KREMY UV
Aby bezpieczne przebywać na słońcu należy się do tego odpowiednio przygotować. Jedną z priorytetowych czynności jest zastosowanie odpowiedniego kremu chroniącego przed promieniowaniem ultrafioletowym. Najlepiej jest nałożyć dany krem minimum pół godziny przed wyjściem na słońce, a następnie pamiętać o ponownych aplikacjach co około 2 godziny.
W kremach UV występuje czynnik SPF – Sun Protection Factor, to właśnie on odpowiada za ochronę przed słońcem. W zależności od cery i intensywności słońca stosujemy różne rodzaje filtrów, dzielą się one na 4 podstawowe typy ochrony:
- niską - SPF 6 i 10,
- średnią - SPF 15, 20 i 25,
- wysoką - SPF 30 i 50,
- bardzo wysoką - SPF 50+, czyli tzw. blokery.
ZAGROŻENIA
Oprócz oparzeń słonecznych kolejnym z zagrożeń, które może wystąpić podczas zbyt długiej ekspozycji na słońce jest odwodnienie. Jest to stan, podczas którego dochodzi do spadku zawartości wody w organizmie, która jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie niedoborów, w ciągu dnia zarówno dzieci jak i dorośli powinni wypijać od 2,5 do 3,5 litrów wody dziennie. W przypadku poważnego odwodnienia należy dodatkowo zastosować elektrolity, a w skrajnych przypadkach skontaktować się z lekarzem.
Nadmierne wystawianie się na działanie promieni słonecznych może być również przyczyną powstawania zmian nowotworowych skóry. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na ryzyko zachorowania na raka skóry są: jasna karnacja, uwarunkowania genetyczne i wiek powyżej 40 lat. Najważniejsze w profilaktyce wystąpienia czerniaka jest unikanie nadmiernej ekspozycji i stosowanie wyżej wspomniany kremów z filtrem UV.