Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Spotkanie dzikich zwierząt w lesie
Spotkanie dzikich zwierząt w lesie

OPIS

Podczas leśnych wędrówek może się zdarzyć, że napotkamy lokalnych mieszkańców lasu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest on dla nich naturalnym środowiskiem. Najczęściej większość zwierząt instynktownie ucieka i kryje się przed ludźmi. Jednak postęp cywilizacyjny sprawił, że ludzka ingerencja w naturę i świat zwierząt jest coraz większa. W efekcie zwierzęta i ludzie są znacznie bliżej, ale niekoniecznie w dobrym tego słowa znaczeniu.

CAŁA PRAWDA O DZIKACH

Spośród zwierząt leśnych najczęściej napotkać można dziki. Są to ssaki z rodziny świniowatych, osiągające duże i masywne rozmiary. Dziki są zwierzętami stadnymi, których wataha może liczyć nawet kilkadziesiąt osobników. Występują one na obszarach silnie zalesionych, zarówno w lasach mieszanych, jednorodnych, jak i łęgowych. Unikają za to otwartych przestrzeni i gór. Można jednak zauważyć, że coraz częściej zapuszczają się także w tereny zabudowane.

Dziki żerują raczej w nocy, a w dzień odpoczywają. W trakcie dnia można je spotkać na trenach podmokłych, ponieważ lubią się tarzać w błocie i ocierać o korę drzew. To silne i szybkie zwierzęta, lecz na krótkie dystanse, są za to też znakomitymi pływakami.

Samica może mieć kilkanaście warchlaków w miocie. Są one przez kilkanaście dni po urodzeniu całkowicie bezbronne i ogrzewają się w stworzonym przez samicę barłogu. To właśnie wtedy locha jest najbardziej agresywna, mogąc atakować bez ostrzeżenia.

Stadko warchlaków przy altance.

CO ZROBIĆ, GDY SPOTKA SIĘ DZIKA W LESIE?

Dzika możemy spotkać w lesie podczas spaceru czy np. zbierania jagód lub grzybów. Pierwszym odruchem u człowieka jest ucieczka. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie. Zawsze powinniśmy zachować spokój. Dzik, jak inne zwierzęta nie lubi nagłych ruchów i hałasu. Jeżeli zachowuje się on, jakby nas nie zauważył, to należy powoli i po cichu oddalić się.

Jednak, jeśli dzik jest świadom naszej obecności, to nie można panikować ani uciekać. Takie zachowanie może zostać odczytane przez zwierzę jako sygnał do ataku. Jeżeli dzik nie zachowuje się agresywnie w żaden sposób, to należy udawać drzewo, czyli pozostać w bezruchu. Z natury dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany.

Zdarza się, że napotkany dzik (w szczególności locha z młodymi) będzie agresywny. Jeżeli zauważymy młode tych zwierząt, to należy mieć na uwadze, że na pewno w pobliżu jest ich matka. W takiej sytuacji trzeba być bardzo ostrożnym. Zaleca się w takich momentach jak najszybciej oddalić. Jednak, jeśli napotkamy lochę lub samotnego dzika, szykującego się do ataku, najrozsądniej będzie wtedy zejść mu z drogi.

Locha broniąca młodych.

Warto wiedzieć, że locha rodzi młode w kwietniu, a nawet jeszcze początkiem maja. W tym okresie szczególnie należy trzymać się wyznaczonych szlaków i zachować szczególną ostrożność podczas pieszych wędrówek.

OPIS SZKOLENIA

Tematem scenariusza szkolenia jest wycieczka do lasu, podczas której spotykamy lochę z młodymi. Uczestnik może wybrać opcję konfrontacji z lochą i jej młodymi lub poczekać, aż przejdą. Jeżeli osoba wykonująca ćwiczenie zdecyduje się na próbę zbliżenia się do niej, zostanie zaatakowana. Jeśli nie będzie podchodzić do małych dzików i ich matki oraz zachowa odpowiedni dystans, będzie mogła swobodnie kontynuować wędrówkę. W zależności od wyboru osoba wykonująca ćwiczenie może przejść do dalszego etapu scenariusza lub zakończyć całość niepowodzeniem. W przypadku niezaliczenia zadania może ona ponowić podejście, aby wykonać je po raz drugi.

Początek ćwiczenia zaczyna się na leśnej ścieżce. Uczestnik przechadza się po niej, kiedy nagle spostrzega małe warchlaki, a chwilę po tym lochę. Tutaj będzie musiał podjąć decyzję, czy idzie dalej, nie zważając na przebiegające przed nim dzikie zwierzęta czy zatrzyma się i nie będzie próbował zbliżyć się do matki z młodymi. Jeśli postanowi iść beztrosko dalej pomimo napotkania leśnych mieszkańców, zwróci on uwagę lochy. Ta przystąpi do ataku, interpretując jego spacer w ich kierunku jako sygnał do ataku. Kiedy locha nas zaatakuje, upadamy na ziemię, a jak odbiegnie, staramy się wyjąć telefon i wezwać pomoc.

Jednak przy wyborze niezbliżania się do dzikich zwierząt i pozwoleniu im na spokojne przejście, uczestnik jest w stanie kontynuować spacer po leśnej ścieżce. Po tym następuje koniec ćwiczenia.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE

Scenariusz ma dwa tryby rozgrywki, jednoosobowy lub grupowy. Po wyborze trybu ćwiczenia, uczestnik lub uczestnicy mogą przejść do wykonywania wybranego scenariusza. Wybrana forma ćwiczenia w tym scenariuszu to „krok po kroku”. Uczestnik po kolei ma wykonać określone działania, pozwalające na przejście scenariusza. Do ćwiczenia będą wykorzystane okulary VR, kontrolery i tablet. Jeden z uczestników zakłada na głowę gogle, umożliwiające przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, a drugi trzyma tablet. Osoba z tabletem ma za zadanie pomagać osobie znajdującej się w cyfrowej trójwymiarowej przestrzeni. Na tablecie wyświetlają się wybrane kroki, które należy zrobić. W scenariuszu nie występuje ograniczenie czasowe, dzięki czemu uczestnik nie musi się śpieszyć. Po wykonaniu wszystkich działań można zacząć kolejny scenariusz.

PORADY POWIĄZANE ZE SCENARIUSZEM

Unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami.

Unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami.

Przed wyjściem do lasu naładuj telefon.

Przed wyjściem do lasu naładuj telefon.