauważymy pożar, musimy natychmiast zawiadomić odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu. W tym celu należy wykręcić numer 112 lub 998 i ze szczegółami opowiedzieć o mającej miejsce sytuacji. Operator będzie potrzebował od nas informacji na temat typu wydarzenia, jego miejsca i o ilości osób potrzebujących opieki medycznej. Kiedy przekażemy odpowiednie dane osobie przyjmującej zgłoszenie pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie rozłączać się jako pierwsi. To operator decyduje, kiedy zakończyć połączenie.
EWAKUACJA
Jeżeli pożar wybuchnie w naszym własnym mieszkaniu, którego nie da się ugasić, należy odpowiednio się ewakuować. W momencie ewakuacji trzeba zadbać o to, aby żaden z domowników nie pozostał w zasięgu szalejącego ognia. W takiej sytuacji należy zamknąć okna i drzwi, aby ograniczyć dostęp tlenu dla ognia. Należy poruszać się blisko podłogi i w miarę możliwości, przed opuszczeniem mieszkania, wyłączyć dopływ gazu i prądu. Będąc na zewnątrz należy poinformować innych mieszkańców o zaistniałej sytuacji i kierować się do wyjścia z budynku za pomocą znaków ewakuacyjnych, trzymając się blisko ścian.
Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie korzystać z windy podczas pożaru. Możemy w niej utknąć, a konsekwencje mogą być nawet śmiertelne.
ODCIĘDA DROGA EWAKUACYJNA
Stresujące sytuacje mogą utrudniać zdrowy osąd. W momencie kiedy ogień odetnie nam drogę ucieczki, nie możemy ulec panice. Będąc w takim potrzasku, należy udać się do pomieszczenia z balkonem lub oknem. Następnie w miarę możliwości zaopatrzyć się mokry ręcznik lub inną naturalną tkaninę i zamknąć za sobą drzwi, ale nie na klucz. Cały czas próbuj wezwać pomoc, a jeśli sytuacja pogorszy się - temperatura wzrośnie, a poziom dymu znacznie skoczy do góry, połóż się na balkonie i okryj szczelnie wcześniej przygotowanym okryciem.