Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Podczas przebywania na słońcu stosuj kremy z filtrem, nakrycie głowy, uzupełniaj płyny.

Podczas przebywania na słońcu stosuj kremy z filtrem, nakrycie głowy, uzupełniaj płyny.

OPIS

Kąpiele słoneczne mogą mieć zarówno pozytywne skutki na nasze zdrowie jak i negatywne. Zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować poparzenie ciała, zawroty głowy wywołane odwodnieniem, przegrzanie, utratę przytomności, a nawet śmierć. Dlatego używanie kremów ochronnych, picie odpowiedniej ilości wody, noszenie ochronnej czapki lub innego nakrycia głowy, używanie parasola przeciwsłonecznego i dawkowanie czasu przebywania na słońcu jest kluczowe podczas opalania i może nas uchronić.

KREMY UV

Aby bezpieczne przebywać na słońcu należy się do tego odpowiednio przygotować. Jedną z priorytetowych czynności jest zastosowanie odpowiedniego kremu chroniącego przed promieniowaniem ultrafioletowym. Najlepiej jest nałożyć dany krem minimum pół godziny przed wyjściem na słońce, a następnie pamiętać o ponownych aplikacjach co około 2 godziny.

W kremach UV występuje czynnik SPF – Sun Protection Factor, to właśnie on odpowiada za ochronę przed słońcem. W zależności od cery i intensywności słońca stosujemy różne rodzaje filtrów, dzielą się one na 4 podstawowe typy ochrony:

  • niską - SPF 6 i 10,
  • średnią - SPF 15, 20 i 25,
  • wysoką - SPF 30 i 50,
  • bardzo wysoką - SPF 50+, czyli tzw. blokery.

Obrazek z narysowaną tubką kremu z filtrem SPF 50.

ZAGROŻENIA

Oprócz oparzeń słonecznych kolejnym z zagrożeń, które może wystąpić podczas zbyt długiej ekspozycji na słońce jest odwodnienie. Jest to stan, podczas którego dochodzi do spadku zawartości wody w organizmie, która jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie niedoborów, w ciągu dnia zarówno dzieci jak i dorośli powinni wypijać od 2,5 do 3,5 litrów wody dziennie. W przypadku poważnego odwodnienia należy dodatkowo zastosować elektrolity, a w skrajnych przypadkach skontaktować się z lekarzem.

Nadmierne wystawianie się na działanie promieni słonecznych może być również przyczyną powstawania zmian nowotworowych skóry. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na ryzyko zachorowania na raka skóry są: jasna karnacja, uwarunkowania genetyczne i wiek powyżej 40 lat. Najważniejsze w profilaktyce wystąpienia czerniaka jest unikanie nadmiernej ekspozycji i stosowanie wyżej wspomniany kremów z filtrem UV.

Mężczyzna trzymający się z bólu za głowę, wywołanym nadmierną ekspozycją na słońce.

SCENARIUSZE ZAWIERAJĄCE PORADĘ

Morska plaża i plażowicze

Morska plaża i plażowicze

Wypoczynek nad jeziorem

Wypoczynek nad jeziorem