WŚCIEKLIZNA I INNE CHOROBY
Nieszczepione, dzikie zwierzęta mogą być nosicielami przeróżnych chorób odzwierzęcych. Najpopularniejszą z nich jest wścieklizna, jest to zaraźliwa choroba zakaźna atakująca centralny układ nerwowy. Okres rozwoju tej choroby w zarażonym organizmie może trwać od paru tygodni nawet do kilku miesięcy. Piętą achillesową tego wirusa są wysokie temperatury, jednak niestety jak wysoka temperatura skutecznie osłabia i niszczy wirusa, tak niskie temperatury nie robią na nim wrażenia.
Zarazić się nią można w dosyć prosty sposób, wystarczy mieć styczność ze śliną zarażonego zwierzęcia, głównie za sprawą uszkodzonej tkanki, przez ugryzienie. Inną drogą jaką możemy zarazić się tym niebezpiecznym wirusem jest droga aerogenna, dospojówkowa bądź przez transplantacje narządów.
W momencie rozpoznania zakażenia, należy błyskawicznie oczyścić ranę po ugryzieniu i skontaktować się z lekarzem. Każdą taką sytuację powinno się zgłaszać w miarę możliwości powiatowemu lekarzowi weterynarii.
Inne choroby odzwierzęce:
- Borelioza - przenoszona przez kleszcze, znakiem charakterystycznym pojawienia się choroby jest rumień na skórze.
- Toksoplazmoza - pasożytnicza choroba występująca u ssaków, najczęściej spotykana u kotów domowych. Zarazić się można poprzez styczność z kałem lub moczem zarażonej osoby lub zwierzęcia.
- Ptasia grypa - choroba głównie dotykająca ptactwo jej głównymi objawami są niebywale wysoka gorączka, obolałe mięśnie i kaszel.
- Leptospiroza - choroba mogąca uszkodzić nerki i wątrobę, jeżeli będzie w zaawansowanym stadium.
- Bruceloza - najczęściej spotykana u zwierząt hodowlanych. Głównymi objawami są osłabienie, gorączka i ból mięśni.
- Toksokaroza - choroba pasożytnicza, człowiek może się nią zarazić przez styczność z kocim kałem lub zainfekowaną psimi odchodami.
- Choroba kociego pazura - choroba przenoszona przez młode koty. Zazwyczaj dochodzi do niej podczas zadrapania. Zwykle przechodzi się ją łagodnie, ale może dojść do poważniejszego stadium, doprowadzając nawet do zapalenia mózgu.
DZIKIE ZWIERZĘTA
Udając się na zalesione tereny, trzeba mieć świadomość, że każde potencjalne napotkane zwierzę, może być nosicielem różnych chorób. Do najczęstszych nosicieli wirusa wścieklizny należą lisy, borelioza zaś jest domeną kleszczy. Pomijając choroby, zwykłe ugryzienie dzikiego zwierzęcia może skutkować zakażeniem oraz paskudną raną.