Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Przed wyjściem do lasu naładuj telefon.

Przed wyjściem do lasu naładuj telefon.

OPIS

Wyruszając na jakąkolwiek wycieczkę, spacer lub wyprawę zaleca się zabrać ze sobą telefon z całkowicie naładowaną baterią. Może on nas uratować, gdy znajdziemy się w podbramkowej sytuacji, gdy nasze zdrowie lub życie znajdzie się w obliczu zagrożenia. Takimi niebezpieczeństwami są doznanie urazu, zgubienie się lub załamanie pogody. Telefonem można powiadomić służby ratownicze o niebezpieczeństwie, a lokalizator w urządzeniu ustali, gdzie się znajdujemy.

LOKALIZACJA RATUJE ŻYCIE

Korzystanie z telefonu we współczesnych czasach jest normalną czynnością dla przeciętnego człowieka. Wykonywanie połączeń, przeglądanie Internetu dostępnego w większości modeli smartfonów, czy zwykłe używanie mapy w aplikacji stało się nieodłącznym elementem codziennej rutyny. W erze powszechnej dostępności do wszelkich zasobów, a w tym do lokalizacji, poruszanie się bez fizycznej mapy po mieście lub innym miejscu nie jest już problemem. Przydaje się ona w wielu rozmaitych sytuacjach. Namierzanie telefonu jest to inaczej precyzyjne ustalanie aktualnego położenia urządzenia, wykorzystując do tego lokalizator GPS. Jego zadaniem jest przechwytywanie sygnałów wysyłanych przez lokalizowany przedmiot.

Pamiętajmy też, że tam, gdzie zasięg GSM jest słaby, telefony szybko się rozładowują. Z naładowaną baterią mamy pewność, że telefon zadziała niezawodnie wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebny. Warto mieć też ze sobą pełen powerbank, w razie potrzeby umożliwi naładowanie telefonu, czy innego niezbędnego w danej chwili urządzenia.

TELEFONY KIEDYŚ A DZIŚ

Dzisiejsze telefony zużywają baterię o wiele szybciej niż te sprzed dekady, które pomimo ogromnej żywotności baterii oferowały mniejszy zasób możliwości wykorzystania telefonu. Współczesne smartfony przez ogrom usług, jakie oferują, pochłaniają większą ilość energii, a co za tym idzie, szybciej się rozładowują. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać powerbank, który w takich sytuacjach okazuje się być niezastąpiony. Telefon, dzięki swojej wielofunkcyjności, powinien zawsze znajdować się w plecaku zabieranym na wycieczkę w góry. Dzięki niemu możemy zadzwonić po pomoc, sprawdzić elektroniczną mapę bądź skorzystać z aplikacji dedykowanych wyprawom górskim. W trakcie takiego wyjścia zużycie telefonu nie jest tak duże, jak przy normalnym korzystaniu na terenach miejskich.

ZASIĘG W GÓRACH

Będąc na górskiej wycieczce, często spotykamy się ze zjawiskiem braku zasięgu. Dzieje się tak dlatego, że będąc w takim miejscu, odległości do nadajników powiększają się, czego efektem jest osłabione połączenie telefonu z siecią. Wysokie szczyty, drzewa i inne czynniki wpływają na odbiór sygnału, które mają swój udział w tłumieniu otrzymywanego sygnału. Aby nie zostać zaskoczonym brakiem możliwości połączenia się z internetem, a tym samym dostępu do lokalizacji i elektronicznych map, najlepszym wyjściem jest zaopatrzyć się w te papierowe. Dzięki temu odnajdziemy drogę nawet, jak zgubimy kontakt z siecią lub dojdzie do rozładowania aparatu telefonicznego.

Mężczyzna korzystający z mapy.

ZJAWISKO HIPOTERMII

Będąc na zewnątrz możemy się spotkać z nagłymi zmianami pogody. Słoneczny dzień nagle zmienia się w chłodny wieczór. Nie mając ciepłych ubrań, istnieje ryzyko wychłodzenia organizmu. Do zjawiska hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu dochodzi w momencie, gdy temperatura ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Dzieje się tak w momencie, gdy ochładzanie organizmu zachodzi szybciej niż jego ogrzewanie. Hipotermia może wystąpić podczas zbyt długiego przebywania w niskiej temperaturze otoczenia, zarówno powietrza, jak i wody. Wyróżnia się hipotermię:

    • Łagodną - 32-35 stopni Celsjusza,
    • Umiarkowaną - 28-32 stopni Celsjusza,
    • Ciężką - 24-28 stopni Celsjusza,
    • Głęboką - poniżej 24 stopni Celsjusza,
    • Objawy wychłodzenia organizmu można podzielić na łagodne, umiarkowane, ostre i krytyczne. Należą do nich kolejno:
    • Silne dreszcze - należą do łagodnych objawów, organizm stara się wytworzyć więcej ciepła poprzez drżenie i ruchy mięśni.
    • Ustanie dreszczy to charakterystyczna cecha umiarkowanej hipotermii. Osoba, której stan wychłodzenia się pogłębia, staje się senna, zdezorientowana i obojętna, jej tętno jest niemiarowe a skóra chłodna.
    • Kiedy temperatura ciała spada poniżej 28 stopni Celsjusza, taka osoba ma wówczas do czynienia z ostrą hipotermią. Jest ona nieprzytomna, jej oddech jest spowolniony i płytki, a skóra bardzo zimna.
    • Krytyczne objawy hipotermii występują wtedy, kiedy dana osoba nie oddycha, jest nieprzytomna, a jej serce przestało pracować.

Mężczyzna, na którego pada deszcz.

PIERWSZA POMOC W HIPOTERMII

W przypadku łagodnej hipotermii, gdy poszkodowany jest przytomny, należy odseparować go od źródła zimna, a ogrzewanie rozpocząć łagodnie od okolic pleców, szyi i głowy. Do ocieplenia można wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone ogrzewacze chemiczne lub jeśli nie mamy do nich dostępu np. Butelkę z ciepłą wodą, którą delikatnie przykładamy do skóry poszkodowanego. Osobę narażoną na wychłodzenie należy przykryć śpiworem lub specjalnie przeznaczonym do tego kocem ratunkowym. Jeśli poszkodowany jest przytomny, można mu stopniowo podawać ciepłe i słodkie napoje, absolutnie nie wolno mu podawać napojów alkoholowych.

Osobom nieprzytomnym nie wolno podawać żadnych napojów, należy również unikać ich transportu w pozycji pionowej, wskazane jest jak najszybciej zawiadomić pomoc medyczną.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Jak spakować się na wyprawę?

Jak spakować się na wyprawę?

Spotkanie dzikich zwierząt w lesie

Spotkanie dzikich zwierząt w lesie

Wezwanie pomocy podczas zagubienia się w lesie

Wezwanie pomocy podczas zagubienia się w lesie