ZAGROŻENIA WYSTĘPUJĄCE W KUCHNI
Głównym zajęciem w kuchni jest oczywiście gotowanie, które już na wstępie wymaga wiele uwagi i kontroli. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o porządek w miejscu przygotowywania posiłków. Drewniana lub plastikowa łyżka czy kuchenna ścierka leżące blisko palnika mogą łatwo zająć się ogniem, a co za tym idzie, doprowadzić do rozprzestrzeniania się płomieni. Pozostawienie garnka na gazie to łatwy sposób na wypełnienie pomieszczenia dymem oraz nieprzyjemnym zapachem, a patelnia ze zbyt rozgrzanym olejem sprawi, że tłuszcz zacznie pryskać dookoła, mogąc prowadzić do poparzeń. Niedbale położony na blacie nóż lub rozbite naczynie z łatwością staną się przyczyną skaleczeń. Kubek z gorącą wodą postawiony na krawędzi blatu łatwo strącić na siebie w trakcie robienia czegoś innego.
Woda to zresztą kolejny czynnik, którego obecność w kuchni, choć niezbędna, może stwarzać pewne zagrożenia. Zalanie urządzeń elektrycznych doprowadzi do zwarcia, a nawet do porażenia prądem, podobnie jak para wodna unosząca się z garnka lub czajnika w okolicy gniazdka z prądem. Istotne jest także regularne sprawdzanie stanu innych używanych sprzętów kuchennych, aby w porę wychwycić ewentualne usterki i awarie, zaczynając od palników gazowych, przez piekarnik, aż do sprzętu AGD. Odkładanie w czasie naprawy niesprawnego sprzętu może się na nas zemścić i w kluczowym momencie doprowadzić do spięcia lub zwarcia. Powinniśmy również uważać na liczbę urządzeń używanych w jednym momencie. Przy włączeniu wszystkich, które posiadamy, łatwo doprowadzić do przeciążenia instalacji elektrycznej. Jednym z dobrych nawyków jest wyłączanie z prądu urządzeń, których akurat nie używamy - w ten sposób nie będą one pobierały energii elektrycznej, pozostając w trybie uśpienia. To tak jak z kapiącym kranem, którego działanie wydaje się niepozorne, ale może narazić nas na niepotrzebne koszty i wyższe rachunki.
HIGIENA I REGULARNE SPRZĄTANIE KUCHNI
Utrzymanie porządku w miejscu, gdzie przygotowujemy swoje posiłki, jest kluczowe nie tylko z powodu użytkowanego przez nas sprzętu, ale także dla zachowania dobrego zdrowia. Nieumyte blaty czy pozostawione w piekarniku, zmywarce lub zlewie resztki jedzenia z pewnością nie poprawiają wyglądu naszej kuchni od strony estetycznej, a dodatkowo sprzyjają gromadzeniu się brudu i powstawaniu pleśni. Aby uniknąć zatruć pokarmowych, należy dbać o czystość naczyń, których używamy oraz przechowywać żywność w odpowiedniej temperaturze, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na jej datę ważności. Przygotowywanie posiłków nie powinno również odbywać się przy chemikaliach, których używamy do czyszczenia kuchni.
O wszystkich wymienionych wyżej kwestiach należy pamiętać zwłaszcza, jeśli w pobliżu przebywają z natury ciekawskie dzieci. W chwili nieuwagi dorosłego mogą one wylać na siebie wrzącą wodę, oparzyć się gorącym olejem lub naczyniem, sięgnąć po zostawiony w ich zasięgu nóż lub ostre narzędzie, a nawet spróbować wypić płyn do mycia naczyń lub inne przechowywane w kuchni chemikalia. Konsekwencje ich ciekawości mogą prowadzić do wszelkich urazów i zranień. Nie znaczy to jednak, że kuchenne wypadki dotyczą tylko najmłodszych - takie sytuacje mogą przytrafić się każdemu.
OPIS SZKOLENIA
Tematem ćwiczenia są zagrożenia występujące w kuchni. Uczestnik ma za zadanie odnaleźć wybrane niebezpieczeństwa. Ma do wyboru 9 różnych zagrożeń. Każde podejście do ćwiczenia składa się z trzech wybranych niebezpiecznych sytuacji. Do znalezienia ich wszystkich, osoba biorąca udział w ćwiczeniu potrzebuje trzech podejść.
Katalog niebezpieczeństw obejmuje takie zagrożenia jak:
- Pozostawiona bez dozoru kuchnia podczas gotowania
- Nieużywane urządzenia AGD, podłączone do prądu
- Niedokręcony lub kapiący kran
- Pozostawiony ogień na palniku
- Drewniana łyżka wystawiona na działanie ognia
- Łatwopalny przedmiot znajdujący się zbyt blisko płomienia
- Nieużywana ładowarka pozostawiona w gniazdku elektrycznym
- Wylot pary z czajnika skierowany na gniazdko elektryczne
- Włączony do gniazdka toster pozostawiony bez dozoru
Na początku ćwiczenia znajdujemy się w domowej kuchni, rozglądamy się po pomieszczeniu, szukając wybranych zagrożeń. Jeżeli została wybrana kuchenka, pozostawiona bez dozoru podczas gotowania, należy szukać jej po lewej stronie pomieszczenia. Będzie przedstawiona jako garnek z gotującą się zawartością na kuchence. Pozostawiony bez nadzoru ogień na palniku, leżąca blisko kuchenki drewniana łyżka czy łatwopalny przedmiot również znajdują się po lewej stronie. Nieużywane AGD będzie znajdowało się po prawej stronie, naprzeciwko uczestnika, zaprezentowane jako mikser. Niedokręcony kran możemy zauważyć niedaleko okna, skręcając lekko w lewo. Nieużytkowana w danym momencie ładowarka i toster będą znajdować się na skraju kuchni. Czajnik i unosząca się z niego para znajduje się po lewej stronie, będzie bliżej kuchenki, okna oraz zlewu z kranem.
Kiedy zbliżymy się do danego zagrożenia, należy na nie kliknąć manipulatorem. Wtedy przedmiot zostaje zaliczony do znalezionych i można szukać pozostałych wybranych niebezpieczeństw. Po znalezieniu wszystkich trzech następuje koniec podejścia.
JAK WYGLĄDA SZKOLENIE
Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to „znajdź zagrożenie”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, umożliwiające przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się instrukcje, które należy zrobić w cyfrowym scenariuszu. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.